aula karolinsky institut karolinska institutet v stokholme
Galéria(9)

Aula – Karolínsky inštitút (Karolinska Institutet) v Štokholme

Partneri sekcie:

Vo švédskom meste Solna, ktoré je súčasťou aglomerácie hlavného mesta Štokholm, v súčasnosti vyrastá kampus jednej z najvýznamnejších lekárskych univerzít v Európe – Karolínsky inštitút (Karolinska Institutet). Súčasťou tohto areálu je aj nová budova auly, ktorá bude slúžiť nielen na akademické účely, vedecké sympóziá, ale aj na udalosti svetového významu – odovzdávanie Nobelových cien za medicínu a fyziológiu.

aula karolinsky institut karolinska institutet v stokholme 6409 big image
1 big image
2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
Tvar
Základný tvar budovy sa dá opísať ako trojboký hranol so zaoblenými rohmi. Jedno nárožie sa výrazne vykláňa do exteriéru a v najviac vyklonenom mieste je presah atiky nad terénom takmer 18 m.

Konštrukcia
Konštrukcia budovy je oceľová s betónovým stužujúcim jadrom a betónovými stropnými predpätými doskami. Nosná konštrukcia fasády je navrhnutá ako samonosný drevený rošt, ktorý tvorí priestorovú škrupinu po celom obvode budovy.

Túto škrupinu tvoria lineárne prvky – vertikálne stĺpy, vodorovné priečne trámy a šikmé diagonálami. V miestach zbortenej plochy sa stĺpy postupne vykláňajú, pričom v častiach, ktoré presahujú  najviac, ich odklon dosahuje uhol odklonu diagonálnych prvkov. V najotvorenejších priestoroch priečne trámy preklenujú rozpätie takmer 20 m.


Celá drevená konštrukcia tesne pred dokončením


Kompletný 3D model konštrukcie


Kryty v priamej časti

Montáž konštrukcie
Drevená konštrukcia obvodového plášťa bola náročná na presnosť montáže, pretože tvorí podkladový raster fasádneho systémy z hliníkových profilov, izolačných trojskiel a vákuových panelov. Navrhnutá odchýlka bola maximálne 5 mm.

Montáž bola rozdelená do niekoľkých fáz, ktoré na seba plynule nadväzovali. Najskôr sa geodeticky vytýčili všetky kotevné miesta, potom sa navarili oceľové prvky kotiev a následne sa osadili drevené prvky. Ako prvé sa osadili stĺpy na výšku celej budovy a postupne sa dopĺňali priečnymi trámami a diagonálami.

Montáž významne urýchlilo presné strojové opracovanie drevených kusov. Pred finálnym ukotvením sa priebežne geodeticky zameriavala poloha na dodržanie prísnej tolerancie. Pri zasklievaní objektu sa ukázalo, že aj v najzakrivenejšej časti sa ju podarilo dodržať.


Montáž drevenej konštrukcie


Montáž drevenej konštrukcie


Montáž oblúkovej časti

–>–>


Montáž vykláňajúcej sa časti

Miesto: Solna, časť Štokholmu
Krajina: Švédsko
Architekti: Wingårdh Arkitektkontor AB
Začiatok výstavby: 2011
Ukončenie výstavby: 2013
Maximálna kapacita: 1 000 ľudí
Obvod v mieste terénu: 180 m
Obvod v najvyššom bode atiky: 200 m
Výška: 32,5 m

(pet)

Spracované podľa prednášky Ing. Ondřeja Orsága, Bc. Jana Valíčka a Radka Ondrucha na konferencii Drevo – surovina 21. storočia, Smolenice, október 2012