Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Galéria(5)

Nekonečný príbeh sa blíži ku koncu: Harmincova v Dúbravke sa dočkala rozšírenia

Partneri sekcie:

Zámer rozšírenia Harmincovej v Dúbravke niesol od minulého roka status jedného z najvýznamnejších dopravných projektov v Bratislave. Frekventovaná komunikácia bola pre svoju šírku nedostatočnou dopravnou tepnou, nakoľko sa tu tvorili kolóny a trpela aj mestská hromadná doprava. Týmto problémom bude čoskoro koniec, Magistrát hlavného mesta v týchto dňoch ohlásil finalizáciu komplexnej rekonštrukcie Harmincovej ulice.

Niekdajšie dva pruhy sa roky pohrávali s trpezlivosťou nejedného vodiča, pre Harmincovu totiž boli dlhé roky typické kolóny. Pre nedostatočnú šírku vozovky bolo problémové aj spojenie Dúbravky so zvyšnými časťami mesta a vodiči sa s ťažkosťami napájali aj na diaľnicu D2. Cesta, vybudovaná v 70-tych rokoch minulého storočia, tak dlhodobo nespĺňala potreby modernej komunikácie v exponovanej časti Dúbravky.

Iniciatíva prebudovať ju narazila na problém v podobe nevysporiadaných pozemkov. Niektoré predmetné parcely mali totiž duplicitné vlastníctvo, niektoré dokonca neprešli ani dedičským konaním. Navzdory dôležitosti jej strategickej polohy sa tento stav nemenil a znepríjemňoval prejazd vodičom, cyklistom aj chodcom. Na rozšírenie Harmincovej bolo vydané územné rozhodnutie ešte v roku 2007. Komplikované vyvlastňovanie sa podarilo vyriešiť až v roku 2019 vstupom spoločnosti ITB Development do celého procesu. 

Firma, realizujúca v blízkosti Harmincovej novú rezidenčnú štvrť Čerešne City, zdynamizovala pomalé procesy a spoločne s Magistrátom hlavného mesta vyriešila roky ťahajúce sa spory. Developer vykúpil pozemky v hodnote viac ako 700-tisíc eur a následne ich daroval mestu. V roku 2022 Hlavné mesto oznámilo dlhoočakávanú správu – spustenie rekonštrukcie Harmincovej ulice.

Skica rozšírenia Harmincovej
Skica rozšírenia Harmincovej ulice | Zdroj: ITB Development

Tá sa dnes konečne blíži do finále. Komplexná premena má výrazne zlepšiť každodenný komfort vodičov či cestujúcich a vďaka jej rekonštrukcii získajú obyvatelia Dúbravky i okolitých mestských častí, modernú a najmä bezpečnú komunikáciu. Motoristov už nebudú blokovať autobusy MHD, ktoré mali zastávku priamo v jazdnom pruhu, čo najmä v ranných a poobedňajších špičkách značne komplikovalo dopravu.

„Rozšírenie Harmincovej ulice o dva nové jazdné pruhy je pre zlepšenie dopravy v meste absolútne zásadným infraštruktúrnym projektom. Jeho príprava sa ťahala cez štyri volebné obdobia. Dlhé roky bol tento projekt vnímaný ako nemožný, pretože vyžadoval obrovské množstvo úsilia a práce na vysporiadanie, kúpu alebo zámenu pozemkov,” potvrdzuje problémy z minulosti primátor Bratislavy, Matúš Vallo. 

„Vďaka nasadeniu nášho mestského podniku Metro, ako aj mestskej časti Dúbravka, viceprimátorky Táni Kratochvílovej, kolegov a kolegýň z magistrátu, sa nám to podarilo. Vyriešili sme pozemky, získali sme stavebné povolenia, vysúťažili zhotoviteľa a vďaka tomu môžeme v týchto dňoch motoristom odovzdať širšiu, bezpečnejšiu cestu. Verím, že rozšírená Harmincova výrazne zlepší každodenný komfort nie len vodičom, ale tiež cestujúcim MHD a vďaka úpravám okolia aj chodcom,“ doplnil nadšene primátor.

Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke | Zdroj: Marek Velček

Matúša Valla doplnila aj viceprimátoka Tatiana Kratochvílová: „Mesto tu pripravuje aj projekt cyklotrasy. Po jej realizácii tak bude Harmincova ulicou s optimálnymi podmienkami pre všetky druhy dopravy – peších, cyklistov, MHD aj individuálnu dopravu.” Podľa poslanca mestského zastupiteľstva, Juraja Káčera, získajú ľudia cestujúci Harmincovou ulicu k dobru niekoľko minút, čo v konečnom dôsledku ušetrí aj celé dni či týždne. 

Práce na komplexnej rekonštrukcii komunikácie boli rozdelené do troch etáp. V prvej etape sa realizovala najzložitejšia časť obnovy, rozšírenie cesty z dvoch na štyri pruhy. Druhá etapa sa týkala rekonštrukcie existujúcej komunikácie Harmincova v celej dĺžke, vrátane dobudovania a úprav dažďových vpustov, dobudovania cestnej svetelnej signalizácie a terénnych úprav. Tieto práce boli realizované za plnej premávky už na novej vozovke.

Tretia etapa súvisela s prácami spojenými s vodorovným dopravným značením a dobudovaním ostrovčeka na križovatke Polianky. V rámci rekonštrukcie pribudli nové semafory a verejné osvetlenie, zmodernizovali sa zastávky MHD a zlepšili sa aj podmienky pre peších zvýšením bezpečnosti na priechodoch pre chodcov. Magistrát rovnako pripomenul, že sa tu nachádza aj nová Bratislavská dlažba.

Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke | Zdroj: Marek Velček

Projekt rozšírenia Harmincovej v nedávnej minulosti meškal o dva mesiace pre neočakávané komplikácie. Stalo sa tak pre nestabilitu ílovitého podložia a časť nového úseku trasy musela byť kompletne odkopaná a nahradená vhodným materiálom. Opravené museli byť aj vodovodné šachty, ktoré sa ukázali byť v havarijnom stave. Podľa mesta bola časovo náročná taktiež výroba atypických tvaroviek vodovodného potrubia. Prvá etapa tak mala byť hotová v apríli tohto roka, no stalo sa tak až v júni, čo oddialilo celý zámer.

Dnes sa už projekt konečne dostáva do poslednej fázy. Finálne ukončenie stavby je naplánované na 2. november 2023, plánované dokončovacie práce už nebudú mať vplyv na priechodnosť Harmincovej pre individuálnu automobilovú dopravu ani MHD,” spresňuje mesto. Celková cena diela je 3 611 500,52 eura s DPH,” uzavrel Magistrát.

Priepustnosť dopravy by sa mala touto rekonštrukciou zlepšiť. Aj keď pre automobily v niektorých častiach Harmincovej naďalej zostáva len jeden pruh, tentokrát ho už nebudú blokovať vozidlá MHD, ktoré budú mať svoj vlastný buspruh. Polepšia si aj chodci a celkový charakter ulice bude na oveľa vyššej úrovni, než tomu bolo v minulosti. Naostatok, celkovú funkčnosť výhľadovo vylepšia aj cyklotrasy, ktoré sa momentálne realizujú aj v ďalších častiach Bratislavy. Harmincova sa tak dočkala a nekonečný príbeh sa pomaly končí. 

Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Zrekonštruovaná Harmincova ulica v Dúbravke
Skica rozšírenia Harmincovej