Pritzkerova cena za rok 2023 putuje do rúk britského architekta Chipperfielda

David Chipperfield
Zdroj: davidchipperfield.com

V tomto roku si najvyššie architektonické ocenenie vyslúžil 69-ročný Brit David Chipperfield, ktorého porota vybrala pre jeho prácu s prelomovým moderným dizajnom, ktorý sa potýka s klimatickými problémami, mení sociálne vzťahy a oživuje mestá".

Periodikum The New York Times (NYT) na svojom webe napísal, že Chipperfield v telefonickej reakcii na ocenenie priznal, že sa pre to cíti „trochu nepríjemne“.

V telefonáte pre americký denník Chipperfield objasnil, že tento pocit má nie preto, že by bol nevďačný – lebo „je príjemné byť uznaný“ -, ale preto, že si už dlho myslí, že „architektúra je dôležitejšia ako architekti“. Uvedený pocit podľa neho súvisí aj vedomím dvoch existenčných kríz súčasného sveta: so sociálnou nerovnosťou a klimatickým kolapsom.

„Vieme, že ako architekti môžeme zohrávať významnejšiu a angažovanejšiu úlohu pri vytváraní nielen krajšieho, ale aj spravodlivejšieho a udržateľnejšieho sveta,“ povedal Chipperfield. „Musíme túto výzvu prijať a pomôcť inšpirovať ďalšiu generáciu, aby túto zodpovednosť prijala s víziou a odvahou,“ dodal.

Museo Jumex v Mexiku.
Museo Jumex v Mexiku. | Zdroj: Shutterstock

Tieto priority sú čiastočne dôvodom, prečo rada pre udeľovanie Pritzkerovej ceny vybrala za laureáta na rok 2023 práve Chipperfielda, konštatovali NYT. Chipperfield je známy svojimi premenami historických budov, ako sú múzeá, na elegantné a moderné priestory.

Medzi jeho najznámejšie práce patrí Museo Jumex v Mexiku, rekonštrukcia Neues Museum v Berlíne a nová budova pre Saint Louis Art Museum v americkom štáte Missouri, či Múzeum modernej literatúry v nemeckom meste Marbach alebo Verejná knižnica v Des Moines v americkom štáte Iowa.

Pritzkerova cena za architektúru Hyattovej nadácie je prestížne ocenenie inšpirované Nobelovou cenou. Cenu založil v roku 1979 Jay Pritzker, americký podnikateľ a filantrop, zakladateľ hotelovej skupiny Hyatt, spolu so svojou manželkou Cindy. Od toho roku sa ocenenie udeľuje žijúcim architektom z celého sveta. Okrem prestíže ju reprezentuje medaila a finančná odmena vo výške 100.000 dolárov.

Nomináciu na udelenie ceny môže podať ktokoľvek, a tak sa každoročne vyberá aj z niekoľkých stoviek mien architektov. O víťazovi potom v tajnom hlasovaní rozhoduje medzinárodná porota zložená z architektov, podnikateľov, kritikov a historikov architektúry.
Saint Louis Art Museum, USA.
Saint Louis Art Museum, USA. | Zdroj: Shutterstock
KategórieAktuálne, Architektúra