Dom na vode plný prekvapivých spojení a výhľadov

image 99394 25 v1

Aj na vode sa dajú postaviť zaujímavé moderné domy. Stavba WoonArk VErtrouwen, v skratke nazývaná WAVE, vyšla z dielne štúdia Attika Architekten. Títo holandskí architekti majú na svedomí viacero inovatívnych projektov postavených na vode, ktoré upútali nielen odborný svet.

Kov a drevo, svetlé a tmavé

Novopostavený dom na vode s názvom WoonArk VErtrouwen charakterizuje kombinácia chladného kovu a teplého dreva, ktorá je typická pre industriálny a minimalistický štýl. Celý objekt sa nesie v znamení vylepšenej jednoduchosti a ostrých geometrických tvarov. Nachádza sa medzi malou obytnou štvrťou na východe a obchodno-priemyselným parkom na západe. 

Ako je riešený dom WAVE?

Drevostavba plávajúca na vode zaujme netradičným riešením strechy. Na prvý pohľad zvlnená strecha je vytvorená z viacerých na seba nadväzujúcich častí, rovnako aj samotný dom. Rôzne veľké šikmé strechy sú opačne orientované a položené vo viacerých výškach.

Tieto výškové úrovne funkčne definujú a členia priestor. V interiéri nie je priestor členený len úrovňou stropov, ale i vytvorením rôznych výšok podlahy. Výsledkom je „dom s podkrovím plný prekvapivých spojení a výhľadov“, ako ho charakterizujú samotní architekti.

Atmosféru robia okná a výhľady

Kontrastná kombinácia svetlého dreva s tmavou farbou okenných rámov, použitého kovu a striech je na vode taktiež veľmi zriedkavá. V rovnakých farbách je riešený aj interiér, miestami osviežený farebným kusom nábytku. Spodnú časť budovy tvoria široké okná, takže po ich odostretí dom pôsobí, akoby sa vznášal nad vodou.

Ako je riešená dispozícia

Najväčšiu časť interiéru tvoria spojené obytné priestory s oddychovou zónou, stolíkom pre deti, kuchynským kútom a jedálenským stolom.

Na druhej strane domu sa nachádzajú tri samostatné miestnosti, ktoré od hlavnej spoločenskej zóny oddeľujú schody do podkrovia. Podkrovie je len v strednej časti s najvyššou strechou.

Dom na vode WoonArk VErtrouwen v skratke

Architektonický ateliér: Attika Architekten
Lokalita: Amsterdam Noord
Rozmery budovy
-dĺžka: 20 m
-šírka: 6,9 m
-výška nad vodou: 4 m
-ponor: 1,75 m
-celková výška: 5,75 m

 

Sabína Zavarská
Foto: Aico Lind
Ilustrácie: Attika Architekten