Štefan Holý: Zmien v stavebnom zákone sa majú báť len vybavovači, podvodníci
Zástupcovia miest a obcí podľa Štefana Holého nemajú záujem o rozvoj v oblasti stavebníctva, ale o moc pečiatky. Požadujú zabetónovanie súčasného stavu a zastavenie akéhokoľvek rozvoja a modernizácie stavebného konania.
Podpredseda vlády Štefan Holý reagoval na kritiky návrhov zákonov o výstavbe a územnom plánovaní. Pripomenul, že momentálne je Slovensko na 146. mieste rebríčka Doing Business, pričom hlavným dôvodom, je pomalosť stavebného konania a vysoká miera byrokracie. Informovala o tom v piatok jeho kancelária.
Holý chce požiadať o stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby jej ukázal pridanú hodnotu navrhovaných zákonov a pravidiel. Chce vysvetliť aj „zavádzajúce dezinformácie, nakoľko niektorí predstavitelia samospráv na udržanie svojho vplyvu v stavebnom konaní, používajú manipuláciu ako svoju pracovnú metódu“.
Podľa politika dnešný obraz stavebného procesu charakterizuje nekonečný schvaľovací proces, populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť stavebných úradov a nekonečný rad čiernych stavieb. „Jediní, kto sa má báť zmien v stavebnom zákone, sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami,“ dodal Holý.
Chce jasnejšie pravidlá
Podpredseda vlády ďalej pripomenul, že čo sa týka výkonu služby smerom k mestám, ide o prenesený výkon štátnej správy, nie je to originálna kompetencia. Za problematický označil fakt, že v súčasnosti nikto nevie povedať, koľko je stavebných úradov, koľko ľudí na nich pracuje a aký je počet stavebných konaní.
„Základom zmeny, na ktorej pracujeme, sú jasné dáta a presný a zrozumiteľný systém pravidiel. Vyhrávať nemá ten, kto sa vyzná v spleti pravidiel, a ani ten, kto dokáže odsúvaním lehôt brániť rozvoju územia. Uspieť má ten, kto dodrží jasné, moderné, prehľadné a zrozumiteľné pravidlá a oboznámi občana bez skrývania a transparentne. Pravidlá, ktoré budú jednotné na celom Slovensku,“ zdôraznil Štefan Holý.
Novelou stavebného zákona chce Štefan Holý mestám pomáhať v riešení územného plánovania, pričom jasné pravidlá schválené zastupiteľstvom a pripomienkované občanmi určia, čo sa kde bude môcť stavať. V následnom procese sa budú zisťovať napríklad vplyvy na životné prostredie či iné verejné záujmy.
„Životné prostredie je veľmi dôležité a stane sa integrálnou súčasťou rozhodovania pri stavbách,“ upozornil vicepremiér s tým, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania prišlo k návrhu zákona o výstavbe a návrhu zákona o územnom plánovaní 4 660 pripomienok, z toho 2 795 zásadných. Všetkými pripomienkami sa bude jeho úrad zaoberať a bude hľadať najvhodnejšie kompromisné riešenia.
Rad kritikov
Nový stavebný zákon nekritizujú len mestá a obce, ale aj developeri, podnikatelia a občianske združenie Via Iuris. Najnovšie sa k návrhu vyjadril aj Klub 500, ktorý združuje vlastníkov a spoluvlastníkov spoločností zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov. Hovoria, že štát prichádza s návrhmi, ktoré investorov skôr odradia, než by ich motivovali.
V stavebnom konaní je po novom vylúčený stavebník a posilňujú sa kompetencie projektanta, ktorý má stavebníka zastupovať. Podľa združenia je tento krok nelogický a môže viesť k nepoctivému konaniu. „Stavebné konanie sa začína na základe zámeru stavebníka stavať a je kľúčovou osobou výstavby. Je neprijateľné, aby zákon z procesu vylúčil stavebníka, ktorý celý proces financuje. Preto požadujeme, aby mal v rámci zákona postavenie účastníka so všetkými právami a povinnosťami. Zároveň navrhujeme zo zákona vypustiť ustanovenie, ktoré dáva neprimeranú moc do rúk projektantov, vynucovať si práce naviac,“ konštatuje riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.