Úsporné opatrenia, ktoré vedú k zníženiu nákladov, centrálne alebo individuálne zdroje tepla

Úsporné opatrenia, ktoré vedú k zníženiu nákladov, centrálne alebo individuálne zdroje tepla

O tom, ako dosiahnuť úspory 30 až 70 percent pri spotrebe tepla, sme sa rozprávali s Ing. Vojtechom Červenkom, obchodným riaditeľom spoločnosti Dalkia, a. s.

Aké poradie krokov by mali zvoliť vlastníci bytov a nebytových priestorov, aby dosiahli citeľné úspory pri spotrebe tepla vo svojich bytových domoch?
Treba začať s opatreniami, ktoré majú rýchlu návratnosť, teda sú finančne menej náročné a zároveň ekonomicky vysoko efektívne. Podľa týchto kritérií treba najskôr vykonať hydraulické vyregulovanie a inštaláciu termostatických ventilov, až potom pokračovať so zateplením domu a výmenou okien v spoločných priestoroch a na schodištiach. Proces dosahovania energetických úspor by sa mal zakončiť izoláciou tepelných rozvodov vykurovania a rozvodov teplej vody v dome.

Spoločný záujem domu ako celku často predbehli mnohí vlastníci bytov, keď si v bytoch vymenili drevené okná za plastové a začali s vlastným šetrením. Neunáhlili sa?
Ide o individuálne rozhodnutia jednotlivých vlastníkov, ktorí prirodzene reagovali na situáciu vo svojom byte, na už nevyhnutné, ale aj komfortné zmeny v ňom. Vyše štvrťstoročné drevené okná doslúžili, netesnia, úniky tepla cez ne sú značné, cítiť nielen prievan a zimný chlad, ale tepelné straty sa začali výrazne vnímať aj ako straty v peňaženkách cez zvyšujúce sa finančné náklady za teplo.

Napokon, často poškodené, fyzicky a morálne amortizované okná esteticky neumocňovali postupnú modernizáciu bytov a vyšší štandard ich zariadení, nevyjadrovali ani estetický vkus bývajúcich, čo je tiež dôvod na výmenu starých drevených okien za nové, plastové. Táto individuálna výmena okien nie je v rozpore so záujmami bytového domu ako celku, ekonomicky ho nezaťažuje, pretože je to individuálna a súkromná záležitosť. Nie je ani časovou nevýhodou, pretože istým spôsobom uľahčuje ďalšie kroky, urýchľuje ich a zvyšuje ich efektívnosť.

Do akej miery je dôležité hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy domu v rámci úsporných opatrení obyvateľov domu?
Každá postupnosť má svoju logiku. Je dokázané, že 10- až 30-percentné úspory spotreby tepla dosiahneme stavebnými úpravami, akými sú zateplenie fasády, výmena okien, oprava a zateplenie strechy a podobne. Ak sa však tieto stavebné úpravy uskutočnia pred hydraulickým vyregulovaním domu, najmä pred termostatickou reguláciou vykurovacích telies, byty budú vykurované rovnako ako pred stavebnými úpravami.

Dom teda dostane rovnaké množstvo tepla a zvýšenú teplotu v bytoch vtedy možno riešiť väčšinou len otvorením okien, čím, samozrejme, nedôjde k žiadnym úsporám. Vďaka termostatickej regulácii sa pri dosiahnutí nastavenej teploty uzatvorí prívod vykurovacej vody do vykurovacieho telesa, a tým sa zníži – či dokonca zastaví – prúdenie vody cez fakturačný merač tepla, čím dochádza priamo k šetreniu tepla a nákladov naň. Najväčšou úsporou je totiž také teplo, ktoré nespotrebujeme, čiže ho netreba vôbec vyrobiť.

V čom spočíva podstata hydraulického vyregulovania domu, aký má zmysel a aké výsledky ním môžeme dosiahnuť?

Hydraulickým vyregulovaním vonkajších rozvodov a časti vnútorných rozvodov sa zabezpečuje správne fungovanie vonkajšej vykurovacej sústavy, čo znamená zabezpečenie okamžitého požadovaného prietoku do jej častí – jednotlivých odovzdávacích staníc a domov. Toto opatrenie zaistí rovnomerné prerozdelenie tepla pre všetky vetvy vykurovacej sústavy, reguluje a vyrovnáva prietok vo vetvách rozvodov a stúpacích potrubí, vďaka čomu sústava udržuje požadované parametre pre všetkých odberateľov. Týmto opatrením sa odstráni prekurovanie bytov na horných poschodiach a nedokurovanie bytov na spodných poschodiach.

Inštaláciou regulačných prvkov na všetkých uvedených úrovniach dosiahneme optimálne prerozdelenie tepla v dome. K určitej úspore tepla, na úrovni 5 až 10 percent, dochádza už pri realizácii statického vyregulovania stúpacích potrubí a poschodí. Ďalším krokom je inštalácia termostatických regulačných ventilov na vykurovacie telesá. Možnosťou individuálneho nastavenia požadovanej vnútornej teploty môže dôjsť k zníženiu spotreby tepla o 20 až 40 percent. Následne treba vykonať výmenu okien v bytoch – niekedy stačí vymeniť len jedno okno, zvyčajne na severnej strane, a pozitívne výsledky sa prejavia okamžite, ďalej treba vymeniť okná v spoločných priestoroch a realizovať izoláciu vonkajšieho plášťa budovy a strechy. Týmito opatreniami môžeme ušetriť 20 až 35 percent pôvodnej spotreby tepla. Nakoniec prichádza na rad zaizolovanie vnútorných rozvodov, čím môžeme dosiahnuť ďalšiu až 10-percentnú úsporu tepla.

Sumarizujme všetky technické, technologické, stavebné a prevádzkové opatrenia: aké môžeme dosiahnuť celkové úspory?  
 
Nemožno vysloviť univerzálne číslo platné pre všetky domy. Konkrétne číslo pre konkrétny dom závisí od predchádzajúcich podmienok – prekurovania, technického stavu, ale najmä od nastavenia požadovanej teploty v jednotlivých miestnostiach na termostatických ventiloch vykurovacích telies. Ak sa uskutočnia všetky uvedené opatrenia v časovej postupnosti, potom možno znížiť spotrebu tepla v dome od 30 až do 70 percent. Dôležitým motívom na vzbudenie záujmu obyvateľov domu o šetrenie tepla je osadenie pomerových meračov vykurovacích nákladov. Tie síce neprinášajú priamu úsporu tepelnej energie, ale nabádajú obyvateľov správať sa ekonomicky.

Lokálna kotolňa či úsporné opatrenia?

Od roku 1989 vzrástla pre obyvateľov cena tepla viac než 30-násobne a predstavuje najväčšiu položku v nákladoch na bývanie. Je preto v záujme každého obyvateľa bytového domu čo najviac znížiť náklady na vykurovanie. V princípe existujú dve možnosti zníženia nákladov na vykurovanie – zníženie spotreby tepla v dome alebo zníženie ceny tepla, prípadne ich kombinácia.

Prvá možnosť: Zníženie spotreby tepla sa dá dosiahnuť úspornými opatreniami – rekonštrukciou vykurovacieho systému (hydraulickým vyregulovaním, termostatizáciou a meraním spotreby jednotlivých bytov) a zateplením obvodového plášťa domu (obvodových múrov, strechy, stropov pivníc, schodísk, vchodov a iných priestorov) vrátane výmeny pôvodných okien za nové s termoizolačnými sklami. Rekonštrukcia kúrenia prináša úspory 20 až 25 percent pri návratnosti asi 2 roky, zatiaľ čo návratnosť zateplenia a výmeny okien prináša rovnaké úspory 20 až 25 percent pri návratnosti 10 rokov.

Druhá možnosť:
Zníženie ceny tepla možno teoreticky dosiahnuť aj výstavbou lokálnej kotolne. Dom síce naďalej spotrebováva rovnaké množstvo tepla ako predtým, ale zmení sa jeho cena. Vlastníci už neplatia straty na rozvodoch od kotolne po dom a zisk výrobcu tepla, ale cena plynu pre malý alebo stredný odber (lokálnu kotolňu) sa zmení, pretože v súčasnosti je asi o 10 percent vyššia, než je pre veľkoodberateľa (centrálnu kotolňu). Návratnosť investície preto priamo závisí od cien plynu a pri súčasnom vývoji cien je otázne, či sa investované prostriedky počas životnosti lokálnej kotolne vôbec niekedy vrátia. Dodávatelia lokálnych kotolní preto súčasne realizujú i rekonštrukciu vykurovacieho systému (meranie, vyregulovanie a termostatizáciu) a úspory rekonštrukcie potom vydávajú za úspory kotolne, čo je zavádzajúce.