Plastové okná do paneláku aj na chalupu

image 79964 25 v1

Plastové okná sú stále najžiadanejším typom okien v Slovenskej republike. Prečo sú plastové okná tak obľúbené? Dôvodov je viac a rozhodne odporúčame plastové okná nepodceňovať.

Plastové okná majú svoje prednosti

Potrebujete nové okná a váhate, či si zadovážiť plastové okná alebo dať prednosť moderným dreveným eurooknám? Obidve voľby majú svoje prednosti aj nedostatky. Nové okná, či už plastové okná alebo drevené eurookná by mali predovšetkým poskytovať úsporu nákladov na vykurovanie. Z pohľadu požiadaviek na tepelne izolačné vlastnosti sú plastové okná celkom rovnocenné výrobkom z dreva. Samozrejmosťou na našom trhu je ponuka špičkových plastových okien pre pasívne domy, ale nie každý také okná skutočne potrebuje. Tepelne izolačné vlastnosti plastových okien závisia na stavebnej hĺbke okien a najmä na zvolenom izolačnom zasklení. Mýtus „čím viac komôr, tým väčšia úspora“ v skutočnosti neplatí, pretože aj konštrukcia okien má svoje zákonitosti riadené fyzikou. Určitým štandardom sú dnes plastové okná so stavebnou hĺbkou väčšou akou 70 mm, s aspoň piatimi komorami, stredovým tesnením a zasklené izolačným trojsklom.

Priaznivý pomer ceny a kvality to je častý dôvod, prečo si ľudia plastové okná kupujú. Cena plastových okien sa odvíja od použitého profilového systému, napríklad okná so stredovým tesnením, kde sú tri tesniace roviny, sú drahšie než okná s dorazovým tesnením, kde sú tesnenia iba dve. Značný vplyv na cenu má typ zasklenia, trojsklo je drahšie než dvojsklo. Ďalším výrazným prvkom je farba. Pokiaľ chcete plastové okná v drevodekore, a to aj napríklad iba z vonkajšej strany, musíte počítať, že si priplatíte. To platí aj pre v súčasnosti žiadané šedé odtiene plastových okien, ktoré pripomínajú hliník. Bezúdržbovosť je jedným z dôvodov, prečo sú plastové okná veľmi žiadané a často ich nájdete aj v stavbách, kde by ste ich ani nehľadali. Okrem bežného umytia a premazania kovania, ktoré je ale nutné pri všetkých typoch moderných okien, nemusíte pri plaste nič ďalšie riešiť. Plastové okná tak nájdete nie len v panelových domoch, rekonštrukciách rodinných domov najrôznejšieho veku, ale aj v moderných populárnych drevostavbách, pasívnych domoch, či designových stavbách.

Drevo je drevo

Drevo to je proste klasika, ale ak budete uvažovať o jeho kúpe, určite urobíte dobre. Ale pozor, nenechajte sa uniesť známymi predsudkami, že drevo dýcha a plastové okná nie. „Izolačné schopnosti drevených a plastových okien sú rovnaké, sú dané tesniacim systémom a každé okno by malo byť nastavené tak, aby nim neťahalo,“ hovorí J. Korbelář z českej značky okien VEKRA a dodáva, „musíte počítať s tým, že či už máte nové drevené alebo plastové okná, budete musieť viac vetrať, obzvlášť v miestnostiach s vyššou vlhkosťou.“ Kvalita drevených okien stojí na kvalitnej povrchovej úprave, ale aj keď máte v tomto smere špičkové okná, musíte počítať s tým, že aspoň dvakrát do roka ich musíte pretrieť balzamom, ktorý ošetrí povrchovú lazúru a za 7-10 rokov ich pretrieť alebo ešte lepšie nechať odborne ošetriť. Pokiaľ zásady starostlivosti dodržíte, majú drevené okná prakticky neobmedzenú životnosť a budú stále pekne vyzerať. Drevo je všeobecne drahšie než plastové okná a pokiaľ si zadovážite drevohliníkové okná, kde odpadá nutnosť starať sa o povrchovú úpravu, musíte počítať s tým, že cena bude ešte vyššia.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Window holding a.s.