Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Územné plánovanie nie je lacné. O štátnu dotáciu sa viac zaujímajú okresné mestá

Dokazujú to informácie za rok 2022, ktoré časopisu ASB poskytlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. V poskytovaní dotácií sú zvýhodnené obce do tisíc obyvateľov.

Peniaze na tento účel uvoľnilo v rámci Programu podpory územného rozvoja obcí a miest. V minulom roku prijal rezort 166 žiadostí, z toho podmienky splnilo 140 obcí. Zo 140 žiadateľov dostalo dotáciu 70.

„V roku 2022 sme poskytli dotáciu vo výške 610-tisíc eur, pričom požadovaná suma bola 1,207 milióna eur,“ uviedol tlačový odbor rezortu. Pri príprave rozpočtu ministerstvo vždy žiada pridelenie financií na túto dotáciu. Aj na rok 2023 bolo plánovaných 610-tisíc eur.

Dvadsať percent nákladov treba platiť zo svojho

Najväčší záujem majú samosprávy v Prešovskom, Trenčianskom, Žilinskom a Košickom kraji. Záujem prevyšuje ponuku, napríklad v roku 2022 dotáciu dostalo iba približne 50% žiadateľov.

„Nevedieme štatistiku žiadateľov, či sú to mestá, alebo obce. Z praxe však vieme potvrdiť, že viac žiadajú okresné mesta, krajské mestá menej,“ uviedol pre ASB tlačový odbor rezortu.

Dotácie sú určené na spracovanie konceptu, návrhu alebo aktualizáciu územného plánu obce alebo mesta. Ministerstvo upozornilo, že dotácie môžu pokryť do 80% oprávnených nákladov, ide teda iba o časť nákladov na spracovanie územnoplánovacích dokumentácií.

Málo obcí má spracovaný územný plán

Snaha obcí a miest získať od štátu finančné prostriedky na tento účel je pochopiteľná. Okrem prirodzeného záujmu regulovať územný rozvoj je tu aj úloha vyplývajúca z prechodného ustanovenia nového zákona o územnom plánovaní. Zákon bude platiť od apríla 2024. Obce, ktoré nemajú územný plán, sú povinné obstarať a schváliť územný plán do 31. marca 2032. Je to však dlhý a náročný proces.

Vedúca oddelenia územného plánovania a životného prostredia Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Hana Kasová v lete minulého roka pre ASB konštatovala, že na území ich kraja má spracovaný územný plán len 35 % obcí. Malé obce nemajú finančné ani odborné kapacity, aby sa venovali územnému plánovaniu koncepčne,“ uviedla.

Aj úrad bude zabezpečovať peniaze

Štát potrebuje okrem dotácií na územné plánovanie samospráv peniaze aj na vlastnú celoštátnu Koncepciu územného rozvoja Slovenska 2011, na zapracovanie zmien a doplnkov č. 2. V minulosti sa začalo s prieskumom trhu spracovateľov, no pre nedostatok financií sa ďalšie kroky neuskutočnili.

Po vzniku nového Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR a prijatí zákona o územnom plánovaní v roku 2022 bude práve tento úrad zabezpečovať finančné krytie akcie.