Rekonštrukcia 115 rokov starého obchodného domu (LEED platinum)
Projekt Zelenej budovy v Louisville v štáte Kentucky v Spojených štátoch je rekonštrukciou 115 rokov starého rozpadávajúceho sa obchodného domu. Architekti z (fer) studia z kalifornského Inglewoodu zachovali nosnú tehlovú konštrukciu a doplnili ju moderným odľahčeným jadrom s 12 m vysokým lobby. Cez jeho sklenenú konštrukciu prúdi dovnútra budovy dostatok prirodzeného svetla.
Prestavba bola dokončená v roku 2008. Je to prvý objekt, ktorý dostal certifikát LEED Platinum v meste, a je prvou zrekonštruovanou a na nový účel zadaptovanou stavbou s LEED certifikátom v celom štáte. Citlivá architektúra spája v sebe zmysel pre dokonalé využitie priestoru s použitím ekologicky prijateľných materiálov a systémov na obnovu energie s celkovou udržateľnosťou výstavby. Objekt s plochou 945 m2 dostal novú náplň v podobe galérie, spoločenského priestoru, nájomných kancelárií, konferenčnej miestnosti a malej reštaurácie. Stal sa impulzom na oživenie štvrte East Market v Louisville, ktorú teraz nazývajú NuLu alebo New Louisville.
Obnoviteľné zdroje energie
Napoly uzatvorený dvor je miestom na vonkajšie akcie v príjemnom tieni stromov a markízy, ktorú vytvára 81 solárnych panelov namontovaných ako konzoly nad pôvodnými strešnými trámami. Ďalšiu obnoviteľnú energiu získava budova cez 12 geotermálnych vrtov v hĺbke 68,58 m. Na najvyššom a najnižšom bode stavby je energetická jednotka, ktorá zbiera chladný a horúci vzduch a podľa potreby ho distribuuje do ostatných priestorov. V suteréne je umiestnený chladiaci systém, ktorý pracuje iba v slabej prevádzke. Týmito technológiami sa podarilo získať až 68 % nezávislosti od verejnej elektrickej siete. Mesačne ušetrí až 13,6 t CO2, čo predstavuje oveľa väčšie množstvo, ako vyprodukujú autá zamestnancov, ktorí v budove pracujú. Na údržbu zelene sa v Zelenej budove používa dažďová voda, ktorú zbierajú 3 veľké zásobníky s celkovým objemom takmer 6 800 m3 alebo ju priamo absorbuje zelená strecha nad galériou, na ktorú steká dažďová voda aj z ostatných striech.
Denimová izolácia
Pôvodné drevené konštrukcie sa obrúsili a opracovali a znovu použili v interiéroch. Tehlové murivo sa zateplilo denimovou izoláciou, ktorú získali z odpadu pri výrobe modrej rifľoviny zo spoločnosti Insultech z Knoxvillu. Netoxickú izoláciu ošetrili netoxickým spomaľovačom horenia. Keďže táto izolácia je oveľa hustejšia, má aj lepšie zvukovoizolačné vlastnosti a najmä je recyklovateľná ihneď po demontáži.
Originálne zasklenie nahradilo izolačné sklo. V neposlednom rade sa architekti snažili využiť čo najviac pôvodného materiálu a zariadenia priamo v objekte. Všetky nevyužiteľné, ale stále použiteľné súčasti sa snažili darovať. Napríklad nadácia Tallgrass Farm dostala 264-litrový bojler, 12 drevených trámov či 42 vriec s takmer 8 400 litrami pilín ako podstielky pre zvieratá na farme.
Táto zelená budova, ktorá sa skutočne volá Zelená budova, je výnimočným a nasledovaniahodným príkladom, ako pristupovať k trvalo udržateľnému rozvoju. Hoci samotný proces certifikácie LEED je jednorazový, dostať potvrdenie o jeho získaní si vyžaduje určité monitorovacie obdobie, ktoré preukáže jeho opodstatnenie. Napríklad chladiaci a vykurovací systém sa sledoval 18 mesiacov od nasťahovania sa nájomníkov a fungoval počas plnej prevádzky objektu.
(fer) studio, form, environment, research, bolo založené v roku 2002. Je známe svojím esteticky citlivým a ekologicky uvedomelým prístupom k dizajnu, čo tímu pod vedením Christophera L. Merciera a Douglasa V. Piersona prinieslo veľa zaujímavých projektov a ocenení.