Vizualizácia projektu Millhaus v Bratislave

Radikálny vstup do segmentu bývania. Immocap plánuje postaviť v Bratislave 1 500 bytov

Immocap, ktorý bol známy výstavbou kancelárskych budov či nákupným komplexom Central s hotelom chce v priebehu desiatich rokov postaviť 1 500 bytov v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov a Nové Mesto. V tomto segmente plánuje aj zostať. Pomer rezidenčných a administratívnych projektov bude podľa výkonného riaditeľa Martina Šramka 50 na 50.

Developer svoje dlhodobé plány predstavil v pondelok. Z moderných kancelárskych nehnuteľností Immocap čerpá skúsenosti, najmä v oblasti udržateľnosti a energetickej efektívnosti budov, ktoré využije v rezidenčnom segmente.

Príkladom môže byť úspešný kancelársky projekt Lakeside Park na vysokej technologickej úrovni v bratislavskom Novom Meste pri jazere Kuchajda, ktorý dokončili, odovzdali a obsadili nájomcami po pandémii koronavírusu.

Výkonný riaditeľ Šramko uviedol, že „keď je kríza, treba stavať“ a využiť pritom rozumný prístup. Dôležitá je nielen lokalita, ale aj dizajn budov a energetická efektivita objektu. Tú spolu s úsporou energií považuje Immocap v súčasnosti za svoju silnú stránku, ktorú dlhodobo ocenia klienti, či si kúpia byt, alebo kancelársky priestor. Pri tvorbe nových projektov preferuje polyfunkciu pred monofunkciou.

Projekt Kvarter v Bratislave-Ružinove
Projekt Kvarter v Bratislave-Ružinove | Zdroj: Immocap

„Veľmi dobre vznikajú štruktúry mesta, keď sa kombinuje bývanie s kanceláriami alebo s obchodmi, chceme priniesť viac funkcií na jedno miesto, aby tam ľudia žili a pracovali,“ konštatoval.

Centrále ZSE bude vysoko úsporná

Aby znížil energetickú náročnosť bytových domov, pracuje okrem iného s technológiami stropného nízkoteplotného vykurovania a vysokoteplotného chladenia. Ďalej sú to technológie, ako kumulačná schopnosť budovy, systém vonkajšieho tienenia fasády a vhodná kombinácia tepelných čerpadiel s obnoviteľným zdrojom (fotovoltické systémy).

Developer má v rôznom stupni rozpracovanosti a realizácie projekty Kvarter so 6. nadzemnými podlažiami na Jégeho ulici (92 bytov, plánované dokončenie na prelome rokov 2025/2026), Millhaus s 19. nadzemnými podlažiami na Mlynských nivách (151 bytov, 240 parkovacích miest, plánované dokončenie v roku 2026).

Rezidencia na Bottovej s kultúrnym stánkom a centrála Západoslovenskej energetiky vo vznikajúcom downtowne je v štádiu prípravy. Developer informoval, že centrála ZSE v časti shell and core prinesie o 70 % vyššiu úsporu nákladov ako porovnateľné budovy. Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale aj výstavba projektu.

V príprave sú projekty The Mill II a Rezidencia Záhradnícka. Projekt Istropolis, ktorý je v povoľovacom konaní, prinesie na Trnavské mýto novú štvrť s rezidenčnou zástavbou, administratívou a očakávanou kultúrno-spoločenskou sálou a kvalitnými verejnými priestormi.

Flexibilita pri predaji bytov

Obchodný riaditeľ Martin Marko v súvislosti s predajom bytov v projektoch povedal, že sledujú situáciu na trhu a projekty pripravili tak, aby reagovali na dopyt. „Máme pomerne veľkú flexibilitu, čo sa týka skladby bytov. Ak máme pri sebe dva 2-izbové byty, vieme ich zmeniť na 4-izbový či väčšie byty rozdeliť na menšie bytové jednotky,“ uviedol príklad. Predaj všetkých projektov si developer zabezpečuje sám vlastným tímom.

Rezidencia Bottova v Bratislave
Rezidencia Bottova v Bratislave | Zdroj: Immocap

Pre obchodného riaditeľa Marka je kríza príležitosťou, aby sa trh prečistil. „Uvidíme, ktoré projekty sú úspešné, vedia počas krízy zaujať svojich zákazníkov a ktoré budú mať ťažkosti. Preto sme pripravili naše projekty, aby boli úspešné, pretože reagujú na situáciu na trhu,“ povedal pre ASB.

Immocap už predpredáva byty v Millhause a začal tiež čerstvo predpredaj v Kvarteri. V Millhause sa blíži k méte potrebného objemu predaja. Ponukou bývania v širšom cere Bratislavy chce osloviť aj záujemcov, ktorí bývajú alebo uvažujú o bývaní v satelitoch. „Pociťujeme celkom dopyt. Satelity sa rýchlo rozvíjali, ale iba samotnou výstavbou rezidenčných častí, nie infraštruktúrou,“ vysvetlil Marko.

Rezidenčné projekty Immocapu:

  • Kvarter – počet bytov 92, plánované dokončenie v r. 2025/2026
  • Millhaus – počet bytov 151, plánované dokončenie v r. 2026
  • Rezidencia na Bottovej
  • The Mill II
  • Rezidencia Záhradnícka
  • Istropolis