logistika, nehnutelnosti

Odborníci očakávajú nárast dopytu po logistických nehnuteľnostiach na Slovensku

Dopyt po industriálnych priestoroch v treťom kvartáli 2020 poklesol na 75-tisíc metrov štvorcových.

Odborníci očakávajú nárast dopytu po logistických nehnuteľnostiach na Slovensku. „Dopyt po industriálnych priestoroch v treťom kvartáli 2020 poklesol oproti rovnakému obdobiu v minulom roku na úroveň 75-tisíc metrov štvorcových, odborníci však očakávajú, že štvrtý kvartál roku bude silný,“ uvádza v tlačovej správe realitno-poradenská spoločnosť CBRE a dodáva, že požadovaný výnos ostáva aj napriek poklesu stabilný, a to na úrovni 6,25 percenta.

„Na Slovensku bola v treťom kvartáli 2020 ukončená výstavba troch projektov, pričom úroveň pred-prenájmov je približne 50 percent,“ doplnila spoločnosť s tým, že celková miera neobsadenosti logistických a priemyselných nehnuteľností na Slovensku sa zvýšila na úroveň 9,05 percenta.

Dominuje Bratislava

„Hlavným hnacím motorom prenájmovej aktivity v treťom kvartáli 2020 boli hlavne skladové priestory pre maloobchod, a to s podielom vo výške 38 percenta z celkovej aktivity,“ uvádza CBRE a dodáva, že druhou najväčšou kategóriou nájomcov z hľadiska prenajatých plôch boli poskytovatelia komplexných logistických služieb. Takmer 85 percent transakcií z celkového objemu prenájmovej aktivity 75-tisíc metrov štvorcových bolo pritom realizovaných v Bratislave a jej blízkom okolí do 30 kilometrov.

Druhou najdominantnejšou lokalitou boli Košice. „V súčasnosti prebieha realizácia troch projektov s celkovou prenajímateľnou plochou s rozlohou 143 560 metrov štvorcových. Úroveň pred-prenájmov je 50-percentná,“ uzatvára CBRE.

CBRE Group je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Na Slovensku pre ňu pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností. Taktiež služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra