Metódy inžinierskogeologického prieskumu
Každý inžinierskogeologický prieskum sa vykonáva podľa projektu prieskumu zostaveného tak, aby bol efektívny a zabezpečoval všetky potrebné informácie o skúmanom prostredí. Výsledky prieskumu sú spracované v záverečnej správe. Použité prostriedky závisia od etapy prieskumu. Na splnenie tejto úlohy sa používajú nasledujúce metódy.
Terénne práce pozostávajú z inžinierskogeologického mapovania a technických prieskumných prác. Patria sem kopané sondy a ryhy, prieskumné štôlne a šachty, zarážané a vŕtané sondy spojené s odberom vzoriek hornín, terénne geotechnické skúšky s dominantným postavením penetračných a presiometrických skúšok, geofyzikálne metódy a z hľadiska mapovania väčšieho územia aj metódy diaľkového snímania.
Laboratórne práce na odobratých porušených a neporušených vzorkách zemín a skalných hornín. Určujú sa opisné a mechanické vlastnosti hornín.
Vyhodnocovanie – komplexné zhrnutie výsledkov prieskumu tak, aby sa vytvoril čo najvýstižnejší inžinierskogeologický model skúmaného územia. Patrí sem aj znázorňovanie do inžinierskogeologických máp a profilov.
Pri vykonávaní prieskumu sa musia dodržať určité zásady:
Komplexnosť, pomocou ktorej sa zabezpečuje všestranné a úplné riešenie úlohy v danej etape vzhľadom na náročnosť zadania problému.
Hospodárnosť sa nesmie odraziť na kvalite prác. Okrem terénnych činností sem počítame aj precízne spracovanie získaných údajov.
Etapovitosť, ktorá je úmerná stupňu projektovej činnosti. Z tohto pohľadu, pri rešpektovaní vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR č. 217 z 1. 9. 1993 o projektovaní, vykonávaní a vyhodnocovaní geologických prác rozoznávame tri etapy prieskumu:
- orientačný,
- podrobný,
- doplnkový.
Etapa podrobného inžinierskogeologického prieskumu zahŕňa súbor geologických prác, na základe ktorých sa určia podmienky výstavby s podrobnosťou potrebnou na spracovanie projektu výstavby. Na zosuvných územiach a pri objektoch ohrozených zosuvom sa určia podmienky sanácie s podrobnosťou potrebnou na spracovanie projektu sanácie. Spresnenie orientačného prieskumu o geologických a hydrogeologických pomeroch staveniska je založené na kvantitatívnych údajoch o vlastnostiach zemín. Rozsah prieskumných prác závisí od stupňa poznania lokality na základe orientačného prieskumu a od náročnosti objektu.
Etapa doplnkového inžinierskogeologického prieskumu zahŕňa súbor geologických prác, ktorými sa pri výstavbe alebo prevádzke stavby spresňujú dosiaľ získané geologické poznatky. Sleduje sa správanie stavby a účinky jej prevádzky vo vzťahu ku konkrétnym geologickým podmienkam a k vplyvu na životné prostredie. K doplnkovému prieskumu sa prikročí na mimoriadne dôležitých stavbách, ak sa počas výstavby vyskytovali nejasnosti, ktoré vyžadovali spresnenie výsledkov podrobného prieskumu, alebo ak vyžadované informácie možno získať až v tomto štádiu.
Treba poznamenať, že v európskej predbežnej norme ENV 1997-1, ktorá sa môže súbežne používať s národnými normami, je členenie prieskumu o niečo odlišnejšie. Po prijatí európskej normy v SR bude potrebné upraviť a zjednotiť rozporné ustanovenia.
Prof. Ing. Peter Turček, PhD.
Zdroj: Zakladanie stavieb, JAGA group 2004