Územie Southbank v Petržalke

Súťaž na projekt Southbank v Bratislave má nórsko-britského víťaza

Spoločnosť Penta Real Estate vyhlásila súťaž v auguste 2022. Víťazný návrh odprezentuje odbornej verejnosti už začiatkom apríla a následne širokej verejnosti. Developer o tom informoval vo štvrtok na sociálnej sieti.

Prvé miesto získali svetoznáme architektonické ateliéry Snøhetta z Nórska a Studio Egret West z Veľkej Británie v spolupráci s lokálnym ateliérom gro architekti.

Developer dal územiu (85-tisíc m2) medzi Starým mostom, mostom Apollo a Prístavným mostom v Bratislave-Petržalke pracovný názov Southbank. Stránka súťaže uvádza, že 48 % územia má mať rezidenčné využitie a 52 % komerčné, maximálna výška stavieb má dosiahnuť 110 metrov.

Penta informovala v apríli 2022, že začiatkom roka kúpila od developerskej skupiny HB Reavis toto územie. Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Juraj Nevolník  vtedy uviedol, že ho vnímajú ako veľmi dôležité pre rozvoj hlavného mesta s ambíciou vytvoriť protipól k biznisovému centru a vznikajúcemu downtownu na druhom brehu Dunaja.

Cieľom je vytvoriť novú centrálnu mestskú štvrť prepojenú s centrom mesta a spojiť dunajské brehy. Súťažiaci mali nájsť funkčný koncept územného plánu s jedinečnou architektúrou, krajinným dizajnom a verejným priestorom.

Víťazné ateliéry realizovali oceňované projekty po celom svete. Medzi najznámejšie projekty nórskeho ateliéru Snøhetta patrí budova opery a baletu v Osle, budova francúzskeho denníka Le Monde, či prírodný pavilón na pozorovanie sobov. Ateliér sa vyznačuje okrem iného aj citlivou prácou s prírodným kontextom a jeho presahom do formovania urbanizmu a architektúry.

Londýnske Studio Egret West je známe predovšetkým vďaka mestským projektom vo Veľkej Británii, pri ktorých kládli dôraz na placemaking / tvorbu živých verejných priestorov.

Pri výbere víťaza odborná porota posudzovala predovšetkým nosný koncept návrhu, komplexnosť spracovania, kvalitu urbanizmu a architektúry a taktiež prácu s verejným priestorom, s dôrazom na zeleň a prírodný kontext, v ktorom sa projekt nachádza.