revitalizacia trent basin v nottinghame
Galéria(4)

Revitalizácia Trent Basin v Nottinghame

Partneri sekcie:

Študent Fakulty architektúry STU v Bratislave Ondrej Kővér sa stal víťazom národného kola súťaže Isover Architectural Student Contest 2012.

ondrej kover big image
situacia trent big image
revitalizacia trent basin v nottinghame 6614 big image
Témou VIII. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej anonymnej súťaže Isover Architectural Student Contest 2012, vypísanej divíziou ISOVER firmy Saint-Gobain Construction Products, s. r. o., bol návrh revitalizácie územia Trent Basin v Nottinghame v Anglicku.

Podmienky súťaže
Riešené územie je ohraničené riekou Trent a nachádzali sa na ňom nevyužívané sklady, prekladiská a vodná nádrž. V podmienkach súťaže bolo povinné vyriešenie zastavovacieho plánu územia s rozlohou 11 700 m2 so zakomponovaním pôvodnej vodnej nádrže do obytnej zóny. Okrem zastavovacieho plánu bol povinnou súčasťou súťažného elaborátu návrh obytných domov pre 12 až 15 rodín, pričom typ obytného domu nebol stanovený. Podmienkou však boli domy v pasívnom štandarde s minimálnou úžitkovou plochou 120 m2. Na celom riešenom území bola výška zástavby limitovaná troma nadzemnými podlažiami.

Hodnotenie poroty
Do národného kola bolo zaslaných 9 návrhov. Hodnotila ich deväťčlenná porota na čele s prof. Róbertom Špačkom. Uvádzame hodnotenie víťazného návrhu.

„Prednosťou návrhu je vyvážený zastavovací plán, ktorý najlepšie naplnil lokalitný program. Pozitívne možno hodnotiť segregáciu funkcií a snahu o samostatné fungovanie územia. Filozofia zastavovacieho plánu je vhodne podporená analytickými schémami. Prezentovaná urbanistická štruktúra je vyrovnaná s mestským charakterom, ktorý stavia na ekológii.“

Ondrej Kővér o svojom projekte
„Súťažný návrh som sa snažil riešiť v niekoľkých ideových rovinách. Prvou bol výskum, ktorý by mi pomohol zistiť mentalitu a požiadavky Angličanov na bývanie. V Anglicku som nikdy osobne nebol, tak som čerpal poznatky sledovaním typických anglických seriálov (napríklad Vraždy v Midsomeri), z ktorých som sa snažil pochopiť povahu a mentalitu Angličanov. Zistil som, že Angličania sú aktívni v riešení problémov svojho okolia a radi sa pýšia plodmi svojej práce. Preto som navrhol sociálny priestor s možnosťou sebaprezentácie. Ústredným sa stal trh, na ktorom by sa dali predávať svojpomocne vypestované plodiny.

Ďalším cieľom bola revitalizácia celého komplexu, aby fungoval ako udržateľná továreň, a tým sa priblížil industriálnej histórii riešeného územia. Použil som klasickú schému továrne, v ktorej som ako zdroje použil vodu a zem. Spracujúcou technológiou zdrojov sa stali polia, pracovníci, vodná elektráreň, spaľovanie biomasy… Produktom bola energia a vypestované plodiny a ich spotrebiteľmi sa stali samotní obyvatelia a návštevníci.

Posledná časť súvisí s hmotovým konceptom. Snažil som sa zachovať hmotovú mierku okolia a zároveň použiť typické výrazové prostriedky anglického domu. Pri návrhu obytných jednotiek som skombinoval prvky typického anglického domu (typ sedlovej strechy, dvojpodlažný charakter, proporcia výšky k šírke) a skladu typického pre riešené územie (proporcia výšky k šírke a typ strechy). Kombináciou týchto prvkov vznikol výsledný blok pripomínajúci sklad zložený z jednotlivých obytných jednotiek. Spojením týchto jednotlivých časti vznikol celkový hmotovo-priestorový návrh.“

TEXT: PET
VIZUALIZÁCIA, KRESBY: ONDREJ KŐVéR

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

–>–>