Veľkoformátové dvere na terasu budete ľúbiť

veľkoformátové posuvné dvere 04

Prirodzené svetlo má na človeka jednoznačne pozitívny vplyv. A pretože v interiéri sa zdržiavame väčšinu času, je dôležité snažiť sa ho využiť v maximálnej miere. Množstvo prirodzeného svetla totiž ovplyvňuje nielen myseľ, ale súčasne aj vnímanie tvarov a farieb v interiéri. To je jeden z dôvodov, prečo sú v súčasnej dobe tak populárne veľkoformátové sklené plochy. A nie vždy sa musí jednať o funkcionalistickú architektúru.

V tejto súvislosti takisto často túžime po čo najprirodzenejšom kontakte s okolím. Praktickým doplnkom sú preto veľkoformátové posuvné dvere, ktoré okrom väčšieho množstva svetla jednoducho prepojí obývacie priestory s terasou. Taký komfort navyše prinesie bývaniu celkom iný rozmer.

Kedysi boli veľkoformátové dvere vyrábané väčšinou z hliníka, ktorý zaručil potrebnú tvarovú stabilitu a pevnosť. Dnes je situácia iná. Dvere podobných rozmerov a funkcií môžete obstarať aj v cenovo prijateľnejšom plaste bez toho, aby utrpela ich kvalita. Vďačíme za to predovšetkým kompozitnému materiálu RAU-FIPRO X (na báze PVC a sklených vlákien), ktorý zásadne ovplyvnil vývoj konštrukcií a spôsob otvárania týchto dverí.

Preto stále viac rastie popularita takzvaných zdvíhavo-posuvných dverí (HS portálov). Jedná sa o subtílnu elegantnú konštrukciu, u ktorej celá hmotnosť spočíva na posuvnom mechanizme, a vďaka tomu je ovládanie veľmi ľahké. Veľkorysý priechodný priestor je k tomu ešte doplnený možnosťou aretácie v akejkoľvek polohe odsunutého krídla.

veľkoformátové posuvné dvere 06

Ak ste si istí, že chcete investovať do HS portálu, je treba premyslieť ešte niekoľko detailov. Najdôležitejší sú rozmer a dizajn. V bielom prevedení je možné vyrobiť HS portál GENEO s výškou 2,7 m a šírkou až 10 m.

Farebné kašírované profily zmenšujú výšku na 2,6 m a šírku 6,8 m. K dispozícii je viac ako 400 dekorov, vrátane populárnych antracitových. U tmavých farieb však musíme rátať s tým, že dvere budú pri vysokých teplotách oveľa viac namáhané. Vybrať si môžete aj medzi drevenými dekórami.

Napríklad rada WOODEC od firmy REHAU je perfektná na pohľad aj na dotyk, a vďaka životnosti, farebnej stálosti a odolnosti voči slnečnému žiareniu sa dá povedať, že v mnohom prekoná aj originálne drevo. Premyslite rozmer HS portálu s ohľadom na hmotnosť.

veľkoformátové posuvné dvere 02

Ak napríklad potrebujete vrstvené bezpečnostné sklo, musíte rátať s nárastom mnohých kilogramov. HS portál sa dá samozrejme ovládať elektromotorom, ale to niečo stojí, a zatváranie je určite pomalšie ako pri ručnom ovládaní. Rozmer HS portálu by mal rovnako korešpondovať s dizajnom domu.

U všetkých systémov REHAU budete spokojní takisto s tepelno-izolačnými vlastnosťami a hlukovým útlmom, ak ich budete mať v hľadáčiku nevyhnutných požiadaviek. Vďaka vynikajúcim hodnotám Uw majú HS portály REHAU aj certifikáciu na použitie u nízkoenergetických a pasívnych domov.

Dôležitou roľu hrá vždy bezpečnosť, pretože zlodej v snahe preniknúť do interiéru zvyčajne nerozbije sklo, ale vypáči rám. Systém z materiálu RAU-FIPRO X vyhovuje bezpečnostnej triede RC2, respektíve RC3 (záleží na type skla a kvalite kovania).

Ďalšie informácie, vrátane odporúčaných realizačných firiem, nájdete na www.rehau.sk.

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.

KategórieOkná a dvere