image 89329 25 v2
Galéria(11)

Originálny bungalov s nádherným výhľadom v Beskydách

Partneri sekcie:

Necelú polhodinu jazdy autom od slovenských hraníc sa nachádza česká obec Pstruží, obkolesená nádhernou prírodou Beskýd. Pozemok, na ktorom vyrástol elegantný a nadčasový rodinný dom, bol perfektným štartovacím bodom na výstavbu. Nachádza sa totiž na mieste, z ktorého sú nezabudnuteľné výhľady na okolitý horský masív.

0 vystavba rodinny dum pstruzi 3 8
1
2
podorys
vystavba rodinny dum pstruzi 3 1
vystavba rodinny dum pstruzi 3 2
vystavba rodinny dum pstruzi 3 3
vystavba rodinny dum pstruzi 3 4

Pozemok je prevažne rovinatý, iba na západe sa mierne dvíha do svahu, pretože je lokalizovaný už takmer na úpätí vrchu Skalka.

Zadanie klienta znelo jasne – želal si mať originálny a funkčný bungalov, ktorý by umožňoval príjemný rodinný život so všetkým komfortom, ktorý k nemu patrí. Zároveň bolo jeho prianím vyťažiť maximum z nádherného okolia, najmä prostredníctvom štedrých výhľadov na beskydské pohoria.

Architekti zo štúdia Masterdesign navrhli dom zložený z viacerých malých „domčekov“, ktoré tvoria zaujímavý diferencovaný komplex. Stavba je podľa želania klienta prízemná, nepodpivničená a farebne i dispozične v súzvuku s daným pozemkom.

Dom je orientovaný zo severu na juh, pričom najkrajšie výhľady prostredníctvom zasklených plôch sa otvárajú smerom na juhovýchod. Tu sa nachádza spoločenská časť domu. Západná strana smeruje do mierneho svahu, preto sú v tejto časti domu ukryté súkromné miestnosti. Materiál, ktorý sa použil na výstavbu, má výborné termické vlastnosti.

V lete poslúži dom vďaka vápenno-pieskovým tehlám a kvalitnej izolácii ako chladné útočisko, ktoré chráni pred ostrými slnečnými lúčmi a v zime práve naopak, teplo sa v dome akumuluje a poskytuje tak útulné vyhriate miesto, kde sa majitelia môžu zahriať počas treskúcich mrazov.

„Súbor domčekov“, ako autori projektu tento dom nazývajú, sa pýši dokonca dvomi terasami. Jedna je určená ako predĺženie existujúcej kuchyne a slúži na príjemné posedenia pri jedle, pričom tá druhá je stvorená na relax na čerstvom vzduchu.

Sedlová strecha, ktorá bola v danej oblasti miestnymi predpismi definovaná ako povinná, dodáva projektu tradičný ráz a výborne vizuálne aj funkčne prepája a zjednocuje jednotlivé časti domu. Materiál – falcovaný titánzinkový plech – dodáva streche nový, moderný rozmer a podľa slov autorov prináša do dizajnu štipku industriálneho šarmu.

Prehľad

Realizácia: 2012
Dispozícia: 5 + 1
Úžitková plocha: 173 m2
Architektonické štúdio: Masterdesign
Autori: Michal Janáč, Jan Jadrníček, Lenka Plucnarová, Martin Náhlovský
Lokalita: Pstruží, Moravsko-sliezske Beskydy, Česká republika
Konštrukcia: stavba bez podpivničenia, obvodové múry z vápenno-pieskových tehál KM Beta (240 mm), zateplené fasádnym polystyrénom (200 mm)
Podlahy: marmoleum, keramická dlažba v kúpeľni a technickej miestnosti
Okná: hliník, izolačné trojsklá
Vykurovanie: podlahové, tepelné čerpadlo, kozub
Strecha: sklon 30°, drevený krov, krytina falcovaný titánzinkový plech


Text: Anna Martausová v spolupráci s Danielom Kuželom
Foto: Masterdesign
Zdroj: Masterdesign