Z močiara do centra mesta (La Confluence) – 2. časť
Prvá fáza jedného z najväčších investičných projektov v Európe, a zdá sa, že aj najambicióznejších, sa končí. Súbežne sa začali práce na druhej fáze. Tím švajčiarskych architektov z architektonickej kancelárie Herzog & De Meuron spracoval urbanistický návrh druhej fázy projektu La Confuence. Pri návrhu asistoval aj francúzsky krajinný architekt Michel Desvigne. Projekt prilákal známe osobnosti zo sveta architektúry a stal sa veľkou výzvou a pozitívnym vzorom už pred jeho dokončením.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
- z husto zastavanej časti na severnej strane s rôznorodými funkciami (administratíva, bývanie, obchod, verejné priestranstvá) nazývanej Le quartier du Marché – Obchodná štvrť. Pri výstavbe sa zachová 30 percent priemyselného dedičstva (pozostatky prístavu a priemyselných hál);
Projekt Confluence na strane rieky La Saône
- zo zelenej časti pri sútoku dvoch riek (La Saône a Le Rhône) s názvom Le Champ (v preklade pole), ktorej úlohou je znovunavrátenie prírodného dedičstva poškodeného činnosťou človeka. Budú sa tu nachádzať súkromné aj verejné parcely vytýčené meandrovými mestskými chodníkmi. Táto štvrť dá priestor na aktivity spojené s tvorivým umením, kultúrou a inovatívnymi službami. Poslúži však aj ako rezidenčná časť zahraničným klientom.
V štvrti Le Camp
Návrh chodníkov v časti Le Champ
Premena starej budovy Colného úradu na dom umenia (foto: Ing. Linda Káčerová)
Súčasťou projektu je aj ekologická renovácia existujúcej mestskej štvrte Sainte-Blandin. Ovplyvní to život 7 200 ľudí a fungovanie 100 000 m2 budov. Cieľom je najmä zmenšiť rozdiely v energetickej náročnosti novej a starej časti. Dve existujúce väzenia sa presťahujú do štvrte Corbas, na severovýchod Lyonu.
Sútok riek Le Rhône a La Saône
Koniec výstavby je naplánovaný na rok 2020.
Na ploche 420 000 m2 sa plánuje
- terciárny sektor – 45 %,
- bývanie – 45 %
- obchodné aktivity a verejný priestor – 10 %.
Naozaj vitálna revitalizácia (projekt La Confluence) – 1. časť
Mesto v prírode
Projekt je odpoveďou na aktuálne problémy 21. storočia, ako sú trvalo udržateľný rozvoj miest, nedostatok zelene, slabá presvetlenosť atď. Projekt nie je len o parkoch, záhradách, zelených strechách a stenách (vertikálne záhrady).
Zdravé mesto musí mať splnené aj základné environmentálne kritériá – vzduch, pôdu, vodu, ktoré dokáže využiť vo svoj prospech. Minimalizuje dopravu, poskytuje ľahko prístupné miesta na fyzickú aktivitu a zároveň v ňom môžu bez problémov fungovať aj osoby so zdravotným postihnutím.
V roku 2010 sa začali stavebné práce na projektoch, zastavalo sa 35 hektárov pôdy. Niektoré bloky sú takmer dokončené.
Zeleň v časti Le Champ má podporiť kolabujúcu biodiverzitu formou malých tokov vody poprepletaných trávnatým porastom pripomínajúci reálny močiar.
Vodná plocha s padajúcou vodou medzi jednotlivými zrenovovanými budovami (foto: Ing. Linda Káčerová)
Jacques Herzog a Pierre de Meuron založili spoločný ateliér v roku 1978. Medzinárodný tím 34 združení a asi 300 spolupracovníkov pracuje na projektoch po celej Európe, v Severnej a Južnej Amerike a Ázii. V roku 2001 získali Pritzkerovu cenu za architektúru, ktorá je obdobou Nobelovej ceny.
Jedným z ich najznámejších diel architektonickej kancelárie je Národný štadión v Pekingu, vybudovaný pri príležitosti konania olympijských hier v roku 2008, známy tiež ako Vtáčie hniezdo. Z ich ateliéru vzišla aj Národná britská galéria moderného umenia, známa Tate Modern, najnavštevovanejšia galéria moderného umenia na celom svete.
Text: Ing. Alena Benešová
Foto: Ing. Linda Káčerová
Vizualizácie: grandlyon.fr; lyon-confluence.fr
–>–>