anketa pouzitie metody naprojektuj a postav 5.
Galéria(3)

Anketa: Použitie metódy Naprojektuj a postav 5.

Prvýkrát sa o použití metódy Naprojektuj a postav podľa zmluvných podmienok žltej knihy FIDIC rozhodlo pri obstarávaní stavieb diaľničných úsekov v roku 2011. Keďže doposiaľ neexistuje jednoznačná odpoveď na to, či je jej použitie vhodné alebo nie, zaujímalo nás, čo si o tejto metóde myslia odborníci projektantských a realizačných firiem. Postupne budeme na portáli zverejňovať vyjadrenia všetkých oslovených odborníkov.  Ak sme niekoho zabudli osloviť a chce sa k danej problematike vyjadriť, môže nám napísať na inzinierske-stavby@jaga.sk.

01 borovy sms big image
anketa pouzitie metody naprojektuj a postav 5 5659 big image
V rámci témy mesiaca Mosty sme položili nasledujúce otázky:

1. Aké sú podľa vás výhody a nevýhody použitia metódy Naprojektuj a postav podľa žltého FIDIC-u pri výstavbe mostných objektov?

2. Čo si myslíte o kritériu „najnižšej ceny“, ktoré sa uplatňuje vo všetkých typoch verejného obstarávania ako jediné a rozhodujúce kritérium?

Ing. Luděk Borový
riaditeľ spoločnosti Stavby mostov Slovakia, a. s.

1. Táto záležitosť je veľmi pozitívna pre spoločnosti so skúsenosťami a dobrým technickým myslením. Je to cesta, ako zlacniť stavebné práce. Bohužiaľ, toto nie je úplne dokonalé riešenie, nakoľko naráža na veľa limitujúcich faktorov ako je územný plán, dočasné a trvalé zábery, ekologické hnutia a podobne.

2.  Bohužiaľ, v dnešnej a nedávno minulej dobe počúvame z médií veľa poloprávd o neprimeraných ziskoch stavebných firiem a o predražených stavebných zákazkách, čo je však téma na oveľa rozsiahlejšiu diskusiu. Nič menej, toto prostredie zavádzajúcich informácií umocnilo fakt, že jediným kritériom pri výbere dodávateľa býva ponúknutá cena. Myslím, že to nie je správne riešenie. Pri rozhodovaní by sa malo pozrieť na históriu a skúsenosti firmy v odbore, ako kvalitne realizujú zadané práce, či sa spoločnosť dobre stará o svojich zamestnancov a v neposlednom rade, či platí svojim dodávateľom. Ak vyberieme podľa kritéria najnižšej ceny spoločnosť, ktorá nemá potrebné skúsenosti alebo neodhadne dobre náklady výstavby, môže to skončiť nevyplatením miezd, nezaplatenými faktúrami svojich dodávateľov – teda dlhmi, ktoré v konečnom dôsledku zaplatí daňový poplatník. Bohužiaľ, stále platí, že nie sme tak bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.
 
–>–>