Skúšali ste kráčať po stene?
Trendy drevených podláh - stávajú sa dominantou interiérov, používajú sa aj k obkladu stien a stropov
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Dnešné podlahové krytiny musia spĺňať iné estetické požiadavky než pred desiatimi alebo dvadsiatimi rokmi. Podlaha sa stáva dominantným prvkom interiéru. Zastavanie nábytkom sa minimalizuje, úložné priestory bývajú súčasťou prvotných návrhov dispozičného riešenia interiéru. Príležitosť vyniknúť viac než akýkoľvek iný materiál si zaslúžia podlahy drevené. Trh momentálne ovládajú veľkoformátové palubovky z dubu. Zákazníci u nich preferujú prirodzený vzhľad, svetlejšie – bielené až šedivé – odtiene, strednú rustikálnosť a nenáročnosť údržby. Narastá ponuka stabilných viacvrstvových konštrukcií. Podlahové palubovky sa čoraz častejšie využívajú ako dekoratívny obklad stien i stropov.
„Úzky sortiment drevených podláh z deväťdesiatych rokov, založený na obmedzenej ponuke drevín, je dnes minulosťou. Prekonaná je tiež určitá nepružnosť výrobcov drevených podláh reagovať najmä na vzorovú škálu laminátových podláh, ktoré so sebou priniesli radu imitácií a atraktívnych vzorov,“ podotýka Ing. Petr Kratochvíl, konateľ spoločnosti KPP, ktorá je v SR výhradným distribútorom švédskych viacvrstvových podláh značky Kährs. Kým ešte pred desiatimi rokmi bol pomer dubových a bukových podláh približne 50:50, v úplnej väčšine v 3lamelovém prevedení, dnes na trhu jednoznačne dominujú podlahy dubové 1lamelové, teda palubové, ktoré evokujú dosky z masívu. Prekonaná je tiež výrazná obľuba červených odtieňov drevín jatoba, merbau alebo čerešne. V kurze zostáva orech, s ohľadom na obmedzené zdroje sú však tieto viacvrstvové podlahy drahšie. Z borovice, u ktorej je dopyt významne ovplyvnený regiónom – typické sú napríklad pre Šumavu, sa vyrábajú skôr masívne podlahy.
Doba dubová
Aj keď výrobcovia samozrejme ponúkajú aj ostatné druhy drevín vrátane exotických, ktoré okrem odtieňa vynikajú odolnosťou voči vlhkosti, tie dubové majú momentálne jednoznačnú prevahu. Dôvodov je hneď niekoľko. Dub je dobre dostupná, odolná a praktická drevina, ktorú je možné kvalitne opracovávať, ako do farieb tak aj do štruktúry povrchu. Ako sme už vyššie spomenuli, v popredí sa držia veľkoformátové vyhotovenia vo svetlých odtieňoch, obľúbené sú bielené a šedivé tóny. A práve všetky techniky farbenia alebo morenia vrátane exkluzívneho čpavkovania, ktoré krytine dodá naopak sýto tmavý vzhľad a ktoré je možné uplatniť iba u dubu, ďalej napríklad kefovanie a rezanie povrchu sú u tejto dreviny bezproblémové. Má skvelé úžitkové aj tepelnoizolačné vlastnosti, oproti buku a javoru je stabilnejší pri umiestnení na podlahové vykurovanie, samozrejme ak sa bavíme o viacvrstvových konštrukciách.
Petr Kratochvíl k tomu podotýka, že pri výbere podlahy vo väčšine prípadov o farbe rozhoduje žena. Okrem tohto kritéria zákazníkov najviac zaujíma náročnosť údržby a naturálny vzhľad. Aj v podlahách sa teda významne presadzuje návrat k prírode. Kým prirodzenosť dreviny najviac podtrhuje ošetrenie olejom, najodolnejšie a menej náročné sú naopak laky. Olejovanú podlahu je potrebná minimálne 1x ročne znova napustiť olejom, lakované povrchy túto starostlivosť nevyžadujú. Od vysoko lesklých lakov sa sortiment uberá k produktom matným a super matným (s minimálnou lesklosťou iba 4 – 6%), ktoré sa stali ideálnym kompromisom medzi prirodzeným vzhľadom a nenáročnosťou na údržbu.
Zvyšujúci sa dopyt po veľkoformátových palubových podlahách, namiesto predtým preferovaných 3lamelových, však kladie nemalé nároky na výťažnosť dreva. Výrobcovia preto pred niekoľkými rokmi do svojich kolekcií začali zaraďovať rustikálne vzory, pri ktorých možno využiť i drevo s hrčami, prasklinami a letokruhmi. Spracovávať výhradne čisté drevo, typické pre parkety, by pri rastúcej spotrebe bolo pre výrobcov dlhodobo neudržateľné. Pri rustikálnosti pritom platí zlatá stredná cesta. Aktuálne najžiadanejšie sú prirodzené vzory, teda ani úplne čisté bez priznanej kresby dreva, ani extrémne rustikálne, narážajúce na svoj výrazný dizajn, ktorý sa hodí málokde, a má aj náročnejšiu údržbu. Milan Mrkáček z KPP dodáva: „Zatiaľ čo pred približne štyrmi rokmi, kedy bol rozmach rustikálnych vzorov najsilnejší a nebol po čistých vzoroch v podstate dopyt, dnes sa zákazníci, ktorí žiadajú čistejší vzhľad podlahy, postupne opäť objavujú. V popredí záujmu sú však jednoznačne decentne rustikálne vzory.“
Navrch majú viacvrstvové konštrukcie, ktoré sú oproti tým z masívu stabilnejšie a odolnejšie voči klimatickým výkyvom. „Pre zaujímavosť možno uviesť, že pred cca tridsiatimi rokmi bolo v Československu okolo 50 parketární, dnes je možné spočítať ich na prstoch jednej ruky,“ hovorí Milan Mrkáček.
Obloženie stien, stropov a schodísk
Novým smerom, ktorým sa vydávajú ako výrobcovia drevených podláh, tak aj dizajnéri v interiérových štúdiách, je využitie podlahy k obkladu stien a stropov. Dominantný vplyv drevenej podlahy v moderných vzdušných interiéroch sa tak ešte umocňuje. Podlahové palubovky sa k stene väčšinou lepia na pevno, alternatívou môže byť pripevnenie na rošt. Nemenej efektné je tiež využitie viacvrstvových paluboviek ku kompletnému obloženiu schodísk. Dosiahne sa tým veľmi čistého, jednoliateho vyhotovenia v dizajne s podlahou. Možnosti sú v podstate neobmedzené, dôležitý je dobrý nápad a predstavivosť.
Pre ďalšie informácie o sortimente spoločnosti Kratochvíl parket profi navštívte www.kpp.sk.
Zdroj fotografií: Kährs
PR článok spoločnosti KPP SK s.r.o.