stavebnictvo

Stavebníctvo verzus korona: Sme po členky v blate, no ešte nestojíme

Pandémia stavebníctvu vzala vietor z plachiet. Môže však vyčistiť vody a priniesť nový smer.

Prepad stavebníctva sa opäť prehĺbil. Stavebná produkcia v septembri 2020 bola medziročne nižšia o 22,1 %, čo v porovnaní s augustom predstavuje zvýšenie prepadu o takmer tri percentuálne body. Bol to najhorší výsledok od októbra 2016. 

„Je možné, že pád bude ešte hlbší. Celkový pokles ekonomiky sa do stavebníctva premietne o čosi neskôr,“ podotkol vo štvrtok na Reality Summite Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate. Keďže stavebníctvo tvorí veľkú časť HDP Slovenska, čísla o jeho prepade sú významným ukazovateľom pre celú ekonomiku. Ubudlo pripravovaných investícií aj verejných súťaží. 

Chýba nám plán

Na Slovensku k nešťastnej situácii prispelo aj to, že vláda Igora Matoviča nastúpila už do rozbiehajúceho sa vlaku koronakrízy. „Vláda prioritne rieši koronu potrebuje dosadiť svoje plány a úlohy a to všetko dlho trvá. Inými slovami, nefunguje, čo by malo fungovať. Preto ani verejní obstarávatelia nepripravili štátne projekty. A nemáme ani naplánované, ako budeme čerpať peniaze z eurofondov,“ podotkol  Milín Kaňuščák CEO spoločnosti KAMI PROFIT.  

Je však známe, že oproti iným štátom Slovensku čerpanie eurofondov trvá dlho a zaostáva najmä v infraštruktúre. Vladimír Benko, predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov podotkol, že u nás chýba strategický plán pre infraštruktúru a územné plánovanie. Negatívne pôsobia aj pretrvávajúce problémy vo verejnom obstarávaní, ktoré nefungujú tak, ako by mohli fungovať. 

„Žiaľ, zdržiava sa to a projektová dokumentácia často ani nie je v štádiu patričnej rozpracovanosti,“ podotkol Benko. „Vieme, že hneď, ako sa na projekte niečo mení, nastávajú problémy. Preto je potrebná nová legislatíva týkajúca sa verejného obstarávania, ktorá by adaptovala odskúšané procesy Európskej únie na slovenské pomery. Bude to ešte dlhá cesta, lebo dosah pandémie na stavebný sektor bude dlhodobejší,“ dodal.  

Čas na zmeny

Kríza by však mohla byť aj motorom zmien a metlou, ktorá zmetie tých, ktorí na trhu nemajú čo robiť. „Na Slovensku sú firmy, ktoré sú neefektívne, nemusia nikomu platiť, môžu ísť na minimálnu maržu – jednoducho, kazia trhové prostredie. Pre normálny vývoj ekonomiky by mali prežiť len zdravé a efektívne firmy,“ vyjadril sa Kanuščák, podľa ktorého „sme v blate po členky, možno kolená, ale ešte sa hýbeme.“ Domino efekt môže prísť, keď sa začnú topiť veľké, respektíve stredné firmy. 

Už od začiatku pandémie sa hovorí o tom, že sa stane nevyhnutným akcelerátorom digitalizácie. BIM (Building Information Modeling) pre Slovákov už dlhšie nie je úplne neznámou skratkou, no jeho aplikácia v praxi pokrivkáva. 

„Mojou víziou je, aby sa investori a zhotovitelia čoraz viac orientovali na BIM a modulárnu výstavbu, ktorá nedisponuje len jedným typom prefabrikátov, lebo sa ich dá pripraviť viac a ani architektúra sa tým významne nezdeformuje,“ uviedol na margo tejto témy Vladimír Benko. Pripomenul, aké má modulárna výstavba výhody – urýchli sa čas výstavby, peniaze budú viac v obehu a zvýši sa aj kvalita. 

Ceny stále stúpajú

Čo v dohľadnej dobe koronakríza pravdepodobne na trhu s realitami neprinesie, je zlacňovanie. Ak nerátame nájomné byty, ceny za bývanie aj napriek kritickému stavu krajiny opäť stúpali. Na prelome leta a jesene to bolo o 3,5 percenta. Podobne rýchlo rástli aj v druhom štvrťroku. Ekonómovia to zdôvodňujú veľkým záujmom o bývanie, lacnými hypotékami, ale aj nedostatkom bytov vo veľkých mestách. 

Pandémia by však mohla zmeniť optiku kupujúcich na metre štvorcové, ktoré k životu potrebujú. „Ľudia sú tlačení do „home officov“. Byty sa v poslednom období projektovali s menšími výmerami, aby boli dostupnejšie pre širšiu skupinu ľudí. Teraz však nie je kde pracovať, preto sa ich výmery budú pravdepodobne zväčšovať,“ predpovedal Pavel Pelikán. 

 

Ľudovít Petránsky