Tomáš Jurdák

Tomáš Jurdák: Mesto nebude efektívny developer

Vo veľkom územnom pláne mesta Bratislavy podľa neho nemá zmysel rozhodovať o individuálnych parcelách. Nech to urobí mestská časť na základe územného plánu zóny.

V rozhovore s Tomášom Jurdákom sa dozviete:

  • Kto pravidlá zo zahraničia by pomohli Slovensku?
  • Pomôže nám štátom podporované nájomné bývanie?
  • Prečo Bratislava nevie naplniť svoje ciele?
  • Ako hodnotí prácu so systémom EIA?
  • Čo očakáva od novej legislatívy?

Má kritické názory k povoľovacím procesom na Slovensku aj k spôsobu, ako sa chce magistrát dostať k bytom od developerov. Miesto dotovaného nájomného vidí najmä v spojitosti so zamestnancami verejného sektora, ako sú učitelia či lekári.

Rozprávali sme s partnerom a vedúcim realestate divízie v investičnom holdingu MiddleCapGroup architektom Tomášom Jurdákom. Má skúsenosti s developmentom aj v Londýne a Berlíne, kde je spoločnosť aktívna.

V Bratislave dlhodobo chýbajú nové byty, výstavba developerov nevie v dobrom zmysle slova sanovať vysoký dopyt. Uvedomuje si to aj mesto a magistrát s územným plánom. Kde je problém?

V procese povoľovania neexistuje spôsob, ako pretaviť strategickú potrebu bývania do toho, čo je nadizajnované v územnoplánovacej dokumentácii. Magistrát zatiaľ nenašiel spôsob, ako prísť so systémom transformácie tejto dokumentácie a strategického plánovania.