Karpatium Rezidencie
Galéria(22)

Šikovné bývanie pod Karpatami v sebe skrýva rodinnú pohodu aj komfort

Partneri sekcie:

V kompozičnom prejave sa obytný komplex nesnaží dominovať lokalite, ale svojou mierkou vhodne zapadá do okolitej urbanistickej štruktúry.

Výstavba Karpatium bola pre developera, zhotoviteľa a architektov pilotným projektom, čo sa týka využitia BIM a manažmentu stavby v systéme Dalux. Vďaka týmto systémom sa proces riadenia projektu zefektívnil a eliminovali sakolízie už v rámci projektovej prípravy.

Karpatium Rezidencie vstúpili na realitný trh v čase, keď Slovensko zasiahla prvá vlna pandémie. Pozostávajú zo 6 samostatných bytových domov stojacich na spoločnej podnoži podzemnej garáže.

Urbanisticko-architektonické riešenie Karpatium Rezidencií v plnej miere zohľadňuje lokalitný program územia Krče, čo sa citlivo odzrkadľuje nielen na hmotovom formulovaní objektov, aleaj na zelenom charaktere verejných priestorov s bohatou vegetáciou.

Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie

Kvalita decentnej architektúry

Architektonický výraz komplexu nadväzuje na novovznikajúcu okolitú výstavbu prímestského charakteru – nízkopodlažnú blokovú zástavbu a solitérne rodinné domy. V kompozičnom prejave sa obytný komplex nesnaží dominovať lokalite, ale svojou mierkou vhodne zapadá do okolitej urbanistickej štruktúry.

Decentná architektonická interpretácia bytových domov Karpatium Rezidencie striktne člení jednotlivé fasády objektov po podlažiach, a tým jasne artikuluje výškové pomery objektov.

Prvky architektonickej kompozície ako striktné členenie fasády či opakujúca sa až monotónna okenná štruktúra sú skĺbené do jednoduchej, no čistej a vkusnej architektúry, ktorej dizajn akcentuje biela fasáda.

Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie | Zdroj: Ľubomír Novák

Jedinečný architektonický výraz

Obytný komplex KarpatiumRezidencie ponúka spolu 145 bytových jednotiek od 2-izbových bytov až po 5-izbové strešné penthousy. Pri návrhu kládli architekti dôraz nielen na funkčnú a efektívnu dispozíciu jednotlivých bytových jednotiek, ale aj na jedinečný architektonický výraz bytových domov.

Parkovanie s dostatočnou kapacitou pre všetky bytové jednotky je zabezpečené v podzemnej garáži. Strecha podzemnej garáže zároveň tvorí podnož pre ústredný verejný priestor, z ktorého ústiavstupy do jednotlivých obytných domov.

V ústrednom verejnom priestore sú navrhnuté rozsiahle plochy zelene s nízkou aj vysokou vegetáciou na oddychové či športové aktivity, ako aj zákutia nadetské hry.

Pre klientov, ktorí si potrpia na súkromie v exteriéri, ponúka obytný komplex Karpatium Rezidencie prízemné byty v rôznych veľkostných kategóriách s vlastnou súkromnou predzáhradkou. Dispozičné riešenia, ako aj výmery bytov sa stretajú s pozitívnymi ohlasmi od klientov, ktorí v projekte Karpatium našli svoj domov.

Projekt slovami architekta Vanka „nevznikol podľa excelovskej tabuľky“, ale došlo tu k symbióze medzi architektom a investorom v pohľade na to, aké byty ponúknuť, aby boli príjemné na bývanie a pokryli potreby jednotlivcov, ako aj viacčlenných rodín.

Karpatium Rezidencie
Karpatium Rezidencie | Zdroj: Ľubomír Novák

Dispozičné riešenie vychádza z myšlienky zariadiť izby na pohodlné bývanie, čo sa odráža v eliminácii nosných stien v ploche bytu tak, aby bola v prípade potreby dispozícia variabilná a editovateľná na obraz majiteľa bytu. Veľkou témou pri návrhu bolo presvetlenie interiérov.

Každá z izieb v projekte Karpatium disponuje francúzskym oknom bez parapetov, vďaka čomu sú interiéry príjemne presvetlené. Na prízemí objektov sú doplnené o predzáhradky, čo majiteľom prináša pocit bývania v rodinnom dome.

Efektívnosť v oblasti energetiky

Po materiálovej stránke projekt kombinuje prefabrikácie a monolitické konštrukcie. Vďaka použitiu filigránových konštrukcií ako nosného prvku nadzemnej časti objektov sa dosiahli vynikajúce akustické vlastnosti, napríklad pri medzibytových stenách.

Developer v štandarde ponúkol technológie a materiály, ktoré sú typické pre nadštandard, napríklad hliníkové okná, predprípravu na vonkajšie tienenie, drevené terasové dosky na balkónoch a terasách, ako aj podlahové kúrenie v kombinácii s chladením fancoilovými jednotkami. Aj vďaka týmto riešeniam sa môže projekt pochváliť efektívnosťou v oblasti energetiky na úrovni A1.

Karpatium Rezidencie, Záhorská Bystrica, Bratislava

Výška investície: 26 mil. €bez DPH
Realizácia: 09/2019 – 05/2022
Developer/investor: CarpathiaResidence, s.r.o., BTK groups.r.o.
Architekti: Fuňa Vanko architekti, FVA, s.r.o., Ing. Mgr. art. Martin Vanko
Autor návrhu: Ing.Mgr.art. Ľubomír Fuňa, Ing.Mgr.art. Martin Vanko
Spoluautor: Ing. arch. Lukáš Zajac, Ing. Marián Jakubjak, Ing. Tomáš Martiš
Zhotoviteľ: BTK – bývanie, teplo, klimatizácia s.r.o.
Zastavaná plocha nadzemná: 3539,22 m2
Zastavaná plocha podzemná: 7919,34 m2
Počet bytov: 145

Článok bol publikovaný v ASB Špeciáli TOP 50 01/2022.