Bezbariérový vstup do Liečebného domu Mier v Bardejovských kúpeľoch.

Bardejovské Kúpele upravili objekty pre imobilných detských klientov. Chystá sa aj obnova hotela Dukla

 Kúpele majú priestory na liečbu pohybového aparátu pre dospelých a najnovšie aj na tzv. „detskú pohybovku“. Vo štvrtok 11. apríla otvorili čiastočne zrekonštruované priestory Detskej liečebne Valentína a Liečebného domu Mier. Kúpeľná firma uhradila náklady 670-tisíc eur z vlastných zdrojov.

Tieto východoslovenské kúpele od roku 2010 poskytujú dospelým liečbu pohybového aparátu. V tom čase neboli priestory pre detských klientov vybavené bezbariérovými požiadavkami pre klientov na vozíčku, preto sa v tom čase nepožadovala „detská pohybovka“.

Spoločnosť Bardejovské Kúpele

nevlastní celý kúpeľný areál, 34 hektárov je celý pozemok kúpeľov a z toho 98 % vlastní akciová spoločnosť Bardejovské Kúpele. V areáli sa nachádzajú objekty s novšou architektúrou aj národné kultúrne pamiatky v rôznom fyzickom stave. Firma má 4 hotely, 1 penzión, 2 apartmánové a liečebné domy a 12 viliek.

„V pláne bolo postupne ju zaviesť. Investičné plány našej spoločnosti však zabrzdila pandémia koronavírusu, a preto sme rozhodnutie začať s rekonštrukciou posunuli až na rok 2023,“ uviedla pre ASB Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka kúpeľov. Ročne sa v kúpeľoch lieči 850 detí.

Detská liečebňa Valentína v Bardejovských Kúpeľoch
Detská liečebňa Valentína v Bardejovských Kúpeľoch | Zdroj: Bardejovské Kúpele

Aby mohli privítať klientov s detskou pohybovou liečbou, potrebujú súhlasné stanovisko z ministerstva zdravotníctva na žiadosť na rozšírenie indikačného zoznamu. „Následne budeme rokovať so zdravotnými poisťovňami a až po dohode s nimi vieme túto službu ponúkať našim klientom,“ ozrejmila riaditeľka Šatanková.

V Detskej liečebni Valentína sú 2 izby prestavané na bezbariérové pre klientov na vozíčku. Bývalá kuchyňa a skladové priestory sa zmenili na pracoviská na podávanie procedúr a bola zrekonštruovaná telocvičňa. V objekte dobudovali nový výťah na zabezpečenie bezbariérového prístupu na všetky podlažia.

Výťahu sa týkali aj úpravy v Liečebnom dome Mier, kde ho zväčšili na požiadavky prepravy imobilných klientov. Podobne ako v liečebni, aj tu prerobili 3 izby na bezbariérové. Vymenili koberce za plávajúce podlahy na všetkých izbách na 1. poschodí a na chodbách na všetkých podlažiach ich vymenili za dlažbu. K hlavnému vstupu do liečebného domu postavili rampu, aby zabezpečili bezbariérový prístup.

Bezbariérová miestnosť pre hygienu v Bardejovských Kúpeľoch
Bezbariérová miestnosť pre hygienu | Zdroj: Bardejovské Kúpele

Okrem týchto zrealizovaných prác pripravujú Kúpele v máji 2024 rekonštrukciu hotela Dukla, ktorá potrvá aj v roku 2025. ASB písal o hoteli Dukla v júni 2023. Vtedy kúpeľná spoločnosť informovala, že obnova národnej kultúrnej pamiatky (pôvodne hotel Szechényi) bude pre ňu veľkou investíciou. V druhej fáze je naplánovaná dostavba ľavého a pravého krídla s reštauráciou, wellnessom a procedúrami s kapacitou 120 – 140 postelí. Autorom obnovy je architekt Ľubomír Hains z prešovskej architektonickej a projekčnej kancelárie H-OFFICE.

Rekonštrukcia Detskej liečebne Valentína a Liečebného domu Mier, Bardejov

Investor: Bardejovské Kúpele
Projektant: H-OFFICE (zastúpená Ľubomír Hainsom
Dodávka a montáž výťahov: OTIS Výťahy
Výška opráv a investícií: 670-tisíc eur

Detská liečebňa Valentína
Zhotoviteľ:
STAVBY BARDEJOV
Realizácia: 10/2023 – 03/2024

Liečebný dom Mier
Zhotoviteľ:
PROFI STAV BARDEJOV
Realizácia:11/2023 – 03/2024