Poruchy vonkajšieho schodiska nad interiérom obchodného centra
Článok opisuje vonkajšie schodisko obchodného centra, ktoré sprístupňuje z parkoviska pochôdznu terasu zastrešujúcu interiér. V čase jej rekonštrukcie interiérové priestory pod schodiskom nezatekali, preto investor s opravou nepočítal. Postupne sa však do priestorov dostala zatekajúca voda, čo negatívne pôsobilo na technológiu aj z hľadiska bezpečnosti práce (napr. transformátory, elektrorozvody a pod.). Existujúci stav bol kritický a odporúčalo sa neodkladne vykonať rekonštrukciu schodiska až po nosnú lomenú železobetónovú dosku vrátane súvisiacich detailov (napr. klampiarske práce a pod.).
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Chyby spôsobujúce zatekanie schodiska
Nesprávne zhotovené detaily
Komplikované detaily schodiska (lomenej strechy so strednou podestou) neboli pri realizácii zhotovené na úrovni vykonávacích projektov. Aj keď zhotovovateľ nemohol konkrétne konštrukčné detaily zrealizovať správne z dôvodu ich komplikovanosti, nesie za ich chybné zhotovenie zodpovednosť (vyplýva to z obchodného, resp. hospodárskeho zákonníka platného v čase realizácie diela). Ide o povinnosť upozorniť na absenciu exponovaných detailov vykonávacích projektov na realizáciu stavby, v našom prípade jej časti, t. j. schodiska.
Nedostatočné odborné skúsenosti
Nesplnenie požiadaviek podľa tepelnotechnickej normy
Nesplnenie elementárnej požiadavky na tepelnú izoláciu v intenciách STN 730540 spôsobilo vznik tepelnotechnickej poruchy, pričom nejde len o skladbu, ale aj o detaily. V skladbe totiž chýba tepelná izolácia, čo spôsobuje enormnú kondenzáciu v nosnej železobetónovej doske i na jej povrchu v interiéri. To isté platí aj pre styk schodiska s obvodovým plášťom. Toto nesprávne riešenie vedie k deštrukcii, odpadávaniu keramického obkladu a následnému zatekaniu do interiéru. Problematické je, žiaľ, i doplnenie tepelnej izolácie z hľadiska výškového usporiadania schodiska v nadväznosti na pochôdznu terasu.
Nedodržanie správneho návrhu striech
Nedodržanie kritérií pôvodnej normy STN 731901 – Navrhovanie striech spôsobilo vznik vodonepriepustných trhlín hydroizolácie schodiska z asfaltovaných pásov typu S.
Konkrétne ide o nedodržanie týchto kritérií:
- hydroizolácia z jedného asfaltového pásu je nepostačujúca,
- hydroizolačné pásy na šikmej doske schodiska bez kotvenia nie sú dostatočne bezpečné z hľadiska ich funkcie,
- priame kotvenie – natavenie hydroizolácie na betónovú dosku bez expanznej úpravy spôsobuje vznik vodopriepustných trhlín,
- priame vytvorenie betónovej mazaniny tvoriace stupňovitú časť schodiska bez šmykovej zóny nad hydroizoláciou je takisto vodopriepustné.
Nerešpektovanie noriem pri klampiarskych prácach
Nerešpektovanie požiadaviek, ktoré vyplývajú z noriem STN 731901 a STN 733610 – Klampiarske práce stavebné, má za následok zatekanie aj pod obklady stien schodiskového priestoru v mieste styku zvislej hydroizolácie v časti zábradlia s oplechovaním železobetónovej obruby a kotviacich kovových stĺpikov.
Zanedbanie dlhodobého zatekania
Odlupovanie podlahových dlaždíc schodiska s následným zatekaním do podkladovej betónovej mazaniny. V zimnom období pri mínusových teplotách dochádza vplyvom zatekania k deštrukcii betónovej mazaniny. Celý cyklus sa rokmi opakoval, čo spôsobilo i zvýšenú intenzitu zatekania cez porušenú hydroizoláciu z asfaltových pásov typu S.
Nesprávne napojenie hydroizolácie schodiska a terasy
Chybné vodopriepustné napojenie šikmej hydroizolácie schodiska a vodorovnej asfaltovej hydroizolácie terasy v zlomovom bode. Ide o deformačný vplyv masívnej železobetónovej konštrukcie s veľkým rozpätím, resp. jej ohyb – prevýšenie v styku lomenice so železobetónovou šikmou doskou. Tým vznikajú veľké deformačné šmykové sily, čo sa negatívne prejavilo v zatekaní exponovaného miesta. Navyše pri rekonštrukcii terasy sa použil povlakový náterový vystužený hydroizolačný systém, ktorý z pochopiteľných dôvodov nemohol byť napojený na hydroizoláciu šikmej schodiskovej dosky.
Záver
Konštrukcia vonkajšieho schodiska si aj v súčasnosti vyžaduje dôkladne vypracovaný vykonávací projekt. Pritom treba akceptovať najmä:
- kritériá novej STN 731901 – Navrhovanie striech, ktorá je platná v Slovenskej republike od júna 2005;
- nové materiály a ich bezpečnú aplikáciu na strechách, ktorú vyžaduje aj zákon o stavebných výrobkoch, najmä v prípadoch, keď sa pri zahraničných výrobkoch musia aplikovať normy a predpisy platné v krajine ich pôvodu (aj v nadväznosti na Stavebný zákon platný v Slovenskej republike);
- tepelnotechnické kritériá, najmä v styku rôznorodých materiálov, ich reálne tepelnotechnické vlastnosti odskúšané v praxi. Konkrétne ide o tepelnotechnickú normu STN 730540, časť 1 až 4. Dôležité je tiež rešpektovať rozťažnosti príslušných materiálov v porovnaní so stavom ich zabudovania. Najmä vo vlhkých prevádzkach v čase užívania budovy treba dodržiavať investorom stanovené teplotné a vlhkostné hodnoty v interiéri pod strechou.
V takýchto prípadoch je nevyhnutná práca erudovaných špecialistov-projektantov v oblasti komplexného riešenia striech. Dvojnásobne to platí pri exponovaných rekonštrukciách, obnovách či opravách striech. Žiaľ, skutočnosť ukazuje, že približne v 60 % rekonštruovaných striech sa poruchy opäť prejavia už v záručnej lehote.
Ing. Ján Rideg
Foto: autor
Autor je stavebným špecialistom a odborným poradcom Cechu strechárov Slovenska.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.