SPACE10 – SolarVille
Galéria(12)

V dánskom laboratóriu SPACE10 riešia problémy 21. storočia

Partneri sekcie:

Problémy modernej doby si vyžadujú inovatívne riešenia a práve nimi sa zaoberá dánske laboratórium SPACE10. Zaujíma vás udržateľná architektúra, potravinová sebestačnosť, ekológia či možnosti skvalitnenia života v mestách? Potom ste tu správne.

SPACE10 je dánske výskumné a dizajnové laboratórium, ktoré sídli v Kodani a v indickom Dillí. Funguje ako myšlienkový inkubátor – spája kreatívcov (dizajnérov, architektov a pod.), expertov na problematiku (klimatológov, sociológov a i.) a výrobcov tak, aby mohli vznikať inovatívne riešenia.

Tie sa týkajú klimatických problémov, obnoviteľných zdrojov energie, mestskej dopravy, kvality života v mestách, mestského pestovania potravín, sebestačnosti a pod. O činnosti laboratória ste si u nás mohli prečítať v súvislosti s knihou The Ideal City, ktorá popisuje princípy kvalitnej mestotvorby.

1SPACE10 – SolarVille
SPACE10 – SolarVille
Hero Image 2 – SPACE10 – SolarVille – Web – Photo by Irina Boersma – 01 2048x1365 1
11SPACE10 – Building Blocks
10SPACE10 – Building Blocks
9SPACE10 – Building Blocks
5SPACE10 – Building Blocks
4SPACE10 – SolarVille

Možno ste sa dopočuli aj to, že ide o miesto, kde vznikajú inovácie v oblasti udržateľného bývania spoločnosti IKEA. Pokiaľ vám tento názov stále nič nehovorí, je najvyšší čas to zmeniť, o SPACE10 totiž budete v budúcnosti zaručene ešte počuť. Ktoré z ich projektov by ste určite nemali minúť?

SolarVille: vízia budúcnosti čistej energie

Približne 860 miliónov ľudí žije kompletne bez elektriny, ďalšia asi miliarda má elektriny nedostatok. Cieľom výskumného projektu SolarVille bola demokratizácia prístupu k elektrickej energii z obnoviteľných zdrojov a odstránenie energetickej chudoby, s ktorou si centralizovaná sieť nevie rady.

2SPACE10 – SolarVille
SPACE10 – SolarVille | Zdroj: Brendan Austin

Výstupom je funkčný prototyp štvrti v mierke 1 : 50 od architektonického štúdia SachsNottveit, ktorá je poháňaná solárnou energiou – niektoré domácnosti vyrábajú elektrinu pomocou solárnych panelov a skladujú ju v batériách, iné od nich prebytky energie kupujú pomocou blockchainovej siete.

Blockchain tu predstavuje decentralizovanú obchodnú platformu a zároveň kontroluje správnosť (pravdivosť oboch vstupov) pomocou databázy na princípe spoločnej účtovnej knihy. To umožňuje vznik komunitou riadenej makrosiete, v rámci ktorej si užívatelia nakupujú energiu podľa svojich aktuálnych potrieb od lokálnych výrobcov (a všetky financie tak cirkulujú v rámci komunity).

Bee Home: open source dizajn na podporu ekosystému

Bee Home vznikol v spolupráci s dizajnérkou Tanitou Klein a dizajnovým štúdiom Bakken & Bæck. Ide o open source dizajn navrhnutý tak, aby poskytoval optimálne zázemie opeľovačom, najmä včelám samotárkam, a pomáhal tak podporovať biologickú rozmanitosť oblasti. Architektonicky poňaté včelíny sa majú stať demokratickým dizajnovým doplnkom záhrad.

Projekt tak hravým a esteticky kvalitným spôsobom motivuje občanov k starostlivosti o okolitú prírodu. Celý proces je pritom maximálne zjednodušený – na webe projektu stačí zadať počet podlaží včelínu, jeho umiestnenie (zabodnutie do zeme, postavenie či zavesenie) a dĺžku podstavy (nožičiek či kola).

4SPACE10 – SolarVille
SPACE10 – SolarVille | Zdroj: Brendan Austin

Následne web automaticky vygeneruje súbor pre CNC tlačiareň, na ktorej sa vyrežú jednotlivé kusy stavby z dubového dreva, smrekovca alebo mahagónu (podľa lokálnej dostupnosti). Bee Home se potom zostaví pomocou nasunutia jednotlivých častí na stredový diel a zaistí kolíkom, a to úplne bez použitia toxických lepidiel či klincov.

Building Blocks: open source priestory pre masy

SPACE10 pravidelne organizuje rezidenčné pobyty zahraničných študentov a dizajnérov. Dánske študentky architektúry Johanne Holm-Jensen a Mia Behrens v rámci jedného z týchto pobytov skúmali, ako navrhnúť lacné a udržateľné domy pre neustále sa zväčšujúce množstvo ľudí.

Výsledkom je dizajn Building Block, ktorý je globálne aplikovateľný a domy sa dajú postaviť priamo na mieste pomocou dielov vyrezaných na CNC strojoch. Lokálna výroba je výhodná z dôvodu nižšej uhlíkovej stopy a možnosti voliť miestne materiály.

Prototyp bol postavený v dánskom meste Stevns z laminovanej preglejky ošetrenej dechtom, okná majú jednovrstvové sklá. Materiálové náklady boli 163 eur za štvorcový meter.

Cieľom projektu je, aby si mohol ktokoľvek a kdekoľvek na svete stiahnuť open source návrh (ktorý odbúrava náročnú výrobu a dopravu dielov), upraviť si ho podľa lokálnych podmienok a získať súbor s dielmi na vyrezanie na CNC stroji, ktoré sa potom zostavujú do rámovej konštrukcie.

Kateřina Tobišková