nehnutelnosti

Rezidenčné nehnuteľnosti dosiahli koncom minulého roka svoje nové maximá

Naopak, pokles zaznamenal trh s prenájmami bytov, v centre Bratislavy až o 18 percent.

Rezidenčné nehnuteľnosti dosiahli koncom minulého roka svoje nové maximá, a to aj napriek koronakríze. Vyplýva to z analýzy Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) o vývoji na realitnom trhu za posledný kvartál 2020, ktorú vypracoval analytik NARKS Martin Lazík.

„Realitný rezidenčný trh rastie čiastočne aj vďaka koronakríze. Rezidenčné nehnuteľnosti, po ktorých dopyt neutícha z viacerých dôvodov, dosiahli tak v štvrtom kvartáli roka 2020 vo väčšine krajských miest svoje nové maximá,“ uvádza sa v analýze.

Podľa nej sú dôvodom nárastu cien realít najmä opatrenia vlád proti koronakríze, hromadné odkladanie splátok hypotekárnych úverov, ochrana firiem a jednotlivcov pred exekúciami, ale aj lacné hypotéky.

Ceny nehnuteľností rástli v krajských mestách

Záver minulého roka poznačil výrazný rast cien nehnuteľností v krajských mestách. V sledovaných cenách dvojizbových bytov za meter štvorcový bol zaznamenaný mierny pokles iba v Trnave a stagnácia v Trenčíne.

„Prevažujú však krajské mestá, v ktorých prišlo k nárastu ceny, a to celkom významnému. Napríklad Žilina si pripísala takmer 240 eur za meter štvorcový, s najvýraznejším percentuálnym skokom v ostatnom období,“ uvádza Martin Lazík.

„V absolútnom vyjadrení však vedie Bratislava – Staré Mesto, kde sa priemerná cena zvýšila až o 275 eur za meter štvorcový,“ hovorí. Dodáva tiež, že tak ako v prípade Žiliny, aj v iných krajských mestách sú hlavným ťahúňom výrazného nárastu hlavne novostavby.

Išli hore aj ceny prenájmov

Priemerná cena trojizbových bytov na meter štvorcový sa v krajských mestách zvýšila celkovo o viac ako štyri percentá. „Na rozdiel od dvojizbových bytov ani v jednom krajskom meste sme nezaznamenali pokles. Pri medzikvartálných porovnaniach nebýva celkom zvykom,“ podotkol analytik.

Čo sa týka medziročného nárastu cien v porovnaní so záverom roka 2019, nárast pri dvojizbových bytoch v krajských mestách predstavuje viac ako 12,6 percenta. V prípade trojizbových bytov je to nárast o 10,2 percenta.

Zlé obdobie pre trh s bytmi

Naopak, zlé obdobie postihlo minulý rok trh s nájmami bytov. „Absencia študentov, zahraničných manažérov, domácich pracovníkov, ktorí ostali na dištančnom štúdiu alebo na home office vo svojich domovoch a nie vo svojom prechodnom bydlisku, bola výrazná a pretrvávala až do konca roka 2020. V prípade turisticky zaujímavých destinácií ide aj o výpadok prenájmov určených pre turistov,“ vysvetlil analytik.

Tiež dodal, že po dlhých rokoch mierneho rastu až stagnácie nastal minulý rok medziročný pokles. V prípade bratislavského centra pri dvojizbových bytoch je na úrovni až 18 percent.„Celoslovenský priemer krajských miest zaznamenal medziročný pokles cien nájmov dvojizbových bytov o 2,4 percenta a trojizbových o 2,6 percenta,“ podotkol Lazík.

© SITA Slovenská tlačová agentúra