„Vinárska“ architektúra – úžasné Vinárstvo Lahofer v Dobšiciach

Napriek tomu, že sa Česká republika preslávila hlavne pivom, už nejaký čas zažíva svoj rozkvet aj vinárstvo. Dokonalým príkladom tejto skutočnosti je nové sídlo firmy Lahofer, jedného z najväčších moravských výrobcov vína, ktoré bolo majiteľovi odovzdané minulý rok.

Vinárstvo Lahofer v Dobšicích – ekológia a funkčnosť

Sídlo spoločnosti Lahofer sa nachádza v Dobšiciach pri Znojme na vinohrade s rozlohou 430 ha. Stavba skolaudovaná v roku 2020 má celkovú plochu 3 842 m2 a skladá sa z troch vzájomne prepojených budov, v ktorých je umiestená o. i. zóna na výrobu a distribúciu vína.

Na streche je veľkolepá vyhliadková terasa voľne prístupná návštevníkom, z ktorej sa ponúka výhľad do najbližšieho okolia.

Zdroj: fot. Alex Shoots Buildings

Jedným z pravidiel udržateľného stavebníctva je minimálny vplyv realizovaných stavieb na okolitý priestor. Tím architektov zo štúdia Chybik + Kristof Associated navrhol teleso stavby, ktoré dokonale zapadá do miestnej moravskej krajiny a súčasne nadväzuje na najstaršie vinárske tradície Česka.

Zvonku sa konštrukcia opticky skladá zo stĺpových modulov pripomínajúcich riadky vinohradov, ktorými je obklopená. Vnútri je použité špeciálne rebrovanie, ktoré navodzuje atmosféru tradičných moravských pivníc.

Použitím veľkých zasklených plôch sa dosiahlo prepojenie tradičného odkazu s modernou architektúrou. Na ich realizáciu boli použité systémové riešenia spoločnosti Aluprof.

Zdroj: fot. Alex Shoots Buildings

Systémy Aluprof – ekológia a krása v službách udržateľnej architektúry

Spoločnosť Aluprof sa špecializuje na výrobu vysokokvalitných okenných a dverných architektonických systémov s profilmi lisovanými z recyklovaného hliníka. S týmto materiálom je zaistená pevnosť a odolnosť realizovaných konštrukcií proti rôznym poveternostným podmienkam.

Vďaka svojim mechanickým vlastnostiam môžu byť hliníkové profily tenšie než tie z PVC, na základe čoho sa dajú realizovať väčšie zasklené plochy, ktoré lepšie presvetľujú interiér.

Využitie tohto materiálu zodpovedá aj trendom udržateľného stavebníctva, ktoré sú založené na ekologických riešeniach znižujúcich uhlíkovou stopu výroby a dopravy stavebných výrobkov na miesto stavby.

Architektonické štúdio Chybik + Kristof Associated použilo v tomto projekte dve riešenia spoločnosti Aluprof – systém stĺpikovo-priečkových fasád MB-SR50N a systém okien a dverí s prerušeným tepelným mostom MB-86 SI.

Jedným z dôvodov použitia týchto konkrétnych riešení je skutočnosť, že spĺňajú náročné technické požiadavky a zaisťujú o. i. vysokú tepelnú izoláciu, energetickú úsporu a vodotesnosť.

Zdroj: fot. Alex Shoots Buildings

Druhým dôvodom ich voľby bola skutočnosť, že vďaka svojej flexibilite a možnosti prispôsobenia tvaru podľa potrieb konkrétnej stavby systémy spoločnosti Aluprof dokonale napĺňali vizuálnu ideu stavby a zaistili estetický efekt podľa predstáv architektov.

„Tvar stĺpikov a priečok v systéme MB-SR50N nám umožnil realizovať modernú fasádu s viditeľnými úzkymi deliacimi linkami. Toto riešenie nielenže zaistilo pevnosť a odolnosť konštrukcie a uľahčilo harmonické prepojenie jednotlivých kancelárií s návštevníckou časťou, ale aj opticky zväčšilo priestor,“ uviedol Tomáš Buček, project business manager spoločnosti Aluprof System Czech s.r.o.

Kombinácia minimalistického telesa stavby s veľkoplošným zasklením neuniklo pozornosti odborníkov sledujúcich európsku architektúru. Projekt Vinárstvo Lahofer v Dobšiciach získal nomináciu na cenu Mies van der Rohe Award 2022, ktorá je jedným z najprestížnejších architektonických ocenení na svete.

Let’s build a better future!

Vďaka použitiu „zelených“ energeticky úsporných technológií sú náklady na prevádzku sídla spoločnosti Lahofer oveľa nižšie ako pri použití tradičných technológií. Využitie recyklovaného hliníka zaistilo minimalizáciu environmentálnych nákladov celého procesu výstavby.

Ak vás zaujíma udržateľné stavebníctvo a architektúra, už čoskoro si budete môcť stiahnuť publikáciu AluBook spoločnosti Aluprof, z ktorej pochádza realizácia prezentovaná v tomto článku a ktorá obsahuje aj ďalšie referenčné projekty, trendy a expertízy!

Zdroj: PR článok ALUPROF SYSTEM CZECH s.r.o.