Univerzitné lekárske centrum v Bratislave

Podobajú sa na seba nemocnica Bory a návrh Rázsoch? 

Partneri sekcie:

Popredný izraelský ateliér Mochly-Eldar Architects zverejnil na svojej stránke vizualizáciu nemocnice v Bratislave s heliportom. Zároveň pokračuje príprava Novej univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy za 281 miliónov eur z plánu obnovy .

Pod obrázkom je napísané, že je to Univerzitné lekárske centrum v Bratislave s budovou akadémie, parkoviskom a infraštruktúrou. Počet lôžok je 685 a počet ďalších lôžok má byť 500. V nemocnici má byť 17 oddelení a 24 operačných kliník a sál. Klientom ateliéru je Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ateliér Mochly-Eldar Architects navrhuje stavby v rôznych krajín, má zverejnené vizualizácie objektov v oblasti zdravotníctva v domovskom Izraeli, Rusku, Číne a na Slovensku. ASB sa obrátil s otázkou na MZ SR, či má podpísanú zmluvu s ateliérom.

Návrh nemocnice v Bratislave sa podobá „hrebeňu“ objektu nemocnice Bory v Bratislave-Lamači, ktorá patrí do holdingu Penta International Hospitals. Oficiálne bola verejnosti sprístupnená po piatich rokov výstavby a troch rokov príprav v marci 2023.

Na facebookej stránke rezortu zdravotníctva je možné nájsť informáciu, že v septembri 2022 sa vtedajší minister Vladimír Lengvarský stretol v Tel Avive zástupcami troch architektonických a projektantských spoločností, ktoré sa podieľajú na projektových prácach novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Názvy ateliérov v správe nie sú uvedené.

Nemocnica novej Generácie – BORY
Nemocnica novej Generácie – BORY | Zdroj: Adifex

Šéf rezortu zdravotníctva vtedy potvrdil, že ministerstvo bude intenzívne rokovať aj s vedením Bratislavy, aby sa vyriešili prípadné otázky súvisiace s územným plánovaním alebo s dopravnou infraštruktúrou v okolí novej nemocnice. Podľa zverejnenej fotografie zo stretnutia a jedného z dvoch lôg na prezentácii pre ministra išlo o ateliér Mochly-Eldar Architects.

Zatiaľ platí, že v prípade nemocnice v lokalite Rázsochy ide o výstavbu koncovej nemocnice do štádia hrubej stavby do druhého štvrťroka 2026. Vláda schválila výstavbu 1. júla 2022, v januári 2023 bol zverejnený jej zámer. Koncom marca rezort životného prostredia uverejnil na stránke Enviroportál rozsah hodnotenia zámeru.

Najprv boli problémy, potom krízové opatrenia od NIKA

Prípravu tejto strategickej vládnej investície so stovkami nových lôžok v Bratislave však sprevádzali problémy s harmonogramom, obsadením projektového tímu či otázkou zvýšenia plochy nemocnice a počtu lôžok. Boli až také veľké, že musela zasiahnuť Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) a vypracovať krízové opatrenia, ktoré mal naplniť rezort zdravotníctva a bola s nimi oboznámená vláda. Opatrenia sa týkali nielen nemocnice Rázsochy, ale aj staníc záchrannej zdravotníckej služby, obnovy jej vozového parku, digitalizácie v zdravotníctve, reformy dlhodobej sociálnej s zdravotnej starostlivosti a iných  komponentov z plánu obnovy.

V marci oznámil odchod z postu minister Vladimír Lengvarský, ktorý dlhší čas čelil kritike za strany NIKA za výstavbu a obnovu siete Zdravotnej záchrannej služby či enormné zdržanie pri plánovanom nákupe nových sanitiek. Navyše, verejnosť po rôznych informáciách, či vôbec dôjde k výstavbe nemocnice Rázsochy, mala výhrady k priebehu prípravy nemocnice v porovnaní so súkromnou nemocnicou Bory.

Meškanie príprav je dlhšie ako tehotenstvo

Nový štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič v polovici apríla otvorene povedal počas tlačovej besedy s povereným ministrom zdravotníctva a premiérom Eduardom Hegerom, že meškanie je minimálne 9 mesiacov až jeden a pol roka. Pre neho je aktuálne najdôležitejšie tiež skompletizovať dokumentáciu tak, aby niekto, kto príde po parlamentných voľbách v septembri tohto roka, bol schopný naviazať na prácu, ktorú s tímom vo veľmi krátkej dobe uskutočnili, a bol schopný vyhlásiť verejné obstarávanie.

Zvýšenie plochy budú riešiť pri urbanisticko-architektonickej štúdii

Ku začiatku apríla sa riešenie problémov spojených s Rázsochami pohli vpred, päť krízových opatrení bolo čiastočne splnených. Podľa informačného materiálu na rokovanie vlády, NIKA však v štyroch prípadoch eviduje vysoké riziko, žiadne riziko sa netýka opatrenia číslo 3, keď vznikol vo februári samostatný odbor realizácie projektu Rázsochy. Vysoké riziko sa týka napríklad opatrenia číslo 5, keď uvádza vysoké riziko zvýšenia ceny diela v čase a následne problém s dofinancovaním stavby.

Harmonogram dopracovalo ministerstvo koncom marca o termíny zhotoviteľa  na odovzdanie  ďalších stupňov projektovej dokumentácie. Do procesu EIA bolo dopracované svetlotechnické posúdenie a dokončujú sa ďalšie štúdie. Pre ďalší postup ministerstva je dôležité, že predpoklad vyhlásenia verejného obstarávania je september 2023. To sa udialo pokynom ministerstva smerom ku zhotoviteľovi vo februári. Otvorenou otázkou ostáva zvýšenie plochy nemocnice. Posúdenie vplyvu plochy na zhotovenie stavby a termíny povoľovacích procesov bude možné pri odsúhlasení kompletnej urbanisticko-architektonickej štúdie.

 

Nočný pohľad na nemocnice v Bratislave podľa návrhu izraelského ateliéru.
Nočný pohľad na nemocnice v Bratislave podľa návrhu izraelského ateliéru. | Zdroj: Mochly-Eldar Architects

Mochly-Eldar Architects

Mochly-Eldar Architects & Urban Planners bola založená v roku 1972 a patrí medzi päť najlepších architektonických firiem v Izraeli. S projektmi v Izraeli a na celom svete firma navrhuje mega projekty na rôzne účely: high-tech, výskumné laboratóriá, nemocnice, univerzity, obchodné centrá a kancelárske výškové budovy.

MEA, ktorá zamestnáva viac ako 70 špecializovaných odborníkov, má kancelárie v Haife, Tel Avive, Moskve a Pekingu. MEA ponúka komplexné služby od architektonického a interiérového dizajnu až po krajinnú architektúru a urbanizmus. Firma sa špecializuje na laboratóriá a nemocnice, ako aj mestské plánovanie a územné plány.