Stromy z bývalého Istropolisu zazelenajú Bratislavu. Immocap začal s ich presádzaním špeciálnym strojom z Nemecka

Partneri sekcie:

Projekt Nového Istropolisu je jedným z najočakávanejších zámerov v Bratislave za posledné roky. Nahradí dnes už bývalú budovu Domu odborov Istropolis, ktorého zánik v minulosti vzbudil mnoho vášní. V priestore na rušnej križovatke Trnavského mýta sa ale nachádzala aj zeleň a niekoľko vzrastlých stromov. Immocap sa ich rozhodol zachovať a dnes začal s ich presádzaním špeciálnym strojom, dovezeným z Nemecka.

Bývalá budova Domu ROH bola kedysi výstavným kultúrnym stánkom. V posledných desaťročiach však nezadržateľne chátrala, bola ekonomicky nerentabilná a takmer nevyužívaná. Kolos sa napokon dočkal svojho osudu v roku 2022, keď spoločnosť Immocap začala v druhej polovici januára 2022 s jeho odstraňovaním.

Objekt sa pritom budoval dlhých 25 rokov, po rôznych etapách premien a množstva problémov vyriešených za pochodu, bol finálne dokončený v roku 1981. Celková majestátnosť Istropolisu bola podčiarknutá aj obkladom z kubánskeho mramoru od Fidela Castra. Hlavné mesto tak získalo komplex budov, ktoré 41 rokov vypĺňali parcelu na Trnavskom mýte. 

Budova Istropolisu v Bratislave z dronu
Budova bývalého Istropolisu v Bratislave – letecký záber z dronu | Zdroj: TASR – Michal Svítok

Nemožno sa preto čudovať, že jeho odstránenie vyvolalo, zmierlivejšie povedané, diskusiu. Dom odborov ale nebol chránený statusom národnej kultúrnej pamiatky, aj keď jeho architektúra bola na dobrej úrovni a sčasti išlo o umelecké dielo. Napriek tomu to bola stará, finančne neudržateľná stavba, do ktorej sa dlhé roky neinvestovalo a nespĺňala ani súčasné nároky na prevádzku. Istropolis sa skrátka nedal zachrániť.

Immocap ale zachránil umelecké diela či mobiliár. Stoly, stoličky, sedačky, keramické kvetináče, dizajnové nerezové popolníky či klavíry dostali nových majiteľov v bratislavskom kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka, či v centre pre seniorov v Novom Meste. Využitie našlo aj 1 000 kusov sedenia, inventárové vybavenie, mobiliár a technika boli zase venované slovenským múzeám, či známym bratislavským podnikom.

Ako sa ukazuje dnes, druhú šancu dostanú aj stromy v priestore bývalého parkoviska Istropolisu. „Projekt nového Istropolisu pokračuje v prípravných prácach a súčasťou je aj starostlivosť o existujúcu zeleň. Developer Immocap sa rozhodol zachovať a presadiť perspektívne stromy, ktoré majú šancu adaptovať sa na novom mieste a slúžiť ďalej,” hovorí firma, ktorá dnes začala s presádzaním prvých 8 stromov – 4 javorov, 3 líp a 1 jaseňa. 

Ako približuje Immocap, stromy boli na jar minulého roka odborne orezané a zapestované, aby boli na presadenie dokonale pripravené. Orezanie koruny stromov bolo dôležité, aby mohli stromy transportovať v meste, kde môžu prekážať stĺpy osvetlenia alebo trolejové vedenie. Zároveň bolo potrebné zachovať aj dostatočne veľký koreňový bal, aby sa stromom darilo na novom mieste.

presadzanie 04 2
Proces presádzania stromov do okolia jazera Kuchajda | Zdroj: Immocap

„Zachovanie čo najväčšieho množstva zelene bolo od začiatku našim cieľom a som nesmierne rád, že prvých 8 stromov si už našlo svoje miesto v rámci mesta, kde budú môcť žiť a slúžiť širokej verejnosti aj naďalej. Zároveň je to pre nás výzva, aby sme pri tvorbe nového Istropolisu nezostali len pri dopĺňaní chýbajúcej zelene, ale pridali aj niečo navyše. Aby sa Trnavské mýto opäť zazelenalo,“ vysvetlil Jakub Gossányi, riaditeľ development v Immocape.

Starosta mestskej časti Bratislava – Nové mesto Matúš Čupka tento prístup ocenil: „Budovať a udržiavať zeleň v mestskom prostredí je v súčasnej dobe klimatických zmien nevyhnutné. Ak podmienky umožňujú presadiť zdravé stromy, je to pre nás preferované riešenie.”  

„Som rád, že lipy, jaseň a javory z Trnavského mýta budú môcť naďalej žiť a prinášať radosť na nových lokalitách na Kuchajde a na Račianskom mýte. Je to dôležité nielen preto, že tieto vzrastlé stromy majú vysokú spoločenskú hodnotu, ale najmä preto, že nám dokážu výrazne pomáhať pri snahe znížiť dopady klimatickej krízy. Preto ďakujem za odbornú starostlivosť, ktorá im na základe dohody s investorom bude po presadení poskytovaná nasledujúce tri roky,“ povedal starosta Nového Mesta.

Pri presádzaní využije Immocap špeciálnu technológiu dovezenú z Nemecka, pri ktorej sa veľký mechanizmus priamo „zahryzne“ do pôdy a strom spolu so širokým koreňovým balom premiestni na novú adresu. Stromy dostanú po presadení aj ďalšiu starostlivosť, aby sa na novom mieste úspešne zakorenili. 

„Cieľom je nielen zachovať spoločenskú hodnotu vysokých vzrastlých stromov, ale tiež vytvoriť tieň pri detskom a futbalovom ihrisku pri jazere Kuchajda a časť stromov poputuje aj do parku na Račianskom mýte. Teda na také miesta v Bratislave, kde budú stromy najmä počas horúcich letných mesiacov mimoriadne užitočné,” hovorí Immocap. Developer pre redakciu ASB potvrdil, že nemecký stroj je jediný svojho druhu v Európe a žiadna slovenská firma ho zatiaľ na presádzanie nepoužila. 

presadzanie 05 2
Proces presádzania stromov v okolí jazera Kuchajda | Zdroj: Immocap

Postupnými krokmi sa už blíži aj realizácia projektu Nového Istropolisu. Zámer získal prvé dôležité povolenie v apríli roku 2023, keď ho súhlasným záväzným stanoviskom odobril Magistrát hlavného mesta SR. V auguste roku 2023 nastal druhý zásadný míľnik, keď Nový Istropolis právoplatne prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky súhlasilo s realizáciou navrhovanej činnosti.

Bratislava je tak blízko k tomu, aby po dlhých rokoch získala reprezentatívny kultúrny stánok. Ten navrhla holandská architektonická kancelária KCAP v spolupráci s nemeckým štúdium Cityförster. Vznikne tak viacúčelový súbor, ktorý pozostáva z kultúrno-spoločenského centra, obytných a administratívnych budov, ako aj kongresového hotela. V rámci komplexu sú navrhované aj obchodné priestory (najmä v parteri objektov), prechodné ubytovanie, podzemná garáž a verejné priestranstvá. 

Nový Istropolis
Nový Istropolis | Zdroj: Immocap

Kompozícia urbanistickej štruktúry bude tvorená trojicou stavieb, ktoré opticky nadväzujú na línie uličných čiar v okolí. Exponované miesto križovatky bude dotvárať štvrtý objekt, kultúrno-spoločenské centrum s hotelom, ktorého dôležitosť je zvýraznená námestím nadväzujúcim na križovatku.

Čo je taktiež dôležité, všetky verejné priestranstvá sú uvažované tak, aby sa v prípade uskutočnenia železničnej stanice Filiálka, prestavby ďalších častí Trnavského mýta, či okolitej zástavby, funkčne aj významovo zaradili do figúry mestského živého organizmu. 

Výstavba pozostáva z dvoch fáz, pričom s výstavbou chce Immocap začať už v tomto roku. Nový Istropolis by podľa dokumentácií v EIA mohol byť dokončený v roku 2028 a finančné náklady na jeho výstavbu sa pohybujú na úrovni 170 miliónov eur.

Nový Istropolis
Budova Istropolisu v Bratislave z dronu
Budúca podoba Nového Istropolisu (vľavo) a aktuálne presádzanie stromov do zvyšných častí Bratislavy (vpravo)
Proces presádzania stromov v okolí jazera Kuchajda
presadzanie 03 2
presadzanie 04 2
presadzanie 05 2
DCBC3DFA 8F76 4985 9138 327EA8090508

Polyfunkčný súbor Nový Istropolis

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Nové Mesto
Investor: Trnavské mýto a.s.
Developer: Immocap
Architekt: KCAP a Cityförster
Predbežné náklady: vyše 170 miliónov eur
Stav: V príprave