NÓRSKY REKORD SO ZELENÝM RIEŠENÍM PEIKKO

Projekt Havneparken spoločnosti Kruse Smith Sandens Læringssenter v nórskom meste Sandnes je inovatívny a ekologický aj podľa škandinávskych štandardov.

Napriek tomu bola jeho výstavba rekordne rýchla a zaujímavosťou je, že sa na projekte podieľa aj Slovák Peter Fraňo, ktorý tvrdí: „Je to jeden z najúspešnejších projektov, ktorý sme tu realizovali.“

Zámerom investora a stavebníka bolo vybrať riešenie, ktoré minimalizuje vplyv výstavby na životné prostredie a zároveň umožní budovu postaviť naozaj rýchlo a efektívne.

V modulárnej konštrukcii boli preto použité ekologické spriahnuté nosníky DELTABEAM® Green od spoločnosti Peikko, ktoré sú vyrobené z 90 % recyklovanej ocele, pri ich výrobe je použitá len energia z obnoviteľných zdrojov a transportované sú iba autami triedy Euro 6 s pohonom na bionaftu. Tieto opatrenia spoločne znížili emisie CO2 približne o 50 percent v porovnaní s tradičnou výrobou a prepravou.

Nosníky Peikko prinášajú vysokú pridanú hodnotu, pretože sú už vo výrobe prispôsobené na konkrétne miesto v konštrukcii. Zároveň sú obohatené rôznymi prvkami, ktoré stavebníkovi na stavbe zjednodušujú a zrýchľujú prácu – napríklad závesné a transportné systémy, miesta na osadenie dočasných bezpečnostných zábradlí alebo z ocele vytvarované debnenie, ktoré po vyliatí betónom zabezpečuje vonkajší tvar budovy.

Developer sa pochválil nórskym rekordom: 6 podlaží s plochou 7200 štvorcových metrov bolo hotových za 6 týždňov, po ktorých nasledovali ďalšie tri týždne na montáž fasád.

www.peikko.sk