Vlnité ihrisko v bratislavskom Urban Residence
Galéria(6)

Vlnité ihrisko v bratislavskom Urban Residence

Časy starých socialistických preliezačiek sú už dávno preč. V súčasnosti už aj detské ihriská spĺňajú tie najmodernejšie trendy.

Na rušnej Račianskej ulici vyrástol nový bytový komplex Urban Residence, ku ktorému pribudlo na prvý pohľad zaujímavé detské ihrisko. Pútavý dizajn dopĺňa niekoľko zaujímavých faktorov: úspornosť, začlenenie do priestoru či široká škála možných hier. Developer Lucron túto realizáciu zveril do rúk Študia-21-plus. 

Keďže ide o urbanistický projekt, bolo nevyhnutné maximálne využiť priestor a herné prvky ťahať aj do výšky. Investor chcel dať ihrisku niečo dominantné, čo zaujme. Voľba padla na vežu ponúkajúcu viacero herných aktivít, ktorá dizajnovo aj farebne ladí s okolitou výstavbou a architektúrou,“ hovorí autorizovaný architekt Študio-21 plus Juraj Jurík.

Ihrisko je včlenené do vnútrobloku, takže je pre deti bezpečné. K jeho výnimočnosti prispieva aj to, že je na streche iného objektu. „Je tvorené na streche garáží, resp. na vrstve nad garážami tak, aby najmä v prípade kotvenia veže neboli porušené hydroizolačné vrstvy,“ vysvetľuje Juraj Jurík.

Z tohto dôvodu je zvolené aj atypické nadzemné kotvenie herných prvkov. Vysoká veža od švédskeho výrobcu ponúka nielen tubusovú, ale aj klasickú šmykľavku, lezeckú stenu, rúčkovací rebrík, preliezanie vo vnútri veže a niekoľko ďalších doplnkových hier. V spodnej časti je pre najmenších výdajný pultík.

„Sivo-biely vysoký objekt je imitáciou hradnej veže. Nechýba ani vyobrazenie tehličiek a cimburie na vrchu. Ale, samozrejme, fantázii detí sa medze nekladú. Pokojne to môže byť aj raketa čakajúca na ich let do vesmíru,“ podotýka architekt projektu.

Vysoká veža od švédskeho výrobcu ponúka nielen tubusovú, ale aj klasickú šmykľavku
Vysoká veža od švédskeho výrobcu ponúka nielen tubusovú, ale aj klasickú šmykľavku. | Zdroj: Študio-21 plus

Zvláštnosťou ihriska je najmä vlnitý trávnatý terén, ktorý prechádza aj do jeho plochy. Hoci to pôvodne nebol zámer, tvar povrchu využívajú najmä deti na bicykloch. Polgule sú z materiálu dobre tlmiaceho pád, ktorý je možné tvarovať do 3D tvarov. Terén má však ešte ďalšiu zvláštnosť. Výplňový granulát obsahuje vysoké množstvo recyklátu zo starých tenisiek odevnej spoločnosti NIKE.

„Vlnky sú spojovacou myšlienkou celej zóny – z trávnatých kopcov prešli aj do detského ihriska. Nadimenzovali sme tak veľkosť dopadovej plochy, grafiku jednotlivých pásikov v jednoduchom a modernom duchu. Investor si vybral klasickejšie, prírodné farby,“ hovorí architekt Juraj Jurík.

Zvláštnosťou ihriska je aj vlnitý trávnatý terén
Zvláštnosťou ihriska je aj vlnitý trávnatý terén | Zdroj: Študio-21 plus

Celý povrch je tiež priepustný, oteruvzdorný a rýchloschnúci, takže sa nielen minimalizuje riziko pádu z pošmyknutia, ale opäť podporuje ekológiu – neodvádza vodu preč z vnútrobloku, ale udržuje ju v zemi.

Vysoká veža od švédskeho výrobcu ponúka nielen tubusovú, ale aj klasickú šmykľavku
Zvláštnosťou ihriska je aj vlnitý trávnatý terén
Vlnité ihrisko v bratislavskom Urban Residence
Vlnité ihrisko v bratislavskom Urban Residence
Vlnité ihrisko v bratislavskom Urban Residence
Zvláštnosťou ihriska je aj vlnitý trávnatý terén.
Študio-21 plus, red