Príklady porúch finálnej úpravy fasád
Galéria(10)

Príklady porúch finálnej úpravy fasád

Partneri sekcie:

Vonkajšie omietky a farebný náter majú nielen estetickú, ale predovšetkým ochrannú funkciu, keďže uzatvárajú celý fasádny systém a sú v priamom kontakte s nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Realizačné chyby majú preto zásadný vplyv na funkčnosť celého plášťa budovy. Uvádzame preto niekoľko príkladov, k akým poruchám omietok a náterov môže dôjsť nesprávnou realizáciou.

Príklad chýb, ktoré môžu nastať pri použití omietky na nerovný podklad. Na jednotlivých miestach omietky sa následne vytvoria mapy, ktoré spôsobilo nedostatočné alebo prílišné prešúchanie omietky.  Tu je na prvý pohľad podobný problém, ako pri nerovnosti podkladu, príčina je však iná. Omietka bola zatuhnutá a nedala sa dobre prešúchať, čo následne môže mať za následok podobné estetické chyby. (V oboch prípadoch sa škvrny – mapy prejavia v odlišnej intenzite, pretože to záleží od odtieňa omietky).
   
Klasický príklad vyzrážania soli na omietke. Problém nenastal pri spracovaní omietky, ale neodstránením príčin vlhkosti podkladovej konštrukcie. Tá následne preráža na povrch, kde kryštalizuje. Podkladová vrstva je mäkká, oddeľuje sa od podkladu, ľahko sa drobí. Príčina nastala pri nedodržaní technologického postupu. V konkrétnom prípade to bolo veľké preriedenie armovacej malty. Na takúto vrstvu sa nesmie nanášať omietka, pretože hrozí opadanie povrchovej úpravy.
 Príklad doriedenia fasádneho náteru vodou. Omietka sa odlupuje od podkladu, drobí sa a v prípade ľahkého mechanického zaťaženia opadáva. Tento jav môže nastať aj po niekoľkých mesiacoch od aplikácie. Príčinou je, že omietka sa aplikovala na podmočený podklad, prípadne na mokrý penetračný náter.
Tu je opak hrubej armovacej vrstvy. Chyba spočívala aj v nedodržaní technologického postupu, ako v prípade hrubej vrstvy. Tenká vrstva je mäkká, pri dotyku popraská a opadne. Pri následnej aplikácii tenkovrstvovej omietky by mohla táto vrstva vplyvom zŕn v omietke popraskať a odlúpnuté časti by sa pomiešali s tenkovrstvovou omietkou. Trhlina podľa prvých domnienok vznikla sadaním domu. Neskôr sa však zistilo, že príčina spočívala vo veľkej hrúbke armovacej vrstvy.

 –sebo–
Foto: archív vydavateľstva