nadstavba kupelneho domu janacek
Galéria(11)

Nadstavba kúpeľného domu Janáček

Partneri sekcie:

Na realizáciu nadstavby kúpeľného domu Janáček v Tepliciach nad Bečvou sa použila ľahká stavebná konštrukcia na báze tenkostenných oceľových pozinkovaných profilov. Na opláštenie sa použili sadrovláknité dosky a  tepelná izolácia na báze minerálnej vlny.

01fermacell big image
10fermacell big image
09fermacell big image
08fermacell big image
07fermacell big image
06fermacell big image
05fermacell big image
04fermacell big image
Cieľom investora bolo v priebehu desiatich mesiacov (zadanie projektu v mesiaci február) naprojektovať a zrealizovať nadstavbu na panelovej budove. Na celkovej ploche 650 m2 bolo treba navrhnúť osemnásť jedno- a dvojlôžkových izieb (každá s plochou 20 až 25 m2) a jeden apartmán s plochou približne 35 m2. Prví návštevníci si mali pohodlie a krásny výhľad na údolie rieky Bečva vychutnávať už počas vianočných sviatkov a Silvestra ešte v tom istom roku.

Nadstavba nad šiestym nadzemným podlažím je jednopodlažná s valbovou strechou s presahom 1,2 m cez novovzniknuté lodžie. Celá nosná konštrukcia sa realizovala z oceľových profilov Lindab. Obvodové steny, nosné vnútorné steny a stropy sú opláštené sadrovláknitými doskami ­Fermacell. Ich použitie umožnilo zabezpečiť dostatočnú statickú odolnosť konštrukcií, dosiahnuť požadované požiarne a akustické vlastnosti. Použili sa sadrovláknité dosky s hrúbkou 12,5 a 15 mm.

Priebeh realizácie
Vo februári 2010 architekt vypracoval štúdiu nadstavby. Spoločne s technickým návrhom sa vypracoval aj hrubý výkaz výmer a orientačné ocenenie celej hrubej stavby.

Technický návrh systému a otestované skladby prezentoval dodávateľ projektantovi a zástupcovi investora. Tí zároveň navštívili v tom čase prebiehajúcu realizáciu nadstavby domova pre seniorov v Uhorskom Hradišti, kde sa použil podobný systém. Koncom februára investor zadal spracovanie projektu na stavebné konanie, do ktorého sa už zahrnula technológia ľahkej oceľovej montovanej konštrukcie s opláštením na báze sadrovláknitého materiálu. Záujem investora o tento typ konštrukcie vzbudila predovšetkým rýchlosť výstavby, suchý proces, technické vlastnosti skladieb obalových a deliacich konštrukcií a nízka hmotnosť celej nadstavby.

V priebehu mesiacov marec a apríl bola spracovaná projektová dokumentácia na stavebné povolenie a v máji projektová dokumentácia na realizáciu stavby spoločne so zadávacou projektovou dokumentáciou na výber hlavného zhotovovateľa realizačnej firmy. Výberové konanie na dodávateľa stavby prebehlo na konci júla.

S výrobou nosnej konštrukcie sa začalo v priebehu prvého augustového týždňa. V dielňach v Čechoviciach začali montážnici zostavovať stenové moduly a strešné väzníky. Na mieru dodané profily primárnej konštrukcie, spájané samoreznými skrutkami, umožnili pripraviť všetky stenové moduly v počte 66 kusov a stenové väzníky v počte 73 kusov včas v súlade s harmonogramom montáže na stavenisku.

Počas montáže nosnej konštrukcie sa na stavenisku v Tepliciach nad Bečvou realizovali prípravné stavebné práce. Likvidovalo sa existujúce strešné súvrstvie a provizórna izolácia stropu proti vode, tým sa vylúčilo možné zatekanie strechy. Výstavba prebiehala počas plnej prevádzky kúpeľného domu.

Prvé stenové moduly sa previezli na stavenisko v treťom augustovom týždni. V nasledovných dňoch boli vztýčené (obr. 1) a začala sa montáž stropov a kladenie strešných väzníkov (obr. 2).

strecha, plechová strešná krytina
Obr. 1: Montáž skeletu nosných stien na streche

V priebehu septembra sa kompletne dokončilo zastrešenie a odvodňovací systém nadstavby, zateplenie stropov, vonkajšie opláštenie obvodových stien sadrovláknitými doskami (obr. 3) a vyplnenie priestoru medzi konštrukciami tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny.

Práce spojené s kladením strešnej krytiny bolo nutné konzultovať s technikmi mobilného operátora, ktorý strechu budovy osadenej vysoko nad údolím využíva na šírenie GSM signálu. Existujúce konštrukcie pôvodne ukotvené na výťahovú šachtu sa nahradili priehradovým stožiarom, ktorý prechádza cez strechu. To si vyžiadalo vyriešiť atypický detail – prestup stožiaru cez strešnú krytinu.


Obr. 3: Vonkajšie opláštenie sadrovláknitými doskami

Následne sa začali práce na rozvodoch elektriny, vzduchotechniky vykurovania a vody (obr. 4). Zároveň sa aplikovalo interiérové opláštenie stien a stropov sádrovláknitými doskami (obr. 5) a vonkajšie zateplenie budovy.


Obr. 4: Vedenie inštalácií v inštalačnej predstene

Starý výťah sa nahradil úplne novým a vyviedol sa až do nadstavby. Upravilo sa schodisko, ktoré pôvodne viedlo do strojovne výťahu umiestneného na streche. Suchý spôsob výstavby podporila aj suchá realizácia podláh s vyrovnávacou vrstvou.

Záverečné oplechovanie atík lodžií a montáž zámočníckych konštrukcií zábradlia boli náročné na precíznosť (obr. 6). Fasáda budovy získala novú červeno-béžovú farebnosť. Nadstavbu od celej budovy odlišuje sivá farba stien a strechy (obr. 7).


Obr. 5: Montáž podhľadu – sadrovláknité dosky na oceľových profiloch


Obr. 6: Detail oplechovania lodžie a zábradlia

Stavebné práce sa podarilo ukončiť v závere roka 2010, približne štyri mesiace od prevzatia staveniska (v termíne požadovanom investorom) (obr. 8).


Obr. 7: Celkový pohľad na rekonštruovanú budovu s nadstavbou


Obr. 8: Pohľad do interiéru pred odovzdaním stavby

O technológii
Použitie technológie montovaných stavieb na báze tenkostennej oceľovej pozinkovanej konštrukcie nie je v našich podmienkach veľmi rozšírené, na rozdiel od Škandinávie, Spojeného kráľovstva a USA, kde sa už dlhé roky uplatňuje ako alternatíva k drevostavbám. Princíp konštrukcie je rovnaký. Stĺpiková konštrukcia je vyplnená na celú šírku profilov izoláciou na báze minerálnej vlny a opláštená doskami, ktorými sa zabezpečuje stabilita profilov a samotných stenových panelov.

Tepelné mosty, ktoré vytvárajú oceľové prvky v stenách, sú minimalizované použitím profilov, ktoré obsahujú v stojinách štrbiny. Tým sa znižuje tepelná vodivosť profilov zo 60 na 8 W/(m . K). K zníženiu tepelnej vodivosti prispieva aj vonkajšie zateplenie, vďaka čomu sa profil dostáva do takzvanej teplej zóny. Tenkostenný profily zároveň nezaberá v stene miesto tepelnej izolácii, ktorá tak predstavuje 99,8 % celej plochy steny a má na jej vlastnosti rozhodujúci vplyv.

Na opláštenie sú vďaka pevnosti a malému difúznemu odporu vhodné drevovláknité dosky. Umožňujú difúziu vodnej pary do exteriéru a spoľahlivú stabilizáciu konštrukcie.

Oplášťovacie dosky zohrávajú významnú úlohu aj z hľadiska požiarnej ochrany nosnej konštrukcie. Tenkostenný oceľový profil má ako taký veľmi nízku odolnosť proti požiaru, je preto nutná jeho ochrana. Realizovanými skúškami sa dokázalo, že pokiaľ sa konštrukcia oplášti jednou vrstvou sadrovláknitých dosiek s hrúbkou 15 mm a vyplní izoláciou na báze minerálnej vlny s objemovou hmotnosťou 50 kg/m3, konštrukcia steny zaťažená stropom odolá požiaru počas 30 minút. Ak sa doplní ďalšia vrstva dosky s hrúbkou 12,5 mm zvýši sa čas odolnosti steny proti požiaru na 60 minút.

Realizácia nadstavby kúpeľného domu Janáček v Tepliciach nad Bečvou
Projekt:Ing. Stanislva Jurák, Projekt-Invest Zlín
Návrh technického riešenia: Lindab, a. s.
Použité systémy: LindabConstruline a Fermacell
Strešná konštrukcia a odkvapový systém: krytina LindabTopline a LindabRainline
Hlavný zhotovovateľ: Sofizo, spol. s r. o.

Opis konštrukcie
Nosná konštrukcia nadstavby sa realizovala z tenkostenných oceľových pozinkovaných profilov. Obvodové nosné steny nadstavby kúpeľného domu sú zostavené zo špeciálnych profilov na zhotovenie obvodových stien zo štrbinami typu RY/SKY so šírkou 150 mm, vďaka čomu dochádza k minimalizácii tepelných mostov. Vnútorné nosné steny sa realizovali z profilov C a U so šírkou 120 mm, nosné stropy a konštrukcia krovu z profilov Z, C a U (obr. 9).

strecha, plechová strešná krytina
Obr. 9 Oceľové laty strechy s kontralatou a difúznou fóliou

strecha, plechová strešná krytina
Obr. 10 Škridlové tabule na báze oceľového pozinkovaného plechu v sivej farbe

Nosná konštrukcia je navrhnutá tak, aby kopírovala nosný systém existujúcej budovy a nevnášala sily a zaťaženie iným spôsobom a na staticky nevyhovujúcich miestach. Do ob­vodových stien sa medzi profily vkladala tepelná izolácia s hrúbkou 150 mm, do vnútorného inštalačného roštu s hrúbkou 45 mm a na fasádu v rámci kontaktného tepelnoizolačného systému s hrúbkou 50 mm. Súčiniteľ prechodu tepla stenou je 0,18 W/(m2 . K).

Do stropu medzi profily sa vložila tepelná izolácia na báze minerálnej vlny s hrúbkou 200 mm. Zároveň sa zateplil aj strop posledného podlažia v pôvodnom priestore, a to tepelnou izoláciou na báze minerálnej vlny s hrúbkou 100 mm (2 × 50 mm).

Ako strešná krytina sa použila imitácia pálenej škridly – škridlové tabule na báze oceľového pozinkovaného plechu s povrchovou úpravou na báze polyesteru v tmavosivej farbe (obr. 10), ktorá je doplnená odkvapovým systémom v rovnakom farebnom odtieni.

TEXT: Ing. Petr Hynšt, Peter Šovčík
FOTO: Lindab, Fermacell

Ing. Petr Hynšt je technickým manažérom spoločnosti Lindab, a. s.

Peter Šovčík je externým konzultantom spoločnosti Fermacell GmbH.

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.