V segmente nehnuteľností trh predávajúcich vystriedal trh kupujúcich
V segmente nehnuteľností v SR z pohľadu investorov nedávno fungujúci trh predávajúcich už vystriedal trh kupujúcich. Skonštatoval to Peter Nitschneider z poradenskej firmy pre reality King Sturge, s.r.o., v Bratislave.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
O budúcnosti trhu realít všeobecne prevládajú podľa Nitschneidera dva odlišné názory. Prvý sa opiera o skutočnosť, že zahraniční investori majú svoje ročné plány, teda koľko musia investovať peňazí a s príchodom konca roka bude na nich vyvíjaný väčší tlak, aby tieto zdroje investovali. Druhý názor sa zakladá na špekulácii, že „krízová“ situácia bude pretrvávať ešte ďalší rok až dva, kým sa situácia na svetových finančných trhoch upokojí.
Na margo trhu s bytmi v Bratislave uviedol, že začína byť prehriaty, najmä v segmente luxusných bytov. Niekoľko silných developerov podľa neho rozbehlo svoje veľké luxusné projekty. Pridali sa k nim aj menší, menej skúsení developeri, ktorí vnímali luxusný trh skôr ako módny trend. V Bratislave stále chýbajú byty v strednom štandarde, ktoré neponúkajú iba ubytovacie kapacity, ale aj určitý bonus, napr. služby, oddychové aktivity.
„Trh s bytmi v regionálnych mestách je teraz niekoľko rokov za trhom v Bratislave, s výnimkou niektorých miest. Košice, Žilina, Nitra a Prešov sú z hľadiska budúcich rezidenčných aktivít veľmi potenciálne mestá,“ avizoval.
Súbežne niektorí developeri pripravujú obrovské polyfunkčné projekty v Bratislave, ktoré zmenia súčasnú situáciu v tomto segmente realitného trhu. O trhu s kanceláriami, informoval, sa dá hovoriť iba v hlavnom meste SR, kde začína byť stav prehustenia. Kancelárske projekty mimo Bratislavy sa postupne síce začínajú rozbiehať, ale ešte doplácajú na koncentráciu firiem v Bratislave.
„Dopad finančnej krízy na slovenský trh je evidentný. Keďže skoro všetky banky v SR ovládajú zahraničné bankové domy, tak sa finančná kríza postupne presúva aj na trh, ktorý primárne nebol postihnutý,“ odpovedal na otázku o vplyve hypotekárnej krízy v USA, ktorá sa ešte neskončila. Veľké európske finančné domy podporovali banky v USA, ktoré poskytovali nebonitné hypotéky. V súčasnosti však tieto subjekty evidujú enormné straty, ktoré sa už presunuli aj na starý kontinent.
„Nakoľko chce byť finančný sektor čo najskôr opäť zdravý, práve materské firmy pritlačili na svoje dcérske spoločnosti v strednej a východnej Európe, aby boli ešte viac ziskové,“ upozornil. V praxi to znamená, že banky v SR sprísnili a zdraželi požičiavanie peňazí. To ešte viac komplikuje situácia so zavedením eura, kde bude už iba jedna úroková miera určovaná Európskou centrálnou bankou,“ dodal Nitschneider.
Zdroj: TASR