Galéria(11)

Dom roku 2021: Tehlový s drevenou tvárou

Rodinný dom staval architekt pre seba. Chcel, aby zapadol do kontextu vidieka, ale bol odrazom súčasnosti. Je murovaný z brúsenej tehly. Na fasáde to však príliš nevidieť. Prečo?. „Chcel som, aby dom mal tvár,“ predstavuje architekt stavbu, ktorá zvíťazila v súťažei HELUZ Dom roku 2021.

„Vyrastal som v mieste, kde teraz bývam, preto keď sa naskytla príležitosť, že obec predávala pozemky, využil som ju,“ začína rozprávanie tvorca a investor v jednej osobe. „Nikdy nemám návrh, ktorý by som usadzoval na pozemok. Vždy navrhujem dom na konkrétny pozemok a pre konkrétneho klienta. Najskôr pracujem v širšom kontexte celého pozemku alebo lokality a hľadám vhodnú cestu, nie konkrétne miesto. Vzniká tak základný koncept celej myšlienky. Postupne sa presúvam do interiéru, kde navrhujem zvnútra smerom von. Vo svojej podstate sa oba smery, tak von, ako dovnútra, vzájomne prelínajú tak pri návrhu, ako aj v bežnom živote,“ pokračuje Ing. arch. Václav Kosnar, ktorý bol tentoraz klientom sám sebe.

Zdroj: Heluz

Z hendikepu výhoda – zasklený štít vďaka špecifickému pozemku

V tomto prípade je pozemok špecifický tým, že je južnou stranou orientovaný do ulice, navyše je táto strana pomerne zúžená. „V podstate má pozemok tvar trojuholníka a jeho špička smeruje na južnú stranu do ulice, čo som spočiatku vnímal ako prekážku. Ideálne je mať južnú stranu domu orientovanú do súkromnej časti záhrady,“ vysvetľuje architekt Václav Kosnar.

Nakoniec sa mi podarilo hendikep premeniť na benefit. Vznikol tak zasklený štít a dom získal nielen ‚tvár‘, ale aj dostatok slnka v interiéri.“

Zdroj: Heluz

Vidiecka stavba s modernými prvkami

Kompozíciu murovaného objektu z tehál v tvare písmena T tvorí hlavná dvojpodlažná časť s pôdorysom obdĺžnika (13,6 × 6,6 m) a zastrešená sedlovou strechou. Na severnej strane je doplnená prízemným kolmým traktom (13,4 × 7,85 m) s plochou strechou.

Dominantu domu s prevetrávanou fasádou z lát zo sibírskeho smrekovca predstavuje jeho priečelie s vysokými oknami. Sedlová strecha je krytá hliníkovou falcovanou krytinou antracitovej farby. Fasádu domu tvorí okrem lát antracitový trapézový plech.

Okná aj vstupné dvere sú hliníkové, tiež s antracitovým povrchom, takisto aj všetky klampiarske prvky. Dom sa podobá klasickej vidieckej stavbe, avšak s modernými minimalistickými prvkami.

Zdroj: Heluz

Keď sa exteriér odráža v interiéri

Dominanta priečelia domu sa odráža aj v jeho interiéri, kde je obývacia izba otvorená až do poschodia s galériou. Dom je svojou pozdĺžnou osou navrhnutý v smere sever – juh, hlavný obytný priestor (60 m2) s kuchyňou a jedálňou má okrem zaskleného štítu ešte v osi jedálneho stola symetricky protiľahlé okná s výhľadom na les (východ) a do záhrady (západ).

Tieto okná umožňujú zároveň prístup na terasy, ktoré sú na oboch stranách domu. Na rozhraní medzi časťou pre jedálenský stôl a časťou pre obývací priestor je situovaný subtílny kozub, ktorý tieto priestory funkčne oddeľuje a zároveň esteticky dopĺňa.

Súčasťou prízemia je spálňa rodičov, jedna z detských izieb, kúpeľňa a posilňovňa. Za priestorom kuchyne nechýba technická miestnosť a toaleta.

Zdroj: Heluz

Z obývacej izby vedie schodisko na poschodie, kde ústí v chodbe prepojenej s galériou. Na poschodí je kúpeľňa a ďalšie dve detské izby. Z chodby poschodia vedú mlynárske schody do podkrovia, kde si majiteľ plánuje dokončiť „trucovňu“.

Nielen zmienený štít sa premieta do interiéru, ďalším prvkom sú drevené laty fasády. „To, čo som navrhol na fasádu, som chcel zopakovať aj vnútri, aby interiér bol v kontexte s exteriérom,“ potvrdzuje koncepciu architekt. A tak napríklad v spálni či detskej izbe je vždy jedna stena obložená zo smrekovcových lát, na toalete je z nich realizovaný podhľad na strope.

Zdroj: Heluz

Obývačka s kuchyňou ako srdce domu

Srdcom domu a srdcovou záležitosťou architekta je spoločný priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby.

„Je to miesto, kde sa stretáva rodina a kde trávime veľa času. Tento priestor mal byť veľmi vzdušný, presvetlený a mal poskytovať čo najviac výhľadov von. Preto tu máme okná na tri svetové strany a slniečko k nám postupne svieti celý deň. Priestor je perfektne presvetlený a preslnený,“ pochvaľuje si investor.

Zdroj: Heluz

Príjemná klíma aj vďaka stavebným materiálom

V zime sú vysoké okná energetickým prínosom, v lete tepelné prebytky zo slniečka riešia vonkajšie žalúzie a izolačné trojsklá v hliníkových okenných systémoch. Tepelný komfort však závisí aj od materiálu použitého na konštrukciu stavby. Majiteľ a architekt si na obvodové steny s prevetrávanou fasádou vybral tehly HELUZ FAMILY 30 brúsená a aj na priečky a okenné preklady využil kompletný systém HELUZ.

Tepelnoizolačnými parametrami sú tieto materiály vhodné aj na stavbu pasívnych domov.

„Prvé leto (ešte bez fasády) sme zvládli aj bez žalúzií. Oproti drevostavbám, ktoré sa veľmi rýchlo ohrejú, murovaná stavba akumuluje teplo pomalšie, takže aj tropické horúčavy trvajúce týždeň sa dali zvládnuť,“ hovorí architekt. „Vyberal som iba medzi pálenými tehlami, pretože sú tradičné a verím im.

O projekte
Názov: Tehlový dom s drevenou tvárou
Autor projektu: Ing. arch. Václav Kosnar, ATELIER KOSNAR
Dispozičné riešenie: 7 + kk
Úžitková plocha: 258,6 m2
Konštrukcia: obvodové steny tehlový systém HELUZ – HELUZ FAMILY 30 brúsená, priečky a preklady HELUZ.
Okná a dvere: hliníkové systémy Schüco s trojitým izolačným sklom
Fasáda: sibírsky smrekovec a hliníkový antracitový plech

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Heluz.