Snímka obrazovky 2023 06 21 o 22.18.16 2
Galéria(9)

Prekonal by aj Eurovea Tower: Dostane Bratislava 250-metrový mrakodrap?

Partneri sekcie:

Bratislavský downtown sa rozvíja turbolentnou rýchlosťou a v súčasnosti disponuje jednou z najhustejších koncentrácií veží v strednej Európe. Tento fakt môže umocniť aj alternatívny plán od spoločnosti J&T Real Estate (JTRE). Developer totiž uvažuje o vybudovaní mrakodrapu vyššieho ako súčasná Eurovea Tower. To by doslova zmenilo hlavné mesto tak, ako ho poznáme dnes.

Jedna z prvých veží v dnešnom novom centre Bratislavy vyrástla v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Obyvatelia mesta ju poznajú pod súčasným názvom Tower 115 – niekdajšia budova Presscentra na Pribinovej ulici. Od tohto obdobia sa Bratislava neporovnateľne zmenila. Hlavné mesto disponuje vlastným downtownom, ktorý – pri väčšej predstavivosti – pripomína americké mestá plné veží a mrakodrapov. 

Veží má Bratislava niekoľko, mrakodrap zatiaľ len jeden (mrakodrap je stavba s výškou nad 150 metrov). Eurovea Tower sa týči v plnej výške 168 metrov od novembra roku 2022 a onedlho sa dočká úplného dokončenia. Stavba je súčasťou druhej etapy polyfunkčného projektu Eurovea, ktorá priniesla aj najväčšie nákupné centrum na Slovensku. Prvenstiev je tu teda mnoho. Predĺžila sa tiež promenáda a Bratislava rovnako získala nové námestie či ďalšie verejné priestory.

Eurovea Tower začala vznikať od roku 2019, v septembri 2020 sa začala betonáž tri metre vysokej základovej dosky a glajcha bola vztýčená o dva roky neskôr. Stavba disponuje 46 poschodiami, 407 rezidenciami a stavalo ju niekoľko desiatok žeriavov, pričom hlavný žeriav dosiahol podľa developera výšku až 200,5 metra. 

Eurovea Tower Glajcha 02
Eurovea Tower – dosiahnutie plnej výšky a osadenie glajchy | Zdroj: J&T Real Estate

Mrakodrap sa stal výrazným bodom bratislavskej panorámy a patrí medzi najvýznamnejšie počiny bratislavskej architektúry. Predsa len, 168 metrov vysoké budovy sa tu nestavajú každý deň. Developer projektu Eurovea Tower i celej Eurovey, J&T Real Estate, však uvažuje o ďalšom mrakodrape.

Spoločnosť aktuálne overuje možnosti, ako čo najlepšie využiť pozemok, na ktorom plánuje postaviť projekt East Tower. Administratívny development má byť taktiež súčasťou rozširujúcej sa zóny Euovea City a v jeho tesnom dotyku sa plánuje s výstavbou kongresového centra, ktoré metropola tak veľmi potrebuje. 

East Tower sa v povoľovacom procese dostal pomerne ďaleko. Disponuje záverečným stanoviskom EIA, ale aj územným rozhodnutím o umiestnení stavby, čo znamená, že so začiatkom výstavby by už nemusel čakať dlho. Projekt je naplánovaný na východnej strane Eurovea zóny s 25 podlažiami a výškou jemne presahujúcou 100 metrov. East Tower má vzniknúť v dvoch etapách – najskôr administratívna veža a potom kongresové centrum. Ako sa ale zdá, tento zámer – aj napriek pokročilému povoľovaciemu procesu – začína J&T Real Estate prehodnocovať.

Eurovea Tower header
East Tower, na mieste ktorého má uvažovaný mrakodrap vyrásť | Zdroj: J&T Real Estate

Developer sa totiž zamýšľa nad vybudovaním mrakodrapu vyššieho ako doterajšia Eurovea Tower. A nejde o pár metrov, ale o kolosálnych 82, čo by absolútne zmenilo pohľad na hlavné mesto, ako ho poznáme dnes. 

„Na mieste projektu East Tower overujeme aj ďalšie možnosti, ako čo najlepšie využiť cenné územie rýchlo sa rozvíjajúceho moderného centra Bratislavy,” prezradil pre ASB Daniel Suchý, hovorca a Senior PR Manager J&T Real Estate. „Overovaná alternatíva je, čo sa týka intenzity zástavby a dopravnej záťaže, v intenciách platného územného rozhodnutia. Zároveň vytvára priestrannejšie verejné priestory,” povedal.

„Výšku mrakodrapu testujeme na úrovni okolo 250 metrov. Závisí to však od rôznych technických riešení infraštruktúry projektu,” hovorí Daniel Suchý. Veža je podľa dostupného modelu ultraštíhla a pripomína mrakodrapy v New Yorku, konkrétne 432 Park Avenue, rezidenčnú vežu v známej lokalite Billionaires Row. Tá má až 425 metrov a 96 poschodí. V prípade Bratislavy by išlo o nižšiu verziu, avšak na naše pomery stále unikátnu.

Snímka obrazovky 2023 06 21 o 22.18.38 2
Modelová situácia 250 metrov vysokého mrakodrapu | Zdroj: J&T Real Estate

„Na overovacej štúdii pracuje architektonické štúdio GFI a konzultantom je medzinárodné štúdio AE7 s významnými skúsenosťami s realizáciou výškových budov,” ozrejmuje hovorca J&T Real Estate. Druhé menovené štúdio sa zameriava predovšetkým na mrakodrapy v Spojených arabských emirátoch či Spojených štátoch amerických. Sústreďuje sa aj na rozvoj miest pri nábrežiach, čo je prípad Bratislavy, nakoľko uvažovaný 250 metrov vysoký mrakodrap je navhrnutý na pozemku neďaleko Dunaja. 

„Alternatívna výšková budova má funkciu rôznych foriem bývania,” spresňuje Daniel Suchý. V zverejnenom modeli sa nachádza aj menšia stavba kongresového centra, ktorá stojí vedľa mrakodrapu. Developer teda so zachovaním tejto funkcie počíta v prípade postavenia kancelárskej East Tower aj 250-metrového mrakodrapu.

„Uvažovaná zmena funkcie z administratívnej na rezidenčnú reflektuje tvorbu mesta krátkych vzdialeností tým, že posilňuje funkciu bývania v prostredí, v ktorom je dostatok funkcií občianskej vybavenosti,” špecifikoval hovorca J&T Real Estate. 

Hovoriť však o konkrétnej podobe architektúry, materiáloch, termínoch či finančných nákladoch je podľa neho zatiaľ predčasné. Aj napriek tomu môže Bratislava zažiť dosiaľ nepoznané – v rámci výšky mrakodrapov by predbehla viaceré európske metropoly ako Paríž alebo Madrid. Ešte raz. Ani nie pol miliónová Bratislava by predbehla viaceré európske metropoly ako Paríž alebo Madrid.

Hlavné mesto Slovenska by malo štvrtú najvyššiu budovou v Európskej únii. Znie to skutočne neuveriteľne. V tomto prípade si suverénne víťazstvo zatiaľ drží varšavská Varso Tower s 310 metrami, pričom toto mesto predčí Bratislavu aj z pohľadu hustoty koncentrácie veží.

Snímka obrazovky 2023 06 22 o 22.52.17
Budúca podoba predĺženého dowtownu na druhom brehu Dunaja s promenádnym premostením | Zdroj: J&T Real Estate

Je však známe, že Magistrát hlavného mesta plánuje reguláciu výškovej zóny. Cieľom urbanistickej štúdie, ktorá bola pre tento zámer vypracovaná, je vytvoriť predpoklady pre zachovanie identity panorámy mesta Bratislavy. Vo svojej podstate rieši výškové zónovanie v každej časti hlavného mesta a reguluje aj výškové budovy. 

Ak by sa Magistrátu tento dokument podarilo oficiálne presadiť, v downtowne by už nevznikli mrakodrapy vyššie ako 160 metrov. Ako ale povedal hovorca J&T Real Estate, overovaná alternatíva v podobe nového najvyššieho mrakodrapu v krajine je v intenciách platného územného rozhodnutia z pohľadu intenzity zástavby a dopravnej záťaže. Nateraz je teda uvažovaný zámer J&T Real Estate v súlade s danými požiadavkami.

Developer ale nevylúčil možnosť postaviť v povoľovaní rozbehnutú East Tower. Či sa prikloní k tomuto projektu alebo budúcemu najvyššiemu mrakodrapu v krajine, nateraz známe nie je. A pravdepodobne to ešte nevie ani samotný developer. Uvažovanie o využití pozemku môže trvať dlhšie, tento krok si vyžaduje dôkladné štúdie a diskusie, ktoré sa nemôžu realizovať rýchlo. Platí však, že rozhodnutie musí prísť skôr, ako príde výšková regulácia. 

S najväčšou pravdepodobnosťou sa Bratislava 250 metrov vysokého mrakodrapu v tomto desaťročí nedočká. Zámer je to veľkolepý, no či sa dostane na mapu Bratislavy, je nateraz len domnienkou.

Snímka obrazovky 2023 06 21 o 22.18.38 2
Eurovea Tower header
eurovea congress tower 2 0 0
eurovea tower 4
Eurovea 2
Eurovea Tower Glajcha 02
eurovea city
Snímka obrazovky 2023 06 22 o 22.52.17

250-metrový mrakodrap od J&T Real Estate (nahradenie projektu East Tower)

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Ružinov
Developer: J&T Real Estate
Architekti overovacej štúdie: GFI, a.s / AE7
Stav: Úvaha