Galéria(5)

Moderný bytový projekt z tehál HELUZ ctí históriu

Partneri sekcie:

V tesnom susedstve historického centra mesta Třebíč sa nachádza ojedinelý bytový projekt Nad zámkom. Stojí na mieste niekdajšieho hospodárskeho dvora, z ktorého charakteru zároveň vzhľadovo vychádza.

heluzTejirihlousek photo 0520

Na stavbu moderného objektu s vidieckym charakterom boli použité tehly HELUZ. Vonkajšie obvodové murivo je zhotovené z tehál HELUZ FAMILY 50 brúsená, ktorá dosahuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, nepotrebuje dodatočné zateplenie a zariadi optimálnu vnútornú klímu. Medzibytové steny boli vymurované z tehál HELUZ AKU 30 pre lepší akustický komfort.

Projekt bytového domu je výnimočný z mnohých dôvodov. Stojí v exkluzívnej lokalite v mestskej pamiatkovej zóne, v tesnej blízkosti zámku a zámockého parku a na dosah centra. Miesto kedysi prislúchalo k bazilike a bolo opevnené. Stávala tu koniareň, stodola a liehovar, koniareň bola časom prestavaná na sýpku.

Investor zadal architektonickú štúdiu a projekt bytového domu firme Plán projekt Kapucín, ktorá má s podobnými objektmi dobového rázu a stavbami v historických lokalitách bohaté skúsenosti. Z ich pera pochádza projekt na obnovu sýpky a tiež projekt budúceho wellnessu. I v prípade bytového domu projektanti z Kapucínu novostavbu citlivo zasadili do okolitého prostredia.

Zdroj: Jiří Hloušek

Moderne poňatým vidieckym charakterom nadväzuje na atmosféru bývalého hospodárskeho dvora aj dochovaných okolitých budov, s ktorými korešponduje tvarovo aj objemovo. V celkovom poňatí lokality sa všeobecne kladie dôraz na to, aby tvorila jednotný harmonizujúci celok z existujúcich a nových stavieb.

Projekt zahŕňa dva objekty. Jednak bytový dom SO01. Ten sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí, ktoré dohromady tvoria pôdorysný tvar písmena „L“ a nachádzajú sa v ňom byty, ktoré je možné kedykoľvek ľahko prispôsobiť pre zdravotne znevýhodnené osoby a osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Bytový dom SO02 s pôdorysom v tvare obdĺžnika zahŕňa bežné byty. Celkovo vzniklo 33 bytových jednotiek s výmerami od 55 do 160 metrov štvorcových. Každá je iná, lebo sa ešte pred dokončením upravovali na prianie budúcich majiteľov.

Oba objekty sú dvojpodlažné, zastrešené sedlovou strechou s podkrovím využitým na bývanie – nachádzajú sa tu byty mezonetového typu. Sedlovú strechu dopĺňajú zasklené strešné prvky (vikiere a strešné okná).

3BD Nad Za umkem hruba u stavba IMG 9359 Zdroj Pavel Nova uk
 Zdroj: Pavel Novák

Kompatibilitu konštrukcií zaistili tehly zo systému HELUZ

Na celej stavbe boli použité produkty, ktoré patria k súčasnej špičke na trhu so stavebnými materiálmi. „Konštrukcia domov je riešená ako murovaná stavba z brúsených tehlových blokov s tenkou ložnou škárou. Vodorovné konštrukcie stropov sú pre veľký rozpon riešené ako železobetónové, zhotovené zo stropných panelov. Ako železobetónová je zhotovená taktiež hlavná schodisková konštrukcia v dome,“ opisuje Ing. Jan Lukášek zo spoločnosti Plán projekt Kapucín.

Na vonkajšie obvodové murivo bola použitá tehla HELUZ FAMILY 50 brúsená. Brúsené tehly HELUZ FAMILY majú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na trhu v porovnaní s ostatnými materiálmi pre jednovrstvové murivo bez vyplnených dutín.

Nepotrebujú dodatočné zateplenie, pritom zaistia optimálnu klímu v interiéri. Sú ideálne pre nízkoenergetické aj pasívne domy, súčiniteľ prestupu tepla U je až 0,14 W/m2K. Preklady nad otvormi okien a dverí sú tiež typovými výrobkami z ponuky konštrukčného systému HELUZ.

BD Nad Za umkem hruba u stavba IMG 9613 Zdroj Pavel Nova uk
 Zdroj: Pavel Novák

Medzibytové steny sú zhotovené ako zvukovoizolačné z tehlových blokov Heluz 30 AKU (333 × 300 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 58 dB), ktoré tvoria nosnú aj akustickú deliacu konštrukciu. Tá zvyšuje odhlučnenie aj medzi miestnosťami jedného bytu.

Medziizbové priečky tvoria tehlové bloky HELUZ 11,5 AKU (375 × 115 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 47 dB). „Všetky murované konštrukcie boli zámerne zvolené od jedného výrobcu, aby sa zachovala kompatibilita zvislých konštrukcií ako celku,“ vysvetľuje za autorov projektu Ing. Jan Lukášek.

Zdroj: Jiří Hloušek

Bytový projekt Nad zámkom je ohľaduplný k histórii aj prírode

„Skĺbiť požiadavky pamiatkovej starostlivosti, ekonomiku zámeru, vonkajší vzhľad a úžitkový komfort stavby bolo náročné,“ potvrdzuje Ing. Jan Lukášek zo spoločnosti Plán projekt Kapucín. Projekt však nie je spojený iba s miestom a históriou bez toho, aby zľavoval z moderných požiadaviek na bývanie, je zároveň ohľaduplný k prírode.

Za zmienku určite stojí, že bytové domy využívajú na splachovanie dažďovú vodu, ktorá sa uchováva v podzemných retenčných nádržiach.

O projekte:
Názov: BD Nad Zámkem
Materiál na obvodové murivo – tepelnoizolačné tehly pre jednovrstvové murivo HELUZ FAMILY 50 brúsená (U = 0,14 W/m2K)
Medzibytové steny – HELUZ 30 AKU
Medziizbové priečky – HELUZ 11,5 AKU
Hlavné schodisko železobetónové, dvojramenné
Strecha sedlová s dreveným krovom, skladaná krytina BETTERNIT
Okná drevené (euro IV/78), s izolačným dvojsklomVstupné dvere do domu drevené, čiastočne zasklené

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.