Vizualizácia projektu River Star v Partizánskom

Po štvrťstoročí sa v Partizánskom schyľuje ku komerčnej výstavbe. Investor chce vyše 200 bytov, využije v nich aj šedú vodu

Partizánske (predtým Baťovany) s 21-tisíc obyvateľmi je bránou do hornej Nitry. Predbežne na budúci rok plánuje investor X life stavať prvý z troch bytových domov, ktoré budú po dlhom čase modernou bytovou výstavbou v tomto okresnom meste.

V minulosti sa mesto pýšilo výrobou obuvi, ktorú založila podnikateľská rodina Baťovcov počas prvej Československej republiky a preslávilo sa aj štvrťou tehlových poldomčekov. Neskôr, počas socializmu, bola výroba v Závodoch 29. augusta taká rozsiahla, že ju komunistický režim podporil bytovou výstavbou a štedrým sociálnym programom pre zamestnancov.

Po roku 1989 nastal radikálna zmena v ekonomike, rozpad trhu bývalých socialistických krajín (najmä v Sovietskom zväze) a zlom v domácom obuvníckom priemysle, čo sa odrazilo v zamestnanosti v meste a v regióne. Obyvatelia Partizánskeho odchádzali často za prácou aj do zahraničia a mládež nenachádzala uplatnenie, takže mesto žilo dlho zo svojej podstaty vrátane možností bývania.

Výrobné budovy obuvníckeho závodu ostali opustené a nové rezidenčné projekty sa nestavali. V posledných rokoch sa však do Partizánskeho vracia život a podobne ako v iných okresných mestách na Slovensku rastie dopyt po modernom bývaní.

Rezidenčný projekt River Star v Partizánskom
Rezidenčný projekt River Star v Partizánskom | Zdroj: X life

„V meste Partizánske sa 25 rokov nestaval žiaden bytový dom pre komerčné účely, a preto sa investor rozhodol kúpiť pozemok a postaviť na ňom bytové domy a komerčné prevádzky. Hlavnou výhodou kúpy pozemku bolo, že sa na pozemku nachádzajú všetky inžinierske siete, pozemok je obklopený z jednej strany horou, z druhej riekou Nitrou, novovybudovanou cyklotrasou a najmä to, že je pozemok na rovine,“ povedal pre ASB Daniel Andráš z bratislavskej spoločnosť X life, ktorá je investorom.

Firma pripravuje výstavbu troch bytových domov s 228 bytmi a 323 parkovacími miestami pre rodiny v blízkosti sídliska Šípok, ktoré má vyše 40 rokov. Pre investora je veľmi dôležité, že má pozemok s rozlohou takmer 25-tisíc m2 strategickú polohu. Centrum mesta je z neho dostupné pešo, občianska vybavenosť vrátane škôl je v okruhu 500 metrov.

V roku 2022 bola schválená zmena územného plánu v danej lokalite, čo zabezpečil bývalý majiteľ pozemku a súčasnému to veľmi uľahčilo situáciu. Investor doplnil, že územný plán v danej lokalite stanovuje maximálnu výšku päť nadzemných podlaží plus jedno ustúpené, pričom maximálna plocha zastavanosti ustúpeného poschodia je 49 % z plochy posledného poschodia.

V projekte sú prví na Slovensku, ako tvrdí Daniel Andráš, ktorí zavedú do bytov tzv. šedú vodu. „Všetka voda z vaní alebo sprchových kútov sa zhromaždí v zberných nádobách a po filtrácii sa opätovne dostane do bytovej jednotky, kde sa použije na splachovanie WC, do pračiek alebo ako závlaha na pozemku,“ vysvetlil s tým, že sa takýmto spôsobom ušetrí pitná voda. Úspora je približne 40 % nákladov na vodu, klienta nestojí šedá voda mesačne ani cent.

Oddychové plochy v projekte River Star v Partizánskom
Oddychové plochy v projekte River Star v Partizánskom | Zdroj: X life

Aktuálne investor čaká na zmenu územného rozhodnutia mesta Partizánske a podal zámer do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Po vydaní územného rozhodnutia a jeho právoplatnosti sa začne s prípravou projektu pre stavebné povolenie na bytový dom „A“, s výstavbou ktorého chce začať v roku 2024.

Architektom projektu je Miloslav Šimánek z Partizánskeho, ktorého si investor vybral na základe už zrealizovaných projektov pre vzdušne pôsobiace objekty, ktoré sú obohatené o nové technológie a materiály. Rovnako dôležitá bola pre neho flexibilita architekta, ktorý žije v Partizánskom.

V projekte sú navrhnuté byty od 1-izbových až po luxusné 4-izbové. Finančne bude projekt zastrešovať banka a investor verí dopytu v Partizánskom s tým, že na 90 % klientov pôjde cestou hypotéky. Spodná cenová hranica je viac ako 50-tisíc eur, pričom cena za m2 zastavanej plochy je 1 750 eur s DPH a najdrahší 4-izbový byt má cenovku vyše 240-tisíc eur.

Rezidenčné objekty River Star, Partizánske

Investor: X life
Architekt: Ing. arch. Miloslav Šimánek
Zhotoviteľ: Building
Náklady: 15,5 mil. € bez DPH
Počet bytov: 228
Počet parkovacích miest: 323
Celková plocha: 24 077 m2
Zastavaná plocha: 7 817 m2
Stav: v príprave