Krása a účelnosť
Galéria(7)

Krása a účelnosť

Partneri sekcie:

Umením nie je navrhnúť iba peknú fasádu, ale aj funkčnú a najmä odolnú voči vplyvom životného prostredia. V súčasnosti sa pristupuje k úprave povrchov stavieb aj k výberu materiálov na ich zhotovenie vo všeobecnosti zodpovednejšie. Nezabudli sme sa však opýtať ani na trendy v povrchovej úprave fasád či interiérových stien.


Miroslav Štefanec, obchodný riaditeľ, JUB Kastaco, s. r. o., Bratislava
Boris Chmelár ml., obchodný riaditeľ, Helios Slovakia, s. r. o., Žilina
Ing. Ján Trojan, konateľ spoločnosti, BASF Stavebné hmoty Slovensko, s. r. o., Žilina
Mgr. Marián Mosorjak, obchodný riaditeľ, PAM – ak, s. r. o., Chorvátsky Grob

Aké sú dnes trendy v povrchovej úprave fasád a interiérových stien? Čo vyhľadávajú vaši zákazníci, aké povrchové úpravy na fasády a interiérové steny v súčasnosti najčastejšie architekti navrhujú? Ako je to s trendmi v type, farbe a štruktúre povrchovej úpravy fasád a interiérových stien? Máte nejaké informácie o zahraničných trendoch a prípadne o tom, aké trendy sa dajú očakávať v najbližšom období?

M. Štefanec: Zákazníci hľadajú interiérové farby, ktoré možno tónovať aj do tmavých odtieňov, dnes letia aj veľmi tmavé oranžové, marhuľové a tmavožlté odtiene, je evidentný nárast v požiadavke na umývateľnosť a pritom paropriepustnosť interiérových farieb.
Pri fasádach sa tiež často objavujú požiadavky na tmavé odtiene, stále však prevažujú pastelové odtiene. Niektorí architekti však radi používajú tmavé odtiene, aby ich stavby boli výnimočné aj farebne. Nad silikátovými a silikónovými prevládajú omietky akrylátové, štruktúry omietok sú v prvom rade hladené, kde sú zrná omietky natlačené tesne jedno vedľa druhého a potom škrabané (ryhované).
B. Chmelár: Trendy v povrchovej úprave jednoznačne smerujú ku kvalitnejším materiálom ako v minulosti. Ľudia pristupujú stále zodpovednejšie k povrchovej úprave a používajú materiály, ktoré poskytujú lepšiu ochranu povrchov a zároveň vyšší užívateľský komfort (životnosť, umývateľnosť a pod.). To sa týka interiérov aj exteriérov. Pokiaľ ide o farebnosť, samozrejmosťou sú pastelové odtiene v kombinácii s odtieňmi sivej, prípadne kombinácie “tón v tóne“. Výnimkou nie sú dva, tri alebo viac odtieňov v jednej miestnosti. Užívatelia aj architekti veľmi často volia sýte odtiene a biele steny sú dnes témou pre administratívne budovy a nemocnice.

Rovnako sa menia aj štruktúry, klienti prechádzajú od hladkých stierok k rôznorodým štruktúram stien, ktoré sa podobajú textíliám, mramoru, kameňu, prípadne štuke alebo drsnej omietke. Takéto štruktúry umožňujú aj viacfarebné kombinácie. Tak, ako sa mení móda v obliekaní, mení sa aj farebnosť interiérov a exteriérov. V obliekaní sa dnes nosí prakticky všetko, od retro štýlu až po ultramoderné kolekcie, čo platí aj pre úpravy stien. Veľký dôraz sa kladie na kvalitu použitých materiálov a to v oboch oblastiach.

J. Trojan: Začnem oblasťou fasád, kde obchodným partnerom poskytujeme všetky druhy tenkovrstvových omietok, t. j. minerálne, akrylátové, silikátové aj silikónové. Odlišujú sa od seba kvalitou, svojím zložením a v konečnom dôsledku aj oblasťou použitia. Je dôležité vedieť, o aký objekt ide, a podľa toho treba navrhnúť fasádu – či už tenkovrstvovú omietku alebo fasádny náter. Trend je taký, že naši partneri a projektanti sa musia prispôsobiť konečnému zákazníkovi, jeho finančným možnostiam a očakávaniam, a podľa toho prispôsobujú výber povrchovej úpravy. V minulosti sa nekládol až taký dôraz na kvalitu finálnej povrchovej úpravy ako teraz, a tak po niekoľkoročných skúsenostiach vidíme, ako zub času zanechal svoje stopy na fasádach, ktoré sú znečistené, zaplesnené a popraskané. Dnes môžeme potvrdiť, že je enormný záujem o najkvalitnejšie fasádne produkty, ktoré musia odolávať dažďu, slnku, vetru, prachu, machom a riasam.

To isté platí aj v oblasti interiérových povrchových úprav. Tak, ako pri fasádnych omietkach, aj pri interiérových náteroch ponúkame široký výber produktov. V prvom rade sme sa zamerali hlavne na to, aby naše interiérové farby, lazúry a stierky neobsahovali rozpúšťadlá, zmäkčovadlá, boli bez emisií a zápachu, lebo je známe že tieto látky spôsobujú alergie a iné zdravotné ťažkosti, hlavne deťom. V druhom rade je dôležitá spracovateľnosť a krycia schopnosť. Každý seriózny zákazník to vie aj oceniť.

U nás je trend v oblasti fasád jasný: zbaviť sa sivej, monotónnej, chladnej betónovej sivosti, ktorá je na panelových domoch a sídliskách. Dnes sa nedá presne povedať, ktorý odtieň teraz „letí“. Najviac sa predávajú žlté, hnedé, okrové a zelené odtiene. Často sa na priemyselné a firemné budovy navrhujú odtiene sivej farby v kombinácii s príliš tmavými červenými, modrými a oranžovými odtieňmi, ktoré nie sú vhodné napr. na zatepľovacie systémy, pretože sa pod nimi fasáda nadmerne prehrieva a dochádza k zbytočnému pnutiu v podklade, ktoré spôsobuje vznik trhliniek. Na rodinných domoch vidíme všetky odtiene, ľudia si ich často navrhujú sami a potom sa zväčša zhrozia z výsledného efektu. Sú to hlavne nevhodné kombinácie odtieňov, napr. rámov okien, dreveného podbitia a povrchovej úpravy. A keď aj architekt navrhne typ a odtieň povrchovej úpravy, 90 % majiteľov si ich zmení.

V súčasnosti sa používajú štruktúrované povrchové úpravy zatierané alebo ryhované v jemných zrnitostiach 1,5 mm alebo 2 mm, pričom v minulosti sa aplikovala výhradne akrylátová omietka.

Štruktúry fasádnych omietok sa nezmenili, ale zmenil sa typ omietok – namiesto akrylátovej sa z dôvodu kvality preferuje silikónová omietka. V interiéroch je obľúbená žltá, oranžová, zelená a vanilková farba v kombinácii s čerešňovým drevom.

V zahraničí je trend iný – v obľube sú tvrdé kontrasty, odtiene šedej a béžovej sa kombinujú s tmavými odtieňmi napr. fialovej, biela s čiernou alebo tapety so vzormi. A tieto odtiene sa kombinujú s drevom wenge a zebrano.

M. Mosorjak: V súčasnosti sa na nové objekty aj staré budovy pri úprave exteriérov najčastejšie používajú zatepľovacie systémy. Najpoužívanejšie povrchové úpravy sú tenkovrstvové akrylátové omietky, ale aj silikátové, resp. silikónové omietky. Na omietku sa aplikujú aj fasádne náterové hmoty, v prevažnej miere akrylátové.

Pri interiérových farbách je dopyt predovšetkým po náterových látkach, ktoré sú umývateľné a oteruvzdorné. Na farebné škály odtieňov sú značne vysoké nároky. Pri výbere farebných odtieňov exteriérových a interiérových farieb záleží iba na samotnom rozhodnutí zákazníkov, o aký odtieň prejavia záujem. Nemenej podstatnou a dôležitou vlastnosťou interiérových farieb je vysoká krycia schopnosť náterovej látky.

Omietky sa aplikujú prevažne hladené, alebo ryhované so zrnitosťou 1,5 a 2 mm. Pri interiérových náterových látkach si trh žiada prevažne akrylátové, no používajú sa aj PVAc. Z našich výrobkov sú to fasádna akrylátová farba a interiérové náterové látky, ktoré sú v zmysle ŠZÚ schválené okrem štandardného využitia aj na povrchovú úpravu stien v potravinárskych prevádzkach a zdravotníckych zariadeniach (nemocnice, liečebné kúpeľné zariadenia a pod.)


Akú povrchovú úpravu by ste odporučili pre budovy v extrémnych podmienkach (napr. vlhkosť, vysoká nadmorská výška, oblasť s vysokou rýchlosťou vetra, náchylnosť na zašpinenie fasády…) a prečo?

M. Štefanec: Do miestností s vlhkosťou je vhodná špeciálna farba, ktorá zabraňuje vzniku plesní. V každom prípade treba použiť farbu s veľkou paropriepustnosťou. Čo sa týka vysokej nadmorskej výšky a veľkej rýchlosti vetra, naše farby a omietky sa navrhujú do náročných klimatických podmienok – najvhodnejšie sú však silikónové a akrylátové farby a omietky. Náchylné na zašpinenie sú tie, ktoré majú väčšiu zrnitosť, t. j. čím väčšia zrnitosť, tým rýchlejšie sa medzi zrnami usadzuje špina a prach. Z tohto dôvodu prevládajú hladené omietky silikónové nad akrylátovými.

B. Chmelár: Na presné stanovenie systému povrchovej úpravy potrebujeme poznať viac údajov, ale určite by to mal byť materiál so špecifickými vlastnosťami. Tento materiál musí mať vysokú vodoodpudivosť. Z doterajších skúseností sa nám osvedčili materiály na báze dearomatizovaných rozpúšťadiel a špeciálnych spojív. Tieto farby sú vhodné do najextrémnejších poveternostných podmienok, ako je priemyselná a prímorská atmosféra. Vysoká vodoodpudivosť je však na úkor paropriepustnosti, takže pri slabšie izolovaných alebo historických budovách môžu nastať problémy. Vtedy je dôležité použiť farbu, ktorá kombinuje vysokú paropriepustnosť a vodoodpudivosť. Takéto vlastnosti majú silikónové farby.
Samozrejmosťou sú svetlostále pigmenty, ktoré by mali byť použité pri oboch druhoch farieb.

J. Trojan: Vo všeobecnosti je každá fasáda svojim spôsobom extrémne namáhaná, a preto odporúčame na fasádu kvalitné silikónové omietky, ktoré sú vysoko difúzne, vodoodpudivé, odolné voči hnanému dažďu, majú vynikajúcu kryciu schopnosť, minimálny sklon k zašpineniu, odolávajú plesniam, riasam a hubám, sú ľahko spracovateľné, sú odolné voči poveternostným vplyvom, majú dobrú priľnavosť na podklad a sú tónovateľné v rámci systému s viac ako 1500 farebnými odtieňmi.

Extrémne podmienky máme každý rok v jeseni, keď teploty vzduchu klesnú pod +5 ºC a vzdušná vlhkosť je vyššia ako 50 %. Bežná fasádna omietka sa nesmie aplikovať, ale kvôli termínom sa fasády musia realizovať. Do týchto podmienok sú v ponuke silikónové omietky v zrnitosti 1,5 mm, 2 mm a 3 mm, ktoré vyzrejú aj pri 1 ºC a pri 90 % vzdušnej vlhkosti.

M. Mosorjak: Pre budovy v spomenutých extrémnych podmienkach sa odporúčajú silikónové náterové látky, resp. omietky. Na renováciu historických budov sa odporúčajú silikátové náterové látky alebo omietky. V poslednom čase sa v niektorých zahraničných krajinách výrobcovia vracajú aj k vápenným farbám, a to ako z hľadiska ekologického, tak aj historického (aby sa zachovalo pôvodné zhotovenie historických budov).

(lh)
Foto: Neměc, s. r. o., a archív redakcie