Partneri sekcie:

Investície do nehnuteľností: Kancelárie aj hotely sa pomaly zotavujú

ilustracne, hotel
Zdroj: iStock

Realitno-poradenská spoločnosť CBRE informovala, že sektor kancelárskych, maloobchodných aj hotelových nehnuteľností vo svete sa už z pandémie koronavírusu postupne spamätáva.

V prvom polroku tohto roka sa do realít na Slovensku preinvestovalo rekordných 470 mil. eur, optimistický je aj výhľad do zvyšnej časti roka. Trendy v zahraničí ovplyvňujú aj slovenský trh s nehnuteľnosťami. Realitno-poradenská spoločnosť CBRE vo štvrtok informovala, že sektor kancelárskych, maloobchodných aj hotelových nehnuteľností vo svete sa už z pandémie koronavírusu postupne spamätáva. Predpokladom však je, že k úplnému zotaveniu trhu s komerčnými nehnuteľnosťami príde približne o rok.

Investičná aktivita do komerčných nehnuteľností v SR v prvom polroku za takmer 500 mil. eur podľa obchodného riaditeľa CBRE Slovensko Ľubora Procházku historicky predstavuje doteraz najväčší objem.

„Tento trend bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch, pričom prevládať budú investície do kancelárskych a logistických/priemyselných nehnuteľností. Taktiež očakávame ďalšie znižovanie kapitalizačného výnosu (yieldu) v týchto segmentoch v krátkodobom časovom horizonte,“ uviedol Procházka.

Riziko možno potlačiť

Podľa nového reportu CBRE počas nasledujúcich 12 mesiacov budú medzi kľúčové riziká pre ekonomiku a komerčné nehnuteľnosti patriť mutácie COVID-19, rastúci globálny dlh a možnosť dlhodobo vysokej inflácie. Spoločnosť však aj napriek tomu predpokladá, že vďaka zvýšenému dopytu po nehnuteľnostiach, vládnym stimulom a opätovnému otvoreniu prevádzok bude ekonomika krajín natoľko dynamická, že spomínané rizikové faktory potlačí do úzadia.

V globálnom meradle sa podľa spoločnosti z nedávneho ekonomického poklesu už zotavil sektor nájomného bývania, ale aj priemyselných a logistických nehnuteľností. V prípade kancelárskych, maloobchodných a hotelových nehnuteľností príde k oživeniu v najbližších dvoch rokoch.

SITA