Rekonštrukcia hydroizolačnej vrstvy
Galéria(6)

Rekonštrukcia hydroizolačnej vrstvy

Partneri sekcie:

Základným predpokladom predĺženia životnosti strešného plášťa bytového domu je kvalifikovaná rekonštrukcia v kombinácii s vhodne navrhnutými a kvalitnými materiálmi. Skúsenosti mnohých investorov však poukazujú aj na prípady, keď je nevyhnutné sanovať a opravovať už rekonštruované strechy. Rozhodnutie, ktorým správcovská spoločnosť, družstvo či spoločenstvo vlastníkov bytov vyberá realizačnú spoločnosť a materiál, preto nemožno obmedziť iba na voľbu najnižších nákladov.


Starnúci bytový fond si žiada druhý dych. Zvýšiť kvalitu života obyvateľov bytového domu možno aj rekonštrukciou strešného plášťa. Pred vykonaním konkrétnych krokov je dôležité rozhodnutie, či pôjde o krátkodobé, alebo dlhodobé riešenie problému strechy, ktorá doslúžila svojmu účelu.

Krátkodobé riešenia v podobe lokálnych opráv majú obmedzenú životnosť a neposkytujú nijakú záruku, že voda nepretečie do strešnej konštrukcie na inom mieste. Starú krytinu možno lokálne opraviť nielen pomocou kvalitnejších SBS modifikovaných pásov, ale aj lacnými oxidovanými asfaltovými pásmi.

Realizácia novej hydroizolačnej vrstvy je logickým predpokladom riešenia s dlhodobou životnosťou. Značné finančné náklady môžu ušetriť predvídaví investori, ktorí sa rozhodnú pre rekonštrukciu strešného plášťa ešte pred tým, než vlhkosť začne zatekať do bytov nájomníkov. Náklady na rekonštrukciu sa zvyšujú najmä v prípade, že vlhkosť prenikla tepelnoizolačnou vrstvou (polystyrén, pórobetón, cementový poter atď.). Vtedy často dochádza k odstráneniu všetkých vrstiev až na nosnú železobetónovú vrstvu.

Výber materiálu

Cieľom rekonštrukcie hydroizolačnej vrstvy strechy je dlhodobá ochrana obyvateľov bytových domov pred nežiaducou vlhkosťou. Okrem odbornej realizácie je dôležitý výber vhodného materiálu. V súčasnosti sa strešné plášte rekonštruujú pomocou PVC fólie alebo modifikovaných asfaltových pásov, ktoré majú na rozdiel od svojich oxidovaných predchodcov lepšiu teplotnú aj technickú použiteľnosť. PVC fólia sa na strešný plášť ukladá v jednej vrstve s hrúbkou 1,2 alebo 1,5 mm. Fólia sa musí od ostatných vrstiev oddeliť geotextíliou. Nesmie prísť do priameho kontaktu s pôvodnou krytinou či polystyrénom. Výhodou je čistejšia a jednoduchšia realizácia. Oproti PVC fólii ponúkajú modifikované asfaltové pásy výhodu dvojvrstvového systému. V tom prípade sa aplikuje spodný pás s hrúbkou 3 až 4 mm a horný pás s hrúbkou 4,2 mm. Na jednovrstvový systém, ktorý investori volia vzhľadom na nižšie náklady, sa odporúča hrúbka 5,2 mm.

Jednovrstvový systém je však náchylný na poškodenie. Významnou výhodou asfaltových pásov je možnosť ich aplikácie na pôvodnú krytinu. Vzhľadom na to, že na väčšine bytových domov sa nachádzajú oxidované asfaltové pásy, možno novú hydroizolačnú vrstvu priamo natavovať na existujúce vrstvy.

Správna diagnostika
Skúsenosti realizátorov hovoria, že niektoré strechy nesú 3 až 4 cm krytiny, čo predstavuje až osem vrstiev na sebe. Takéto prípady si vyžadujú správne zhodnotenie stavu strešného plášťa. Diagnostika je nevyhnutným predpokladom ďalšieho postupu rekonštrukcie strechy. Nesprávna diagnostika má za následok nevhodne navrhnutý typ rekonštrukcie, ktorý môže výrazne ovplyvniť jej celkovú funkčnosť. Kvalitní výrobcovia a dodávatelia hydroizolačných materiálov na strešné konštrukcie ponúkajú technický servis, v rámci ktorého zisťujú reálny stav strechy. Na základe výsledkov navrhnú ďalší postup rekonštrukcie. Po vizuálnej kontrole kvality strechy sa pomocou sondy zisťuje vlhkosť v strešnom plášti, počet a zloženie jednotlivých vrstiev.

Následne sa odtrhovou skúškou vyhodnotí únosnosť podkladu. Podľa zistených skutočností a podľa požiadavky na zateplenie strechy sa navrhne vhodný typ rekonštrukcie. Ak nie je požiadavka na zvýšenie tepelnotechnických vlastností strechy, rieši sa iba otázka hydroizolácie. V prípade, že vlhkosť prenikla všetkými vrstvami, je často nevyhnutná celková výmena všetkých porušených vrstiev – nielen tej hydroizolačnej. Vtedy je nevyhnutná aplikácia novej parozábrany, tepelnej izolácie a krytiny. V prípade vyhovujúceho stavu pôvodnej povlakovej krytiny možno novú hydroizolačnú vrstvu aplikovať priamo na ňu.

Spôsoby aplikácie
Výsledky odtrhovej skúšky rozhodnú o tom, či sa povlaková krytina upevní na podklad mechanickým kotvením alebo či sa nataví na celú plochu. Výhoda mechanického kotvenia sa uplatní najmä pri sanácii povlakovej krytiny aplikáciou novej krytiny bez odstránenia pôvodných vrstiev. Pôvodný strešný plášť môže obsahovať určitú vlhkosť, pôsobením ktorej sa môže nová vrstva deformovať (vznik pľuzgierov). Mechanicky kotvené asfaltové pásy sa kotvia a lepia iba v mieste spoja. Vzniknutá vodná para sa tak môže roztiahnuť do väčšej plochy a neporuší ďalšiu vrstvu. Preto je pri mechanickom kotvení dôležité perforovať starú krytinu minimálne na dve percentá plochy.

Ak nemožno povlakovú krytinu kotviť, možno ju nataviť. Asfaltové pásy sa natavujú na starú krytinu cez ventilačnú vrstvu (špeciálne perforované pásy). Podklad sa zjednotí penetračným náterom, následne sa naň položí ventilačný pás, ktorý pomáha vodnej pare pretlačiť sa do väčšieho priestoru. Asfaltový pás sa nataví ako vrchná vrstva.

Ak realizujeme zateplenie penovým polystyrénom, možno asfaltové pásy lepiť polyuretanovým lepidlom. V týchto prípadoch sa používa spodný samolepiaci asfaltový pás a horný pás sa natavuje. Prípadne možno polyuretanovým lepidlom lepiť nielen tepelnú izoláciu, ale aj hornú krytinu (natavuje sa iba spoj).

Pri zvažovaní cenový ponúk realizačných spoločností sa netreba riadiť iba kritériom najnižšej ceny. Ponuka solídnej realizačnej spoločnosti by mala zahŕňať aj prespádovanie strechy. Norma STN 73 19 01 Navrhovanie striech udáva minimálny sklon strechy 1°, ktorým by mala zrážková voda odtekať do vpustov. V minulosti sa strechy robili bez spádu, čo malo za následok nerovnomerné namáhanie hydroizolácie stojatou vodou na viacerých miestach. Zmrazovacie cykly spolu s UV žiarením, tak výrazne znižovali životnosť týchto krytín.

Dlhodobá životnosť

Predchádzať rekonštrukciám nedávno rekonštruovaných striech možno iba výberom osvedčenej realizačnej spoločnosti. Ďalším nevyhnutným predpokladom bezproblémovej prevádzky strechy je precízne zvládnutie detailov. Na opracovanie detailov sa používa špeciálny pás s povrchom z hliníkovej fólie. Pás účinne odráža slnečné žiarenie, čím znižuje namáhanie detailov, akými sú atiky, miesta pod klimatizačnými jednotkami atď. Podľa STN 73 19 01 Navrhovanie striech by prestupy na strechách mali byť zabezpečené páskami a zatmelené minimálne 15 cm nad úrovňou hydroizolácie.

Významnú istotu kvalitnej rekonštrukcie poskytuje investorom i realizačným spoločnostiam aplikácia dvojvrstvového hydroizolačného systému. V praxi však, najmä z finančných dôvodov, ľudia často siahajú po jednovrstvovom hydroizolačnom systéme. Vtedy je nevyhnutné klásť dôraz na profesionalitu realizačnej spoločnosti. Pri dodržaní zásad kvalitnej realizácie dosahuje životnosť strechy s asfaltovými pásmi minimálne 30 rokov.

Ing. Rastislav Šmehyl
Foto: Icopal

Autor je technickým poradcom v spoločnosti Icopal, a. s.

Článok bol uverejnený v magazíne Správa budov 4/2008.