Protihlukové opatrenia počas výstavby D1 NDS nechystá

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nebude robiť počas výstavby druhého úseku diaľnice D1 časti Sverepec - Vrtižer žiadne protihlukové opatrenia. Na informačnom stretnutí so zástupcami NDS a mesta Považská Bystrica to potvrdil generálny riaditeľ NDS Igor Choma. "Obyvatelia budú musieť počas výstavby strpieť hluk a ruch," povedal pre TASR Choma.

Nepočíta sa ani s kompenzáciami občanom, ktorým výstavba skomplikuje život. Občan Považskej Bystrice František Martaus sa obáva prechodného obdobia, počas ktorého bude nosný pilier premostenia, kadiaľ sa budú presúvať mechanizmy stavajúce diaľnicu, len niekoľko metrov od jeho domu. „Neviem si to predstaviť, zatiaľ tam budem bývať. Keď to už prestane byť únosné, nejako sa rozhodnem. Riešenia sú však pre mňa už len obmedzené, pretože hodnota môjho domu týmto výrazne klesla,“ zdôraznil Martaus. Doplnil, že má pochopenie pre verejný záujem, ale nedokáže pochopiť, prečo by NDS nemohla odškodniť 5 až 6 domov, ktorých sa tento problém dotýka. Na súd sa však obrátiť nemieni.

Na stretnutí s občanmi odzneli aj emotívne názory typu, že tento variant výstavby diaľnice je „zločin na meste“. Na to generálny riaditeľ NDS reagoval slovami, že už nemá význam prehodnocovať to, čo už bolo dávno prehodnotené. „Našiel sa konsenzus medzi mestom, obyvateľmi, ministerstvom dopravy, ministerstvom životného prostredia, ktorý určil trasu, ktorá je kompromisným riešením pre každého, aj keď možno nie ideálnym,“ povedal Choma.

Ako uviedla poslankyňa mestského zastupiteľstva Katarína Gregušová, väčšina občanov z Považskej Bystrice je už zmierená s tým, že diaľnica bude prechádzať ponad mesto. Hluk aj mikrozáchvevy však podľa poslankyne budú občanov trápiť aj naďalej. Emotívne vystúpenia občanov ospravedlnila poslankyňa slovami, že morálne právo na takéto reakcie určite majú.

Podľa Chomu najkritickejší rok pre občanov Považskej Bystrice v súvislosti výstavbou diaľnice bude rok 2009. „Gro výstavby prvého úseku diaľnice bude prebiehať práve začiatkom tohto roka,“ vysvetlil Choma.

Verejná súťaž na realizáciu tohto úseku diaľnice by mala byť podľa generálneho riaditeľa NDS vypísaná v prvej polovici marca. Výstavba diaľničného úseku Sverepec – Vrtižer začala v decembri 2007. Celá diaľnica D1 by mala byť dokončená v októbri 2010.

Zdroj: TASR

KategórieDoprava