V domoch sa má žiť príjemne a pohodlne. Až potom je to architektúra

image 100385 25 v1

Tvarovo jednoduchý dom s čistou architektúrou, jasnými geometrickými tvarmi, dostatkom svetla a priestoru – to je to, čo dnes hľadá väčšina mladých rodín. Dom od architektov z Ateliéru Kunc Architects je spojením dvoch jednoduchých celkov s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovou strechou. Každá časť má iné funkčné využitie, obe sú však veľmi intenzívne spojené s okolitou prírodou. Jedna je vyššia, druhá nižšia.

Uprostred ovocného sadu

Súkromie domu je zabezpečené jeho orientáciou a ponorením hlbšie do pozemku, ktorý bol ovocným sadom. Z prístupovej strany je najskôr umiestnená garáž, technická miestnosť a sklad, až za potom sú obytné priestory. Vo väčšom celku hlavný obytný priestor tvorí kuchyňa spojená s obývacou miestnosťou.

Na obývací priestor nadväzuje jedáleň, ktorá spája oba celky – denný a nočný. Menší nočný domček v interiéri charakterizuje dlhá chodba. Z nej je možné vojsť do dvoch samostatných izieb a kúpeľne, na konci domu sa nachádza veľká rodičovská spálňa so šatňou a samostatnou kúpeľňou.

Svetlo, vzduch, kontakt s prírodou

Po konštrukčnej stránke ide o drevostavbu. Okolo oboch častí domu je vytvorená drevená paluba, po ktorej môžete prejsť až do záhrady. Jej rozšírené časti tvoria terasy. Takáto terasa sa napája na obývaciu miestnosť a jedáleň, otvorením sa s ňou dajú jednoducho spojiť. Menšie terasy sú aj v súkromnej časti domu pri spálňach. Interiér je na dvoch miestach otvorený až po strechu – v hlavnej obytnej miestnosti a v rodičovskej spálni –, čo pocit vzdušnosti ešte umocňuje. Krov je obložený bielymi doskami.

Škandinávia i Japonsko

Jednoduchá, a pritom výrazná farebná kombinácia je inšpirovaná škandinávskym štýlom. Kontrast nájdeme nielen v interiéri, ale aj pri porovnaní bieleho interiéru s čiernym exteriérom. Fasády sú riešené starou japonskou technikou – sú obalené ručne hĺbkovo opaľovanými smrekovcovými doskami. „Pri navrhovaní domu sme veľa mysleli na japonskú filozofiu Wabi-sabi, ktorá vyzdvihuje krásu nedokonalosti. Počítame s tým, že čierna fasáda časom získa patinu, oprší, drevené terasy sa stanú striebristými, dorastie tráva a lúčne kvety. A všetko sa nádherne prepojí, splynie do jedného organického celku – dom i miesto,“ opisuje svoje úvahy autor projektu Michal Kunc.

Minimalistický výraz domu podčiarkuje skrytý zaatikový žľab. V dome nechýba harmonizujúci kozub, množstvo vankúšov, diek, sviečok v lampiónoch. Veľké zasklenia na niektorých miestach dávajú pocit, že ste priamo v prírode. Podlaha je z liateho cementu.

Hľadanie šťastia ako cieľ života

„V Ateliéri Kunc Architects veríme, že pravým cieľom nášho života je hľadanie šťastia. Či sme veriaci, alebo nie, všetci hľadáme v živote niečo lepšie. Ako to súvisí s domami a architektúrou? Rovnako ako neexistujú ideálni ľudia neexistuje žiaden ideálny rodinný dom vhodný pre každého. Existuje len cesta. Tá naša v Ateliéri Kunc Architects trvá už mnoho rokov: sústredene hľadáme, skicujeme, opisujeme, diskutujeme medzi sebou navzájom aj s našimi klientmi a tvoríme filozofiu rodinného bývania, ktoré ľuďom prináša skutočný domov. Chceme, aby sa v našich domoch príjemne a pohodlne žilo. Až potom je to architektúra,“ vysvetľujú svoju filozofiu architekti z menovaného českého štúdia.

RD Neveklov v skratke

Architektonické štúdio: Ateliér Kunc Architects
Autor: MgA. Michal Kunc
Spoluautor: Ing. arch. Alžběta Vrabcová/DMAE architects
Obytná plocha: 380 m2
Zastavaná plocha: 440 m2
Pozemok: 4 575 m2
Lokalita: Neveklov, okres Benešov
Generálny dodávateľ: stavebná firma TFH dřevěné skeletové domy
Dokončenie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Jan Vrabec

KategórieDrevostavby