Patrí drevostavba do mesta?
V roku 2009 bola vypísaná architektonická súťaž s názvom Drevostavba v meste. Vo februári tohto roku stavbu otvorili a v júni sa prisťahovali prví nájomníci. Východiskom urbanistického riešenia bola topografia pozemku – existujúca zeleň a mimoriadne pekné staré stromy, urbanistická štruktúra okolia, ktoré tvorí zástavba rodinných a bytových domov; pozícia staveniska v križovatke dvoch ulíc so silnou premávkou a z tohto vyplývajúca vysoká hladina hluku. Reakciou na tieto okrajové podmienky bola orientácia všetkých bytov smerom k zeleni – vo východnom a západnom smere.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Drevo je možné nájsť nielen pri nosných konštrukciách, ale aj na fasáde budov. Drevené balkóny a jednotlivé časti fasády zo smrekovca kontrastujú s bielou omietkou fasády. Drevené fasády sú riešené tak, aby ich údržba bola jednoduchá, bez nutnosti dodatočne stavať lešenie.
Pri návrhu bytového domu bola venovaná mimoriadna pozornosť týmto témam:
- flexibilita a trvalá udržateľnosť,
- hlavné funkcie družstevného bývania,
- integrácia rôznych generácií a foriem bývania v spoločnom zariadení.
Pozorovateľným znakom flexibility je riešenie vstupných priestorov, z ktorých sú prístupné detské koridory, media-lounge miestnosti, jedálne alebo pracovne. Práve táto rôznorodosť funkcií predstavuje vyššiu hodnotu bytov. Každý byt má k dispozícii privátny voľný priestor, ktorý má vzťah s okolitou zeleňou. Bytový komplex poskytuje bezprostredný kontakt so zeleňou a stáva sa atraktívnym miestom na športové aktivity, stretnutia a relax pre všetky vekové skupiny. V bývalom obecnom bytovom dome sa nachádzal klub seniorov a lekárska ordinácia. Tieto funkcie boli veľmi dôležité pre mestskú štvrť. Reakciou na tento dopyt bolo vytvorenie 7 bytov pre seniorov. K výbave takýchto bytov patrí bezbariérové riešenie kúpeľní s WC, vstupov na terasy a lodžie. Podľa zadania súťaže bola budova koncipovaná ako nízkoenergetická – spotreba tepla za rok 21 kWh/m2. Drevo ako obnoviteľný zdroj energie má nízky obsah primárnej energie a výhodné tepelnoizolačné vlastnosti.
Ďalšie ekologické opatrenia:
- IBO-Ökopass merací systém (skúška kvality vnútorného vzduchu, hluku, elektromagnetického žiarenia, jasu, oslnenia, tesnosti),
- rozšírený manažment chemikálií (minimalizácia škodlivých látok zo stavebných materiálov),
- vylúčenie halogénových uhľovodíkov,
- efektívne vodné hospodárstvo ,
- hniezda pre dážďovníky a netopiere, zabudované do fasády.
Idea nosného systému:
- stenový systém z krížom lepeného dreva a dreveného skeletu,
- stropný systém z krížom lepeného dreva,
- stužujúce jadro budovy (schodiská), suterén a prízemie zo železobetónu.
Investor: GEWOG Gemeinnützige Wohn- und Siedlungsgesellschaft GmbH
Architektúra: Praschl-Goodarzi Architekten ZT-Gmbh
Vedúci projektu: Olivia Schrattenecker
Realizátor drevostavby: MHB – Holz und Bau GmbH
Producent krížom lepeného dreva: Binderholz GmbH
Statika: RWT Plus ZT Gmbh
Krajinná architektúra: DI Jakob Fina
Údaje o stavbe
Doba výstavby – drevostavba Kompletné dokončenie: jún 2013 |
Ing. Csaba Fodor
Foto: P.GOOD architekten, Ing. Csaba Fodor
Vizualizácie: schreiner.kastler