Udržateľné mesto na Marse: Nüwa City bude stáť na svahu útesu

Partneri sekcie:

Komerčné lety do vesmíru začínajú byť bežným artiklom. Budúcnosť klope na dvere a s ňou aj príležitosti pre nový urbanizmus. S myšlienkou postupného osídľovania okolitých planét prichádzajú aj prvé lastovičky realistických návrhov vyrovnávajúcich sa nielen s nehostinným prostredím, ale aj s praktickými aspektmi života na Marse.

Vzhľadom na podmienky, ktoré vládnu na Marse, si autori vybrali na vybudovanie vertikálneho mesta svah útesu.

„Ak by sme stavali budovy ako na Zemi, tiaž Marsu by spôsobila ich explóziu. Slnečné a gama žiarenie nie je blokované atmosférou, preto nás prinútilo budovať priestory, ktoré nie sú priamo vystavané na povrchu,“ hovorí Alfredo Muñoz, zakladateľ štúdia Abiboo, medzinárodnej architektonickej a urbanistickej firmy špecializujúcej sa na projekty veľkej mierky.

Návrh zahŕňa 5 miest, pričom Nüwa City bude budúcim hlavným mestom. Každé z nich by malo obsiahnuť 200- až 250-tisíc obyvateľov.

Mesto by malo v budúcnosti pojať 200- až 250-tisíc obyvateľov.
Na vrchole útesu bude umiestnená infraštruktúra zabezpečujúca chod mesta – výroba, produkcia jedla a generátory energie.
Pohľad do obytnej jednotky Tempe Mensa.
Pozemšťania si toho zo Zeme donesú viac. Vo veľkých záhradách budú pôvodné stromy aj živočíchy.
Stromové usporiadanie pracovných a obytných modulov šetrí miesto.

Modulárna štruktúra

Vertikálne mesto bude pozostávať z modulov – tubusov s dĺžkou 60 a priemerom 10 metrov zastrešujúcich dve podlažia. Štandardizovaný tvar sa bude líšiť iba funkciou a moduly prepojené tunelmi vytvoria sieť rezidenčných a pracovných sekcií. Všetky moduly zahŕňajú priestory zelene a mestských záhrad, priestory venované umeniu a kondenzačné oblasti, tzv. Snow Domes, ktoré budú ochladzovať prostredie a čistiť vzduch.

Prirodzené prostredie pripomínajúce Zem sa bude nachádzať v priestoroch Green Domes, s experimentálnym variantom, kde bude vegetácia vystavená priamo prostrediu Marsu.

Na vrchole útesu bude umiestnená infraštruktúra zabezpečujúca chod mesta – výroba, produkcia jedla a generátory energie.
Na vrchole útesu bude umiestnená infraštruktúra zabezpečujúca chod mesta – výroba, produkcia jedla a generátory energie. | Zdroj: Abiboo, SONet

Vysokorýchlostný výťah

Útesom bude mesto prechádzať po celej jeho výške. Na jeho vrchu sa bude rozprestierať infraštruktúra zabezpečujúca chod mesta – výroba, produkcia jedla a generovanie energie. Na upätí sú umiestnené veľké pavilóny s priehľadnou membránou, ktoré ponúknu výhľady do marťanskej krajiny. Všetky úrovne bude prepájať vysokorýchlostný výťah.

Pohľad do obytnej jednotky Tempe Mensa.
Pohľad do obytnej jednotky Tempe Mensa. | Zdroj: Abiboo, SONet

Pôvod projektu

Projekt Nüwa zvíťazil spomedzi 175 finalistov súťaže usporiadanej spoločnosťou The Mars Society, ktorá sa venuje popularizácii prieskumu a kolonizácie planéty Mars ľuďmi. Finalisti súťaže prezentovali svoje návrhy spoločnostiam ako Space X, Virgin Galactic alebo NASA.

Štúdio Abiboo vytvorilo svoj návrh v spolupráci so skupinou SONet, zastrešujúcou profesie astrofyziky, architektúry, astrobiológie, vesmírne inžinierstvo, astrogeológiu, psychológiu, chémiu a mnohé ďalšie. Predpokladaný možný štart projektu je v roku 2054.

Pozemšťania si toho zo Zeme donesú viac. Vo veľkých záhradách budú pôvodné stromy aj živočíchy.
Pozemšťania si toho zo Zeme donesú viac. Vo veľkých záhradách budú pôvodné stromy aj živočíchy. | Zdroj: Abiboo, SONet

UDRŽATEĽNÉ MESTO NÜWA CITY

Miesto: Tempe Mensa, Mars
Architekti: Abiboo
Úžitková plocha: 42 000 m2
Návrh: 2020
Realizácia: 2054

Alexandra Müllerová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06-07/2021.