Brieždenie na realitnom nebi
Minulý mesiac sa v hoteli Holiday Inn v Bratislave konala dvojdňová konferencia Reality a development s názvom Brieždenie na realitnom nebi, ktorú zorganizoval týždenník Trend. Téma konferencie bola reakciou na otázky, ktoré zaujímajú všetkých stavbárov, architektov, developerov aj investorov; hovorilo sa o tom, či sa realitný trh odráža od dna, alebo ho ešte nedosiahol, ale aj o tom, ako je možné, že napriek „previsu ponuky“ sa na Slovensku stále stavia.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Takmer dvesto účastníkov konferencie sa v prvý deň venovalo najmä rozbehu veľkých stavieb. Developeri v diskusii prezentovali svoj optimizmus, pretože, podľa nich, situácia bude o dva roky celkom iná ako v súčasnosti. „Projekty, ktoré sa tento rok začínajú realizovať, prídu na trh v najlepšom možnom čase,“ hovorí aj o svojom polyfunkčnom komplexe Bory šéf developmentu Penty Juraj Šaštinský. Že trh ožíva, potvrdil v úvodnej prednáške aj riaditeľ realitného fondu ING REIM pre strednú Európu Menno Verhoeff.
Zlepšenie kvality
Stavby budúcnosti sa však podľa diskutujúcich musia zlepšiť v kvalite financovania, manažmentu, architektúry i stavebných prác. Upozornil na to najmä hlavný analytik TRENDu Ján Kovalčík a ďalší zahraničný hosť – Thomas Scheck zo spoločnosti Profile. Druhá téma priniesla pohľad do budúcnosti sveta kancelárií. Jörg Kreindl z konzultačno-poradenskej spoločnosti CBRE je presvedčený, že ponuka voľných priestorov v Bratislave sa do konca roka vyčerpá a ceny nájomného budú ďalej stúpať.
Zanietené diskusie vzbudila úvodná téma druhého dňa konferencie, ktorou bolo seniorske bývanie. Štatistiky prezentovala Martina Maly z viedenskej firmy Metzger, skúsenosti z reálneho developmentu Laurie Farmer z firmy Spiller Farmer. Výsledok diskusie dáva tušiť, že nehnuteľnosti pre seniorov v blízkosti Bratislavy sú už zaujímavou developerskou príležitosťou, štát a obce však starostlivosť o starých ľudí dlhodobo podceňujú.
Problém predaja bytov
Veľkú pozornosť vzbudili dva tematické okruhy venované rezidenčnému segmentu. Zaoberali sa najmä výstavbou bytov, ale aj metódami, ako ich úspešne a načas predať. Čo s ležiakmi, veľkometrážnymi bytmi v ponuke, v diskusii zostalo nezodpovedané. Na jednej strane zazneli názory, že „ak je výrobok nepredajný, treba sa ho zbaviť za akúkoľvek cenu“, na druhej sa developeri bránia, že nemôžu predávať so stratou, a ani banky to nevidia rady.
Gréta Slaninková z UniCredit Bank dokonca upozornila, že úverové inštitúcie musia brzdiť výstavbu nových bytov. Daniela Danihel-Rážová z Bond Reality však upozorňuje, že klient si už veľmi dobre rozmyslí, čo kúpi. Michal Padych, šéf rezidenčného oddelenia poradenskej spoločnosti King Sturge, v analýze svojej firmy upozornil, že v Bratislave je v predaji vyše 4-tisíc bytov, z toho viac ako polovica dostavaných. Dopyt sa podľa neho vlani výrazne oživil, hoci v konkrétnych segmentoch a cenových hladinách.
Panelová diskusia ASB
Pohľad architektov na súčasnú situáciu v stavebníctve ponúkla panelová diskusia Architektúra ASB, na ktorej sa zúčastnili architekti David Vávra a Roman Brychta z Českej republiky, slovenský architekt Matúš Vallo a Thomas Scheck, architekt českého pôvodu žijúci vo Francúzsku. Diskusiou sprevádzali dvaja moderátori; člen redakčnej rady časopisu ASB Dušan Fischer a redaktor časopisu ASB Ľudovít Petránsky.
Leitmotívom diskusie bola téma Verejný sektor – záchranca architektúry? V prvej časti diskusie architekti Vávra, Brychta a Scheck prezentovali svoje názory a skúsenosti v tejto oblasti. Architekti David Vávra spoločne s Romanom Brychtom predstavili prostredníctvom elektronickej prezentácie množstvo návrhov knižníc vo svete a v Česku.
Zaujímavé bolo porovnať situáciu u našich susedov s našou, keďže na Slovensku sa verejným stavbám štandardne nedostáva takej pozornosti, akú by si zaslúžili. V druhej časti diskusie sa rozprúdila živá diskusia o tom, či sa verejný sektor na Slovensku dostatočne angažuje práve v realizácii verejných stavieb a ako by sa jeho nečinnosť dala vysvetliť a vyriešiť. Architekt a moderátor diskusie Dušan Fischer na záver položil zaujímavú otázku o úlohe a postavení architekta v spoločnosti a v investičnom procese. Na mnohé otázky sa diskutérom nepodarilo odpovedať jednoznačne, ale konferencia ako celok splnila svoj účel – priniesla mnoho zaujímavých podnetov a informácií, priestor na vyjadrenie postojov a konfrontácie pre ľudí, ktorí sú v procese stavby zaangažovaní.
Peter Kremský, TRENDreality.sk, (tl)
Foto: Dano Veselský, Milan Dávid
Článok bol uverejnený v časopise ASB.