Ohýbaný nábytok s červenou bodkou
Bystřice pod Hostýnem, miesto so stopäťdesiatročnou tradíciou výroby ohýbaného nábytku. Miesto, ktorému Michael Thonet založením továrne na ohýbaný nábytok v roku 1861 predurčil osud na ďalších 150 rokov.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Thonetov systém ohýbania dreva pri výrobe nábytku nespadol z neba. Fyzikálna vlastnosť dreva – ohybnosť po pôsobení vlhkosti a tepla – bola známa stovky rokov pred Thonetom. Až prišiel z Anglicka okolo roku 1830 nový typ stoličiek so šabľovite prehnutými nohami. Taký tvar bolo zmysluplné vyrábať ohýbaním. A Michael Thonet to skúsil. Najprv to nebola para, ale kúpeľ v horúcom gleji, a formy boli úplne iné ako neskoršie továrenské. Tvary anglických stoličiek však Michael Thonet nijako nemenil; nechcel meniť módu, ale technológiu. V zámkoch a múzeách v Porýní preto dnes nachádzame veľa stoličiek, o ktorých len odborník môže s istotou povedať, či sú vyrobené tradične, stolárskou technikou, alebo ohýbaním. A keď ohýbaním, tak či je to práca Michaela Thoneta, alebo niektorého z jeho okolitých nasledovníkov.
Ohýbané drevo Michaela Thoneta sa stalo inšpiráciou pre množstvo ďalších dizajnérov, ktorí k podobným tvarom využívali ľahšie ohýbateľné náhrady v podobe kovových trubiek. Medzi týchto dizajnérov patrili v histórii okrem iného Le Corbusier, Marcel Breuer, Mart Stamm, Mies van der Rohe, ale aj Česi Ladislav Žák alebo Jindřich Halabala.
Teraz spoločnosť TON čerpá z tradície remeselného umenia a súčasne aplikuje nové trendy v nábytkárskom priemysle, pričom mnohé z nich sama navrhuje. Produkty TON sa v súčasnosti exportujú do viac ako 60 krajín sveta a novinky v sortimente sa každoročne prezentujú na prestížnych medzinárodných výstavách ako Salone del Mobile Milano, IMM Cologne alebo 100 % Design London. Pri vývoji nových modelov spolupracuje TON s významnými českými aj zahraničnými dizajnérmi.
S touto vlnou nových dizajnérov prišli aj významné ocenenia v Českej republike a aj v zahraničí. Medzi najprestížnejšie patrí Red dot design award pre kreslo Merano a Red dot honourable mention pre nemého sluhu Petalo.
Ocenená stolička Merano má jednoduchý tvar a pochádza od mladého talianskeho dizajnéra žijúceho v Rakúsku, Alexa Guflera. Dominantnými prvkami stoličky sú dve osovo sa krížiace ohnuté preglejky, slúžiace ako sedadlo a chrbtová opierka. Napriek týmto ohybom, nohy stoličky nemajú tradičné ohyby produktov TON a zostali celkom rovné. Merano je určené jednak tým, ktorí volia stoličku prevažne pre jej vzhľad, jednak ľuďom, ktorí dávajú prednosť praktickej stránke pri sedení. Merano je totiž voľbou pre všetkých. Pre domov, galériu, reštauráciu, … pre Vás.
–>–>