1Z2ARiaditeľ popredného bratislavského developera JTRE Pavel Pelikán.Z2A02830294 1

Okolo hlavného mesta nemôže byť plot s nápisom Obsadené, hovorí Pavel Pelikán

Napriek náročným časom sa ukázalo, že ľudia neprichádzajú o prácu. Keď sa vyrovnajú s realitou vyšších úrokových sadzieb, opäť začnú riešiť rôzne druhy bývania.

V rozhovore s Pavlom Pelikánom sa dozviete:

  • Koľko bytov chýba na trhu?
  • Aké má očakávania od primátora Matúša Valla?
  • Čo bude hotové v novej štvrti Eurovea v polovici tohto roka?
  • Čo chystá developer na nábreží River Parku?
  • Aké občianske stavby mu chýbajú v Bratislave?

Mobilita bývania jednotlivcov alebo rodín je na Slovensku v plienkach, za čo môže aj pretrvávajúci nedostatok bytov v hlavnom meste, ktoré prirodzene priťahuje nových obyvateľov. O bývaní v Bratislave, ekonomickej situácii, novinkách v projektoch, občianskych stavbách a ďalších témach sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom popredného bratislavského developera JTRE Pavlom Pelikánom.

Čím žije development a developer JTRE v týchto ťažkých časoch?

Pripravujeme veľa zaujímavých projektov veľkých rozvojových území, ktoré môžu Bratislave výrazne pomôcť a posunúť vpred rozvoj jej infraštruktúry a urbanizmu. Nehovoríme o tom, že žijeme ťažké časy, ale o neistote, ktorá je spojená so všetkým, čo sa deje okolo nás. Týka sa to aj bývania – otázky okolo nákladov či ceny energií v budúcnosti riešia všetci.

My zasa pociťujeme, že niekedy lietajú ceny vstupov do nezmyselných výšok, inokedy vypadli dodávky materiálov alebo ľudia. Pri dlhodobej a kvalitnej príprave sme však pripravený aj na nesystémové situácie.

Riaditeľ popredného bratislavského developera JTRE Pavel Pelikán.
Riaditeľ popredného bratislavského developera JTRE Pavel Pelikán. | Zdroj: Miro Pochyba

Čo je treba, aby sa neistota skončila, respektíve zmenšila?

Treba zachovať pokoj. Ak ľudia veria, že si môžu udržať prácu, vtedy sú ochotní zadlžiť sa na dlhší čas a riešiť svoje prvé či nové bývanie. Posledný pol rok až rok neukázal, že by prichádzali o prácu. Naopak, stále je skôr nedostatok pracovnej sily. Z tohto pohľadu sa to nezaseklo.