
Dobudovanie kanalizácie a intenzifikácia ČOV v meste Kolárovo
V rámci stavby sa v intraviláne mesta Kolárovo zrealizuje tlaková kanalizácia na odvádzanie splaškových odpadových vôd v dĺžke 26 375,35 m, výtlačné potrubie z čerpacích staníc v dĺžke 2 128,05 m a tlakové kanalizačné odbočenia v dĺžke 17 701,79 m. Obnovia sa dve čerpacie stanice (ČS1 a ČS2), postaví sa jedna nová (ČS3) a zrekonštruuje sa hlavná čerpacia stanica (HČS). Vybuduje sa tiež mechanicko-biologická čistiareň odpadových vôd (ČOV) pre 13 750 EO vrátane objektov kalového hospodárstva.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Súčasťou stavby je aj zriadenie integrovaného odľahčovacieho objektu s dažďovou čerpacou stanicou, z ktorého budú odľahčené dažďové vody prečerpávané do žľabu s hrubými, strojne stieranými hrablicami. Následne budú dažďové vody odvádzané cez nový výustný objekt do Cigánskeho kanála. Objednávateľom stavby je Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., Nitra, zhotoviteľom združenie „STANTER, INPEK, VHZ-DIS, VÁHOSTAV-SK, YUCON, s.r.o. – Kolárovo“, ktoré tvoria spoločnosti VÁHOSTAV, a.s., Bratislava, YUCON, s.r.o., Bratislava, VHZ-DIS, spol s r.o., Brno, INPEK, s.r.o., Nitra, a vedúci člen združenia STANTER, a.s., Nitra. Projekt spracovala pre objednávateľa spoločnosť AD Consult, a.s., Bratislava. Združenie získalo zákazku vo verejnej súťaži po víťazstve v elektronickej aukcii. Zmluvná cena diela je 20 085 000,00 eur bez DPH a čas realizácie 24 mesiacov. Stavebné práce sa začali v decembri 2023.
Technické riešenie stavby
Stavba kanalizácie sa realizuje na verejných priestranstvách a uliciach v katastrálnom území mesta Kolárovo. Trasy kanalizácie v meste vedú v zelených pásoch popri štátnych cestách II/563 a II/573, čiastočne v telese cesty III/1455 a v miestnych komunikáciách, ak nie je možné vedenie v zelených pásoch. Stoky sú vedené do všetkých ulíc, v ktorých nie je vybudovaná kanalizácia a nachádzajú sa tam obytné domy alebo drobné prevádzky. Návrh trás jednotlivých kanalizačných potrubí je podmienený predovšetkým polohou pripájaných nehnuteľností a umiestnením existujúcich iných stavebných objektov ako čerpacích staníc, ČOV a inžinierskych sietí. Predmetný návrh rieši okrem výstavby tlakovej kanalizácie a výtlačných potrubí aj rekonštrukciu existujúcich čerpacích staníc ČS1 a ČS2 a výstavbu novej ČS3.
Navrhované stoky v severozápadnej časti mesta budú napojené na existujúcu tlakovú kanalizáciu zberača D, resp. na existujúcu gravitačnú kanalizáciu, prevažne v oblasti Kostolného námestia a Dlhej ulice (oblasť spadá do povodia existujúcej gravitačnej stoky AB). Tlaková kanalizácia v juhozápadnej oblasti, Osada Reviczkého a Športová ulica, bude zaústená do novonavrhovaného tlakového zberača „D úsek 1“ na križovatke ulíc Školská, Športová, Slovenská (obr. 1). Zberač „D úsek 1“ a Stoka D-1 spolu s výtlačnými potrubiami V1 a V2 (z novonavrhovanej ČS3 na zrekonštruovanú HČS) nahradia problémový úsek (ulice Školská, Slovenská) existujúceho gravitačného zberača A v oblasti južne od križovatky Školská, Lesná, L. Kossutha, t. j. pod novou ČS3, až na HČS, resp. na ČOV Kolárovo. Navrhované stoky tlakovej kanalizácie v uliciach Štúrova, Pálkovicha, Partizánska, Kollárova, sa napoja na existujúcu gravitačnú kanalizáciu zberača A v jeho severnej časti. Navrhovaná stoka z ulice Remeselnícka je napojená na gravitačnú stoku povodia existujúcej gravitačnej stoky AB. Vo východnej časti mesta bude navrhovaná tlaková kanalizácia napojená na čiastočne existujúcu tlakovú kanalizáciu zberačov B a C. Tlakový zberač C je napojený na tlakový zberač B (na križovatke ulíc Mierová, Ružová), ktorý bude vedený priamo na zrekonštruovanú ČOV Kolárovo. Existujúce prepojenie na gravitačný zberač A sa zruší.
Vzhľadom na rozsah diela je stavba rozdelená na viacero samostatných celkov, ktoré možno budovať aj samostatne, resp. tak, aby bolo možné stavbu uvádzať do prevádzky postupne.
Objektovú skladbu kanalizácie tvorí 10 stavebných objektov:
SO 01.1 Výtlačné potrubia
SO 01.2 Tlaková kanalizácia
SO 01.3 Kanalizačné odbočenia
SO 02.1 časť Východ – kanalizácia
SO 02.2 časť Východ – kanalizačné odbočenia
SO 02.3 časť Západ – kanalizácia
SO 02.4 časť Západ – kanalizačné odbočenia
SO 03 Čerpacia stanica ČS1
SO 04 Čerpacia stanica ČS2
SO 05 Čerpacia stanica ČS3
Súčasťou stavby je aj 6 prevádzkových súborov:
PS 01.1. ČS1 – strojnotechnologická časť
PS 01.2 ČS1 – eletrotechnologická časť, MaR a ASRTR
PS 02.1 ČS2 – strojnotechnologická časť
PS 02.2 ČS2 – elektrotechnologická časť, MaR a ASRTP
PS 03.1 ČS3 – strojnotechnologická časť
PS 03.2 ČS3 – elektrotechnologická časť, MaR a ASRTP
Hlavná čerpacia stanica (HČS)
Existujúci areál HČS sa nachádza v blízkosti križovatky Rybárskej a Slovenskej ulice pri Cigánskom kanáli. V rámci rekonštrukcie HČS sa vymenia existujúce čerpadlá za novú zostavu ponorných kalových čerpadiel s výkonom do 100 l/s a zároveň sa vybuduje nová armatúrna komora. Súčasťou rekonštrukcie HČS sú aj stavebné úpravy budovy a mokrej komory HČS, ako aj doplnenie vzduchotechniky a výmena oplotenia. Okolo nových objektov (odľahčovací objekt, dažďová ČS, žľab hrubých, strojne stieraných hrablíc) sa vybudujú spevnené plochy. Súčasťou tohto stavebného objektu je prepojenie HČS na existujúci a nový (už zrealizovaný) výtlak DN 250 s mechanickým stupňom novej ČOV Kolárovo. Súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie NN prípojky napájanej z novej kioskovej trafostanice, inštalovanej na novej ČOV Kolárovo, komunikačného kábla, ako aj obnova elektro v stavebnej časti aj v prevádzkových súboroch.
Objektovú skladbu HČS tvoria 4 stavebné objekty a 2 prevádzkové súbory:
SO 02.2.1 Stavebná časť
SO 02.2.2 NN Prípojka
SO 02.2.3 Stavebná elektroinštalácia
SO 02.2.4 Vzduchotechnika
PS 03.1 Rekonštrukcia čerpacej stanice pred ČOV – strojnotechnologická časť
PS 03.2 Rekonštrukcia čerpacej stanice pred ČOV – elektrotechnologická časť
ČOV
Po rekonštrukcii a dobudovaní bude ČOV Kolárovo mechanicko–biologická čistiareň s nízkozaťažovanou aktiváciou, s aeróbnou stabilizáciou kalu pri zabezpečení odstraňovania nutrientov (Ncelk a Pcelk), s kapacitou pre 13 750 EO. Z dôvodu obmedzenia tvorby šírenia sa možného zápachu z ČOV do okolitého prostredia sa technológia hrubého predčistenia s príjmovou stanicou žumpových vôd nachádza v uzavretých objektoch. Rozvodné potrubia, žľaby prítoku surovej odpadovej vody a komora výtlačných potrubí v exteriéri sú prekryté. Odvodňovanie aeróbne stabilizovaného kalu prebieha v uzavretej budove strojovne odvodnenia kalu, dočasne deponovaný odvodnený kal je umiestnený pod krytou skládkou kalu.Eliminácia šírenia sa hluku je zabezpečená návrhom dúchadiel s protihlukovými krytmi, umiestnenými v uzavretých budovách bez otvorov (okien). Ostatné točivé stroje (najmä čerpadlá) sú vždy buď v zakrytých objektoch (mechanické čistenie) alebo v objektoch so stropnou doskou s prístupom iba cez montážne vstupné otvory (čerpacie stanice). Vyčistené odpadové vody sú prečerpávané do existujúceho výtlačného potrubia DN 300 a vypúšťané cez existujúci výustný objekt do toku Váhu.
Objektovú skladbu ČOV tvorí 20 stavebných objektov:
SO 05 Združený objekt biologického čistenia
SO 06 Dúchareň
SO 07 ČS vratného a prebytočného kalu
SO 08 Dávkovanie síranu železitého
SO 09 Kalojemy
SO 10 Strojovňa odvodnenia kalu
SO 11 Čerpacia stanica kalovej vody
SO 12 Skládka kalu
SO 13 Kalové polia
SO 14 Administratívna budova
SO 15 Prepojovacie potrubia
SO 17 Rozvod pitnej a úžitkovej vody
SO 18 Areálová kanalizácia
SO 19 Plynová prípojka
SO 20 Vonkajšie osvetlenie
SO 21 Komunikácie a spevnené plochy
SO 23 Sadové a terénne úpravy
SO 24 VN rozvody a trafostanica
SO 25 Stavebná elektroinštalácia
SO 26 Búracie práce
Súčasťou ČOV je aj 5 prevádzkových súborov:
PS 01 Mechanické čistenie
PS 02 Biologické čistenie
PS 03 Kalové hospodárstvo
PS 04 Prevádzkový rozvod silnoprúdu
PS 05 MaR a ASRTP
Záver
V roku 2024 došlo k neočakávanému poklesu časti komunikácie na ulici Slovenská, čo viedlo k dodatočnému prieskumu predmetného úseku. K nepriaznivým hydrogeologickým podmienkam (oblasť tekutých pieskov) sa pridružili aj novozistené defekty existujúcej železobetónovej stoky. V tomto čase sa finalizuje nové technické riešenie, ktoré zabezpečí stabilizáciu podložia a vytvorí podmienky pre bezpečnú a efektívnu realizáciu prác na tomto úseku.V závere mája tohto roka sú okrem zmieneného, približne kilometrového úseku na uliciach Školská a Slovenská, zrealizované všetky hlavné kanalizačné stoky vrátane kanalizačných pripojení a začalo sa s realizáciou definitívnej úpravy komunikácií pokladaním asfaltobetónových krytov. Zrealizovaná je stavebná časť ČS 03 a pokračujú práce na ČS 01, ČS 02 a HČS. Ukončené sú hlavné stavebné práce na objektoch ČOV vrátane prepojovacích potrubí (obr. 2), v rámci stavebnej časti sa realizujú dokončovacie práce na budovách. Začali sa práce na realizácii technologickej a elektrotechnologickej časti ČOV.
Práce prebiehajú v súlade s dohodnutým harmonogramom, čo dáva dobrý predpoklad na splnenie zmluvného termínu realizácie, ak nenastanú iné komplikácie pri realizácii úseku na uliciach Školská a Slovenská. Naplní sa tak cieľ projektu, a to dosiahnuť odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd z celej aglomerácie Kolárova v súlade s požiadavkami smernice 91/271/EHS. V neposlednom rade sa zvýši ochrana povrchových a podzemných vôd v dotknutom území a celková kvalita životného prostredia všetkých obyvateľov mesta Kolárovo.
Zdroje
1. Projektová dokumentácia pre realizáciu stavby Kolárovo – dobudovanie kanalizácie a intenzifikácia ČOV, ktorú vypracovala spoločnosť AD Consult, a.s.
2. VÁHOSTAV, a.s. Bratislava.
3. www.zsvs.sk.
Text: Ing. Mojmír Štefanec, obchodný riaditeľ divízie Slovensko spoločnosti VÁHOSTAV, a.s., Bratislava
Foto: VÁHOSTAV, a.s.