Galéria(11)

6 rokov hľadali pozemok, architekta a materiál našli hneď

Partneri sekcie:

Mladá rodina si hľadala vyhovujúci pozemok 6 rokov. Architektka im navrhla domov, ktorý sa rozhodli postaviť z tehly (HELUZ). O spolupráci investora a architekta, o tom, prečo im odporúčali tehlu a či splnila ich očakávania nám ochotne porozprávali. Popri tom sme si pozreli ich zaujímavý dom.

Začali sme nie práve ideálnym hľadaním pozemku, pretože ten je pre návrh domu alfou a omegou. Pre architektov aj investorov býva často výzvou. V tomto prípade sa však kompromisy nekonali, majitelia trpezlivo čakali, kým nájdu ten správny.

„Myšlienka postaviť si vlastný dom nám napadla v čase, keď sme sa rozhodli založiť si rodinu. Po narodení dcéry sme sa pustili do intenzívneho hľadania vhodného pozemku v meste, kde žijeme, netušili sme však, že k nemu bude cesta taká zdĺhavá a strastiplná,“ spomína investorka.

„V našom meste je veľmi málo stavebných pozemkov, mnohé nie sú určené na predaj alebo nespĺňali naše požiadavky. A do okolitých dedín sme sa sťahovať nechceli. Nakoniec sa nám podarilo získať náš pozemok po dlhých šiestich rokoch. Leží v okrajovej, veľmi pokojnej časti mesta a rozlohou je pre nás úplne ideálny – 1 000 m2, a všetka občianska vybavenosť je na dosah.“

Zdroj: HELUZ

Ako sa rodil projekt domu?

S architektonickým riešením a realizáciou projektu sme sa na základe odporúčaní obrátili na pani architektku Blanku Zlamalovú zo štúdia Zlamal, ktorá po niekoľkých spoločných schôdzkach začala nášmu domu dávať konkrétnejšiu podobu.

Spoluprácu s pani architektkou si veľmi ceníme, pretože jej mnohoročné skúsenosti, rady a odporúčania nám pomohli v mnohých zásadných veciach, ale aj v maličkostiach, ktoré by sme sami nedomysleli a ktoré v celkovom koncepte domu hrajú dôležitú rolu (či už ide o orientáciu svetových strán, hru svetla vnútri interiéru, dôraz na súkromie, alebo funkčnú a praktickú stránku domu).

Čo bolo pre vás v návrhu najdôležitejšie?

V návrhu sme kládli dôraz na svetlo a vzdušnosť. Našou prioritou bol hlavný spoločný a spoločenský priestor, kde trávime najviac času. Priali sme si, aby bol vzdušný a počas celého roka dostatočne presvetlený (aj počas tmavých jesenných a zimných mesiacov) a naopak, chránený pred ostrým poludňajším slnkom v lete.

S tým súvisela aj požiadavka na veľkú zastrešenú terasu, ktorá na spoločný obývací priestor plynulo nadväzuje.

Zdroj: HELUZ

Ďalej sme kládli dôraz na adekvátnu veľkosť všetkých ostatných miestností, aby neboli príliš malé, ale ani zbytočne veľké, a aby sa nám do projektu podarilo zakomponovať všetko ostatné, čo sme požadovali (šatník, špajzu, vonkajšiu technickú miestnosť s kúpeľnou, dvojgaráž s pracovným kútom a s výklenkom na bicykle a športové vybavenie). Pre pani architektku to nebola úplne ľahká úloha, ale zvládla ju dokonale.

Aké máte v dome technológie a pre aký stavebný materiál ste sa rozhodli?

Pri voľbe stavebného materiálu manžel zisťoval všetky dostupné možnosti a varianty a na základe referencií a odborných rád sme sa rozhodli pre tehly HELUZ FAMILY 44. Dôležitú rolu pri rozhodovaní zohrala skutočnosť, že tieto tehly majú výborné tepelnoizolačné parametre bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia (stačí iba tepelnoizolačná omietka).

Zdroj: HELUZ

V dome využívame taktiež bezdrôtovo ovládanú vonkajšiu tieniacu techniku, takže ďalším faktorom, ktorý nám pomohol pri výbere stavebného materiálu, je ten, že firma HELUZ rieši kompletnú hrubú stavbu – od rôznych typov tehál až po žalúziové preklady. Tým pádom sme dosiahli kompletnú, jednoduchú a rýchlu hrubú výstavbu.

Pri prevádzke domu využívame aj fotovoltické panely.

Zdroj: HELUZ

Čo neprebehlo podľa vašich očakávaní a čo vás, naopak, príjemne prekvapilo?

Ako väčšina ľudí, aj my sme si priali sťahovať sa do nového domu na Vianoce. To sme však, bohužiaľ, pre oneskorené dodávky interiérového vybavenia nestihli a sťahovali sme sa až na jar. Čo nakoniec tiež nebol vôbec zlý termín. Príjemne nás prekvapilo, ako sme si na nový dom rýchlo zvykli a veľmi rýchlo sa v ňom všetci zabývali.

Zdroj: HELUZ

Sme v ňom veľmi spokojní a už by sme rozhodne nemenili. Postavili sme si dom presne podľa našich požiadaviek a potrieb a hlavne v čase kovidu sme sa presvedčili o tom, že naše rozhodnutie bolo správne.

Počas online výučby a práce z domu sme si všetci v dome našli to svoje miestečko a súkromie a počas voľna sme naplno využívali záhradu, bazén a okolie domu, takže kovidové obdobie nás nijako nepoznamenalo 🙂

Použitý materiál
HELUZ FAMILY 44 brúsená
HELUZ 14 brúsená
HELUZ 8 brúsená
HELUZ AKU 30/33,3 MK, P15
Preklad HELUZ 14,5
Nosný žalúziový a roletový preklad HELUZ 440

Článok vznikol v spolupráci s firmou Heluz.